Ljudje

Mare Kopša, glasbenik s posluhom za naravo

Lara Jelen
25. 7. 2024, 07.00
Deli članek:

Mare Kopša je pri 33 doživel posebno razsvetljenje. Spoznal je, da ne želi do konca živeti tako kot do takrat. Preselil se je na svoj košček zemlje, postal vegan ter se začel ukvarjati z glasbo in pridelavo hrane za samooskrbo. Dandanes zna prišepniti marsikatero zvijačo za uspešno vrtnarjenje in srečno življenje.

revija Jana
Glasbenik Mare Kopša

Odraščal je v mestu, a so se z družino skoraj vsak konec tedna in med počitnicami odpeljali v Prlekijo, na podeželje. Tam je največ časa preživel pri sosedu, ta je imel veliko kmetijo. »Že takrat sem čutil, da prav z lahkoto opravljam vsa dela, pa čeprav včasih težaška, ker me to osrečuje. Potem je prišla dolga pavza od lahkotnega življenja, ko me je potegnilo v kolesje sistema, ki melje in te pelje, ne da bi se človek tega zavedal. A na neki točki v tem obdobju sem se vprašal, kako bolje izkoristiti življenje,« pripoveduje.

revija Jana
'Delo z zemljo me osrečuje.'

Drugače bom živel

Pri triintridesetih se je odločil, da ne bo več jedel živali. S takratnim dekletom sta se sočasno začela prehranjevati vegansko. »Prehod ni bil težak v smislu, da bi kaj pogrešal, je pa res, da sva bila v tem novem življenjskem slogu popolna amaterja in tako moje telo ni dobilo vsega, kar je potrebovalo. Sčasoma sem se o tem kar konkretno poučil in tako se je odprlo neskončno možnosti za vsakdanje obroke. Hkrati pa so se začele dogajati spremembe, ki jih sploh nisem pričakoval.« Izboljšali so se mu motorika, refleksi, vid in druga čutila, fizična pripravljenost, vzdržljivost in zdravje na splošno. »Skratka, spoznal sem, da sem se odločil prav. Ob vseh fizikalnih spremembah pa so se zgodili preskoki tudi na miselnem in duhovnem področju.«

revija Jana
Mare Kopša

Nazaj k zemlji

Vse bolj in bolj ga je vleklo nazaj k zemlji in v življenjski slog, ki bi sovpadal z njegovim novim jazom. Prebral je vse knjige o permakulturi, pogledal vse videe, se štiri leta učil ob neuspehih na malem vrtičku za graščino, kjer sta z dekletom živela. Na neki točki pa se je odločil, da je prišel čas za veliki korak. »Tako sem po treh neuspešnih poskusih nakupa zemlje kot po čudežu našel košček zemlje s pravljično hiško v okolici Celja, nedaleč stran od tam, kjer sem bival dotlej. Zaljubil sem se v tega pol hektarja in takoj začel s preobrazbo travnika v gozdni vrt, kar je najbolj sonaravna oblika kmetovanja. Ob takem življenjskem slogu sem ugotovil, da imam mir za ustvarjanje glasbe, in tako sedaj sodelujem pri štirih žanrsko različnih glasbenih projektih. V duu Coup d'etat za obrede na porokah in samostojne koncerte, skupina Manhattan je projekt z elektronsko glasbo, Last minute je band, s katerim igramo na porokah ter ne nazadnje moj ponos, z bandom Gverila pa smo izdali naš prvi singl Zamolčana ter posneli videospot, ki ga lahko vidite na Youtubu. Pesem ima vegansko tematiko, pa čeprav sedaj nisem več vegan. Da ne bo pomote, živali še vedno ne jem, pojem pa kdaj kakšno jajce, če seveda prihaja iz okolja, kjer ni izkoriščanja in trpljenja, prav tako domač sir. Občasno pojem tudi kakšno ribo. Ob tem se mi vedno oglasijo moralni zvonci in izprašajo mojo vest, a pri sebi sem našel nekakšno ravnovesje, ki mi ustreza,« pravi.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 30, 23. julij, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!