Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Stane Granda: ''Uveljavlja se jezik Golega otoka''


24. 8. 2009, 00.00
Posodobljeno
08:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

vode_weiss.jpg
Metliška režiserka Maja Weiss je fim o Angeli Vode posnela v Brestanici, na gradu, kjer je bila sinoči tudi proslava (foto: arhiv, Nika media)

##IMAGE-2194647##

Študijski center za narodno spravo je z Muzejem novejše zgodovine Slovenije, občino Krško in TV Slovenija s predvajanjem filma Maje Weiss Angela Vode, Skriti spomin sinoči na gradu Rajhenburg v Brestanici obeležil vseevropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov.

Osrednji govornik svečanosti je bil zgodovinar in predsednik programskega sveta RTV Slovenija Stane Granda, ki je dejal, da dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov Slovencev ne razdvaja. Sprejeti tako trditev pa bi pomenilo zanikanje vseh temeljnih vrednot demokracije.

Tako, kot se Italija sooča z neofašizmom ter Avstrija in Nemčija soočata z neonacizmom, se po Grandi tudi nekdanje komunistične države soočajo z neokomunizmom, tako neofašizem kot neonacizem in neokomunizem pa so posledica trdoživosti totalitarizmov ter nekaterih napak tranzicije in demokracije.

Vir njihove moči ni v idejni moči, v prepričljivosti konkretnih totalitarnih ideologij in praks, ampak v socialnih razmerah, države v tranziciji iz totalitarizmov v demokracijo pa podcenjujejo socialne probleme, ki so najboljše gojišče totalitarističnih nazorov, je nadaljeval.

Praznik v svojem bistvu ni toliko zagledan v preteklost, ampak je - tako Granda - dan vere in upanja v boljše življenje, je praznik svetosti življenja, nedotakljivosti pravic človeka in državljana. Hkrati je tudi manifestacija za demokracijo, je poudaril.

"Problem današnje slovenske družbe ni toliko v tem, da tega izjemnega datuma parlamentarna večina ni sposobna artikulirati, temveč v tem, da so v Sloveniji še vedno prisotni miselni vzorci, ki jih je večina Evrope že zdavnaj poslala na smetišče zgodovina oziroma jih ni nikoli priznala," sodi Granda.

Kot je ocenil, se domnevne ali dejanske politične nasprotnike ne obravnava kot politične tekmece, ampak kot sovražnike. "Uveljavlja se jezik Golega otoka in praksa popolnega izničenja človeka," je podčrtal.

Granda je menil, da je normalno, da se z nekom ne strinjaš, da pa mu ob tem vzameš osnovne atribute človeka in državljana in svetost življenja ter ga obravnavaš na način, ki dopušča le še njegovo popolno moralno diskvalifikacijo, ki ji lahko sledi le še eksistenčna ali celo fizična likvidacija, pa je po njem zaskrbljujoče.

"Uradna vlada se od takih nazorov in dejanj ne diferencira. Opozarjanje na razmere, v katerih živimo ni histerija, ampak opozarjanje na realnost, v kateri živimo," je opozoril. Kljub dejstvu, da mnogi današnjega spominskega dneva ne morejo sprejeti, velja pri njem zaradi prihodnosti in prihodnosti otrok, ki bodo le v demokratični družbi uresničevali cilje slovenske osamosvojitve, vztrajati, je Granda povzel.

Občinstvo in goste so pozdravili še župan občine Krško Franc Bogovič, direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije Jože Dežman, režiserka filma Maja Weiss in direktorica Študijskega centra za narodno spravo Andreja Valič. Med ostalimi so bili med gosti predsednik SDS Janez Janša z ženo Urško Bačovnik Janša, predsednica NSi Ljudmila Novak in več poslank ter poslancev državnega zbora.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.