V menopavzi prilagodite svojo negovalno rutino
Po 50. letu se delovanje hormonov upočasni in prav te spremembe vplivajo na način staranja kože, njeno gostoto in elastičnost.

Hormonske spremembe, povezane z menopavzo, so lahko vzrok nočnega potenja in »vročinskih oblivov«, ki motijo vaš spanec, povzročajo spremembe v razpoloženju in so razlog za občutke utrujenosti. Po 50. letu se delovanje hormonov upočasni in prav te spremembe vplivajo na način staranja kože, njeno gostoto in elastičnost, obenem pa tudi negativno vplivajo na kakovost in količino las na lasišču.
Lasje žensk v menopavzi pogosto postanejo tanki, krhki ter nagnjeni k lomljenju in redčenju. Ta posebni čas v življenju ženske lahko vpliva na njeno dobro počutje fizično, čustveno in duševno, zato je izredno pomembna redna uporaba izbranih neagresivnih izdelkov za lase s primernimi aktivnimi snovmi kot tudi primerne rutine za nego proti staranju kože.
Menopavza se nikoli zares ne konča, temveč traja do konca življenja (temu obdobju rečemo postmenopavza). Z menopavzo se prične upadanje hormonov, s tem pa opazni simptomi in bolezenska stanja, ki se razvijejo zaradi pomanjkanja estrogena.
Prelomnica, ki kliče po skrbi zase
Menopavza je medicinsko opredeljena kot fizična sprememba, ki prizadene vse ženske. Vanjo ženska vstopi po vsaj enem letu brez menstruacije. V to življenjsko obdobje ženske najpogosteje vstopijo okrog 50. leta, čeprav je obdobje vstopa v menopavzo različno od ženske do ženske in se običajno pojavi med 45. in 55. letom.
Dobro razpoloženje žensk je pogosto povezano z lepim videzom, zato je nujno treba omejiti vidne znake staranja kože. Kako? Med menopavzo se v telesu in posledično tudi na koži žensk pojavijo številne spremembe, ki nastanejo kot posledica zmanjšanega izločanja spolnih hormonov, zlasti estrogena.
Na koži so zagotovo najbolj vidne spremembe na obrazu in vratu, kjer svojo sled poleg omenjenih notranjih dejavnikov pustijo tudi številni zunanji dejavniki, kot so UV sevanje ali načini negovanja kože. Spremembe se dogajajo v vseh plasteh kože. Zaradi zmanjšane proizvodnje lipidov v površinski plasti kože (povrhnjici) pride do povečane transepidermalne izgube vode, zato koža postane suha, hrapava in nagnjena k luščenju.
Zmanjša se tudi količina hialuronske kisline v medceličnem prostoru, kar še dodatno zmanjša čvrstost in napetost kože. V času hormonskih sprememb v menopavzi se zmanjša tudi količina podkožnega maščobnega tkiva, kar še dodatno poudari povešanje kože in »upadlost« obraza. Prisotnost sončevih UV žarkov z leti povzroča številne lise, čemur pravimo hiperpigmentacija.
Lasje
Menopavza oziroma hormonske spremembe, ki jo spremljajo (zmanjšano izločanje estrogena), negativno vplivajo na kakovost, pa tudi na količino las na lasišču. Lasje žensk v menopavzi pogosto postanejo tanki, krhki in nagnjeni k lomljenju. Pri nekaterih ženskah med menopavzo pride do opaznega izpadanja las in razvoja androgene alopecije oziroma vrste izpadanja las, ki ga poznamo pri moških. Opazno je difuzno redčenje las na področju temena, ki se lahko, čeprav zelo redko, razvije tudi v popolno plešavost.

Vse to je posledica sprememb na področju lasnih korenin. Poleg tega se skrajša faza intenzivne rasti dlak (t. i. anagena faza), medtem ko se podaljša t. i. telogena faza - faza izpadanja las. Zaradi zmanjšane proizvodnje lipidov koža lasišča in lasje postanejo suhi, občutljivi in nagnjeni k draženju.
Dodatne spremembe se dogajajo tudi v barvi las, ki zaradi izgube pigmenta postanejo sivi. Iz tega razloga je v menopavzi potrebna ustrezna nega - tako za nego kože obraza, vratu in telesa kot za zdravje lasišča.
Plešavost, ki je značilna za moške, je pri ženskah izredno redka, saj lasje ob robu čela nikoli popolnoma ne izpadejo, se pa razredčijo in stanjšajo tako, da skoznje proseva koža.
Pojasnimo ...
Klimakterij je obdobje, ko začne hormonska aktivnost jajčnikov postopoma slabeti in traja od nekaj let pred zadnjo menstruacijo do vsaj eno leto po menopavzi. Izvira iz grške besede klimax, ki pomeni zadnji klin na lestvi.
Menopavza je posledica naravnega procesa usihanja delovanja jajčnikov in pomeni trajno prenehanje menstruacije. Datum menopavze določimo, ko je od zadnje menstruacije minilo vsaj eno leto.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se