Upokojitev je prinesla čas za pisanje in knjigo. Kakšen je občutek, ko imate pred seboj svoj prvenec?
Občutek je presenetljiv. V bistvu sem zelo dolgo načrtovala, da bom napisala knjigo, a nisem verjela, da mi bo to v resnici uspelo. Zdaj sem srečna in ponosna na to, da mi je.
Kako je biti upokojenka?
Odlično. Moje življenje je popolnoma spremenjeno. Iz stresnega življenja sem se prestavila v uživaško: zime v Andaluziji, pomlad v Sloveniji, potovanja z avtodomom in nekaj prevajanja iz finščine med vrsticami užitkov.
Je res, da ste že prvi dan po upokojitvi odrinili v svet?
Ja, za dva meseca na Škotsko in zelo kmalu na prezimovanje v Španijo. Presrečna sem zaradi te spremembe, ker že četrto leto polno uživam življenje.
Predvidevam, da vas je do rdeče niti knjige – erotičnega prepričanja in prepričevanja v zrelih letih – pripeljalo dejstvo, da je pojem erotike razvrednoten in da napačno razumemo njegovo bistvo?
Natančno to sem hotela povedati. Erotika je osnovna življenjska energija, razlog za bivanje, motor, ki nas poganja. Z erotiko je povezano vse naše čustvovanje in navdušenje nad vsem, kar se nam zdi v življenju lepo in privlačno. Erotika ni samo seks.
Če gledamo erotiko samo v povezavi s seksom, jo krepko razvrednotimo.
Zdi se mi, da v knjigi trčita dve različni pojmovanji erotike, in to ne le Spirosovo in Ainino, temveč tudi moško in žensko.
Da. Ženske smo bolj nagnjene k čustvovanju, romantiki, nežnosti, bolj tankočutno dojemamo odnos in prepletanje vseh odtenkov medsebojnega komuniciranja, in to tako telesnega kot duhovnega. Ne vem, zakaj je tako, a moški so glede tega malce drugačni. Mogoče je v njihovi naravi, da doživljajo erotiko skoraj izključno v povezavi s seksom. Zato je potrebno obojestransko razumevanje, ki pripomore k temu, da je ljubezensko sožitje erotično polno.
Več v Jani št. 17, 26.4.2011