Mateja Jesenek, članica uprave Mercatorja, je prejšnjo sredo Pediatrični kliniki, s katero že nekaj let sodelujejo pri različnih projektih skupaj z razposajenimi lumpiji (Mercatorjevimi otroškimi liki), predala sredstva za hematoonkološki laboratorij. To je bila poleg osrednje letne humanitarne akcije le ena od številnih Mercatorjevih humanitarnih potez; za to področje med drugim skrbi Jesenekova s svojimi sodelavci. Številne zgodbe, predvsem tiste, povezane z velikimi stiskami otrok, se je vedno močno dotaknejo, saj je tudi sama mama. Zato je najbolj zadovoljna in vesela, kadar kakšni mladi dušici spremenijo življenje oziroma dajo priložnost za nov začetek!
V Mercatorju vsako leto dobijo okoli 3000 prošenj za donacije in sponzorstvo. »Najbolj v srce segajoče so vsekakor zgodbe humanitarne narave – od ljudi v socialni stiski do raznih ustanov in združenj,« pravi Jesenekova. Vsem je nemogoče ustreči, toda nekako skušajo pomagati več kot polovici prosilcev za pomoč. »V manjšem obsegu posameznikom pomagamo vsaj z izdelki, v večjem pa s humanitarno pomočjo preko institucij, kot so Karitas, Rdeči križ, zveza prijateljev mladine, Unicef, Beli obroč ... Oni imajo pač več informacij in poskrbijo, da dobijo donacije tisti, ki jih najbolj potrebujejo.« Poleg individualnih prošenj imajo vsako leto – že več kot deset let – osrednji humanitarni projekt, z njim so med drugim v porodnišnicah opremili porodne sobe, zvezi prijateljev mladine podelili hišo zavetja za otroke, ki jih začasno odvzamejo družini in čakajo na dodelitev v rejniško družino ali na posvojitev, novi Nevrološki kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so podarili sistem za magnetno resonanco, pomagali so Onkološkemu inštitutu. Lani so se odzvali na gospodarske razmere in v okviru osrednje humanitarne akcije Iz dobrih besed rastejo dobra dejanja Rdečemu križu Slovenije in Slovenski karitas prispevali blago v skupni vrednosti več kot pol milijona evrov. Letošnja osrednja humanitarna akcija Prihodnost za vse je primarno namenjena otrokom iz socialno ogroženih družin, ki se težko šolajo, saj nimajo dovolj sredstev niti za vsakodnevne potrebe. Zaradi socialne in s tem čustvene ter osebne stiske imajo mladi manj možnosti, da bi razvili svoje potenciale, dosegli želen poklic in se postavili na lastne noge. »V sodelovanju z ZPM Ljubljana Moste, društvom Beli obroč in s Sobivanjem – društvom za trajnostni razvoj smo poiskali petdeset otrok in mladostnikov, ki bodo prejemali mesečno štipendijo za končanje študija. Z naše perspektive je dostikrat nepredstavljivo, kakšne hude družinske in osebne zgodbe so to!«
Zgodbe se je dotaknejo
Kot mamica dveh otrok je zelo občutljiva za stiske, povezane z otroki. »Če otroku nihče ne omogoči enakopravnega začetka v življenju, ne bo onemogočen samo pri tem, da nečesa ne bo mogel narediti, to bo vplivalo tudi na njegovo samopodobo in odnose z vrstniki. Take stvari se me zelo dotaknejo. Mislim, da je treba vsem omogočiti približno enake začetne možnosti, da si lahko ustvarijo življenje, primerljivo z drugimi.
Več v Jani, št. 42, 19. 10. 2010