Ljudje

Še vedno verjemem v Unicef

Katja Božič
19. 4. 2011, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Triindvajsetletnega študenta prava Martina Breskvarja je še do včeraj le redkokdo povezoval z Unicefom, čeprav kot prostovoljec v društvu deluje že sedem let in je bil celo član izvršilnega odbora.

Triindvajsetletnega študenta prava Martina Breskvarja je še do včeraj le redkokdo povezoval z Unicefom, čeprav kot prostovoljec v društvu deluje že sedem let in je bil celo član izvršilnega odbora. Oktobra lani je odstopil. Grenko razočaranje nad izkrivljeno podobo prostovoljstva, ki ji je bil priča, pravi, ga je spodbudilo, da bi stvari rad prišel do dna. »Pa če je to zadnje, kar bom naredil.« S še nekaterimi nekdanjimi člani izvršilnih organov društva so Unicef javno pozvali, naj  dokončno razčisti z očitki o netransparentnem delovanju in domnevnih kršitvah v društu, da bi to lahko začelo delovati na novih temeljih, z novimi ljudmi, ki jim bomo lahko spet zaupali.

V kaj ste verjeli, ko ste se še kot pubertetnik pridružili organizaciji?
V Unicef še vedno verjamem, želim verjeti, čeprav je moja vera vanj zdaj malo omajana. Verjamem, da takšne organizacije morajo obstajati, da smo ljudje načeloma dobri, vendar pa se povsod najdejo gnila jabolka, ki jih je treba čim prej odstraniti. Dobrodelnost je zelo velika kvaliteta Slovencev. Najbolj nenavadno je, da darujejo tisti, ki se sami komaj preživljajo. Ljudje s 300, 400 evri plače mesečno darujejo različnim organizacijam in hvala bogu, da je tako. Je pa treba negovati to dobrodelnost in zaupanje ljudi.
Že kar nekaj humanitarnih organizacij je izgubilo zaupanje svojih darovalcev, raje pomagamo sami konkretnim ljudem. Kaj pravite na to?
Vsekakor podpiram neposreden pristop, ampak tudi krizo v svetu je treba reševati organizirano. Konec koncev nismo sami na svetu, ne moremo skrbeti samo za naše ljudi, ampak moramo gledati širše. Medtem ko so pri nas otroci, ki ne morejo na počitnice, so v Afriki in Aziji otroci, ki nimajo na dan niti pesti riža. Zdi se mi, da je dolžnost razvitih držav, da tem državam in njihovim prebivalcem pomagamo. To pa je mogoče samo z organiziranimi globalnimi sistemi, ki seveda tudi nekaj stanejo. Take so organizacije, kakršna je Unicef. Unicef je rešil na milijone otroških življenj in je nujno, da obstaja. Mora obstajati. Nekaj stane, ker je to tako velik aparat, po drugi strani pa to pomeni, da je lahko na vsakem koncu sveta v 48 urah in pomaga neposredno ali dolgotrajno ljudem, ki se dnevno soočajo s težavami, ki niso le naravne katastrofe. Je pa pri takih organizacijah vsekakor pomembno, da na vseh področjih delujejo kar se da transparentno oziroma da se, ko se pokažejo indici o nepravilnostih, to čim prej razišče. Dobro je to narediti v okviru organizacije, preden te stvari pridejo na dan, in da se tudi darovalce obvešča o tem, da so stvari pod nadzorom. Če se stvari samo kopičijo in jih ne razrešujejo, enkrat vse pride na plan, kar je za organizacijo grozljivo glede na posledice, ki so izguba zaupanja donatorjev in, kar je najhuje, na koncu so prizadeti otroci. 

Več v Jani št. 16, 18.4.2011

Zanimivosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert