Ljudje

Marjana Grčman: Prehitro se poslovimo od ljudi, ki umrejo

Andreja Comino
17. 10. 2024, 04.00
Deli članek:

»Od nekdaj so me zanimali ljudje in njihove zgodbe. Zelo pomemben del življenja je tudi smrt, čeprav jo zdaj odrivamo na rob, zato od začetka letošnjega leta ob snemanju oddaje Na lepše načrtno po terenu snemam pogovore z ljudmi o tem, kako se po različnih vaseh Slovenije dojema smrt, kakšen protokol se je pri njih sprožil v trenutku, ko je zakrožila novica o smrti vaščana, kakšni so bili pogrebni običaji in kakšen pomen je imela skupnost,« pravi urednica in voditeljica oddaje Marjana Grčman.

Simon Avsec
Marjana Grčman, urednica in voditeljica oddaje Na lepše, pripravlja festival pogrebnih pesmi.

Iskriva, nepoboljšljivo radovedna, ena najboljših poznavalk slovenskega turizma in kulturne dediščine, drugega novembra v kinodvorani Krpanovega doma v Pivki pripravlja še en nadvse zanimiv dogodek – Festival pogrebnih pesmi. Vabi na imenitno popotovanje v zgodovino slovenske ljudske dediščine ter obljublja pravo pašo za oči in ušesa.

»Ideja preprosto živi v meni, ne vem, od kdaj. Že od začetka letošnjega leta načrtno snemam pogovore z ljudmi o smrti. Ko govorimo o tem, je vedno tanka meja tudi s črnim humorjem, ta ves čas prežema moje sogovornike. Zato se med snemanjem pogosto spontano zgodijo solze in nato vedno pride tudi smeh. Denimo, ko se je v vaseh nad Ajdovščino zgodila smrt, so pokojnika v krsti nesli v dolino. Pa se je eden od pogrebnikov spotaknil in je krsta zletela naprej. To je bil trenutek, ko je mrtvi ubil živega. Na Cerkljanskem pa pogosto pripovedujejo, kako so v hudih zimah pokojnika položili na hladno, na podstrešje, in je tam počakal pomlad, da so ga lahko odnesli na pokopališče. In ker so na podstrešju v enaki leseni rakvi hkrati sušili hruške, se je zgodilo, da so namesto mrliča pokopali suhe hruške. Včasih sem med pogovorom dobila občutek, da je smrt bolj živa kot življenje samo,« razlaga Marjana, ki je želela običaje ob smrti pokazati na festivalu pogrebnih pesmi.

Simon Avsec
Marjana Grčman

Ohranjanje dragocene kulturne dediščine

»Ker je ljudsko izročilo še živo, bomo lahko slišali redko zapete mrliške pesmi, ki so jih še od sredine 19. stoletja peli mrliču po različnih vaseh Slovenije. Ljudski pevci  iz krajev vse od Logatca, Cerknice, Krasa, Pivke, Ilirske Bistrice pa vse do Banjško-Trnovske planote bodo interpretirali pesmi slovesa. Nastopala bo tudi folklorna skupina v prav posebni pogrebni opravi. Na odru bomo imeli tudi prastar mrliški prt in rakev, v kateri sicer nikoli ni ležal mrlič, je pa služila kot mašna zahvala in spomin na vse, ki so se v tistem letu poslovili od sveta živih. Festival se bo odvijal 2. novembra v kinodvorani Krpanovega doma sredi Pivke. Pri organizaciji mi pomaga tamkajšnji turizem, pa Občina Pivka ter seveda okoliške pevke in pevci. Prostor okoli Pivke je bil vedno zelo živahen, kar se tiče ohranjanja ljudske pesmi. Sedaj pa je priložnost, da bodo iz preteklosti obudili ne samo klasični repertoar pesmi, temveč tudi pogrebne, mrliške pesmi slovesa,« razlaga Marjana, ki je med pripravo festivala in snemanjem prispevkov dodobra spoznala odnos Slovencev do smrti.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 42, 15. oktober 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978