Miha Zupan je nedavno zmagal na najprestižnejšem amaterskem tekmovanju bodibilderjev na svetu Nabba Universe. Z izjemnim uspehom se je v tem športu pridružil najboljšim - v sedemdesetih letih se je namreč z zmago na njem proslavil igralec Arnold Schwarzenegger, še prej pa se je za ta naslov potegoval Sean Connery. Postavni Krajnčan je tako z neverjetno disciplino, odrekanjem industrijsko predelani hrani in vztrajnimi treningi dosegel, kar si je v minulih letih želel.
Miha Zupan je nedavno zmagal na najprestižnejšem amaterskem tekmovanju bodibilderjev na svetu Nabba Universe. Z izjemnim uspehom se je v tem športu pridružil najboljšim – v sedemdesetih letih se je namreč z zmago na njem proslavil igralec Arnold Schwarzenegger, še prej pa se je za ta naslov potegoval Sean Connery. Postavni Krajnčan je tako z neverjetno disciplino, odrekanjem industrijsko predelani hrani in vztrajnimi treningi dosegel, kar si je v minulih letih želel.
Še pred desetimi leti se je posvečal drugemu športu, cestnim motornim dirkam z mopedi. Da bi dosegal še boljše rezultate v tem športu, je vse bolj predano treniral v fitnesu in se navadil na intenzivno vadbo. Že takrat si je postavil cilj, da si bo lepše oblikoval telo, in tako se mu je sčasoma zelo priljubil bodbilding.
Nobene industrijsko predelane hrane
»Prvih nekaj let je bil to zame le hobi. Ko pa sem leta 2004 spoznal trenerja Maura Sassija iz Trsta, svetovnega prvaka, me je ta vpeljal v profesionalno vadbo in me naučil izbirati pravo hrano zase. Tako sem v življenju na prvo mesto postavil redne vsakodnevne treninge in strogo izbrano prehrano, saj sem se veselil vsakega napredka,« pripoveduje Miha. Že leta 2004 je zmagal na državnem prvenstvu in to mu je vlilo še več volje za nove podvige ter zmage. Letos je v Southportu v Angliji postal mister Nabba Universe.
Že nekaj let svoji prehrani posveča izjemno pozornost. Vsak dan ima od 6 do 9 obrokov, torej manjši obrok zaužije na uro in pol, poleg tega si vse jedi pripravlja izključno sam. »Ne uživam nobene industrijsko predelane hrane. Vso kupim le v surovinah, nič predelanih živil. Jem le hrano z nizkim glikemičnim indeksom. To je bistveno. Imam veliko rednih, manjših obrokov, s katerimi telo redno dobiva hranila in hkrati z njimi ohranjam metabolizem na visoki ravni. Tako lažje nadziram telesno težo. Moja vsakdanja dieta je sestavljena iz 60 odstotkov beljakovin, 20 odstotkov ogljikovih hidratov in 20 odstotkov maščob. Po treningu uživam športne dodatke, ki vsebujejo sirotkine beljakovine z najvišjo biološko vrednostjo. S tem telo po vadbi najhitreje dobi hranila, da zaceli mikropoškodbe mišic, ki nastanejo na vsakem treningu. Na mojem jedilniku so predvsem vse vrste zelenjave, tudi stročnice in rženi kosmiči, in seveda meso s čim manj maščobe, denimo rdeče meso, piščančji file in podobno, vsekakor pa ne bolj mastna rebrca. Beljakovine so namreč gradilni material našega telesa, za obnovo celic in rast mišic, zato so zame še posebej pomembne. Za zajtrk pojem štiri decilitre beljakov, dve jajci omega-3, nekaj kosmičev in zelenjave, saj je zelo pomembno, da telo že takoj zjutraj dobi vsa potrebna hranila,« pripoveduje vrhunski športnik, ki na dan popije od pet do šest litrov vode, da nadomesti tekočino po treningu in hkrati pospeši izločanje strupenih snovi iz telesa.
Več v Jani, 7.12.2010