Kako je mogoče, da Zavod za zdravstveno varstvo (kjer ste delali nazadnje) posluje z dobičkom, klinični center pa ima izgubo?
Saj ZZZS lani ni imel presežkov.
Prejšnja leta pa ja.
Res, a je leta pred letom 2005 posloval z izgubo. Ampak, ja: z mojega zdajšnjega položaja se poleg pravičnosti in solidarnosti v zdravstvu zelo zavzemam za to, da bi morali imeti tudi pravičen sistem financiranja zdravstvenih institucij. Enaka storitev bi morala biti enako plačana, storitve bi morale biti korektno ovrednotene in denar bi moral slediti bolniku. S tem sistemom bomo namreč laže dosegali pravičnost za državljane.
Kako vidite klinični center – zavedajoč se, da morate gledati z očmi bolnika in videti z očmi zdravstvenih delavcev?
To poskušamo usklajevati, a je težko, ker je UKC Ljubljana velika institucija: 7500 zaposlenih, več kot 60 strokovnih enot, več kot 100 vseh organizacijskih enot skupaj … moramo ga decentralizirati.
Kaj to pomeni?
To, da pristojnosti bolj prenašamo na predstojnike in glavne medicinske sestre na posameznih klinikah ter na predstojnike in glavne medicinske sestre kliničnih oddelkov. Vsak predstojnik mora vedeti, kakšen program je njegova enota dolžna opraviti in kakšna sredstva ima za to na voljo.
Se ne bojite konfliktov, osebnih interesov, slabih odnosov, ki žal zelo krojijo profesionalno plat?
Treba je zaupati ljudem. Zdravniki imajo pomembno poslanstvo, zaupam jim in zaupam tudi medicinskim sestram, da znajo dobro voditi oddelke in procese v korist pacientov. Je pa res, da je naloga vodstva, da znotraj ustanove postavimo takšna pravila, ki posameznike zavezujejo in uokvirjajo v skupne cilje in vrednote.
Več v Jani št. 12, 23.3.12010