Da bi bila voda zopet 'brez vonja, barve in okusa'!

##IMAGE-2238093##
Krajinski park Kolpa se je s predavanjem direktorja Borisa Grabrijana danes predstavil v Osnovni šoli Loka v Črnomlju. Učencem 7., 8. in 9. razredov so predstavili stanje okolja v Sloveniji, pomen ohranjanja biodiverzitete, zavarovanih območij, Naturo 2000 in podobno.
Učenci so pokazali pozitiven odnos do okolja, številni pa so poznali tudi delovanje javnega zavoda KP Kolpa, današnje predavanje povzema Grabrijan. Učenci podružničnih šol so v okviru svojih možnosti že močno vpeti v življenje v parku, vodstvo KP Kolpa pa si želi vključiti tudi ostale belokranjske osnovnošolce in srednješolce e. V bodoče načrtujejo tudi skupno organizacijo naravoslovnih dnevov in taborov, v ta namen pa bodo uporabili kapacitete Šokčevega dvora v Žuničih.
Ker bomo jutri, 22. marca, obeležili svetovni dan voda, so danes na OŠ Loka posebno pozornost namenili prav temu najpomembnejšemu elementu.
Tudi v Beli krajini namreč ne morejo biti zadovoljni s stanjem pitne vode, pa tudi ne površinskih voda. Reka Kolpa je osrednja točka krajinskega parka in glavna belokranjska odvodnica. Pomembna je tako kot vir pitne vode, habitat številnih rib (tudi ogroženih) in tudi pomembna rekreacijska površina.
Kolpa priteče v Belo krajino v 1.-2. kakovostnem razredu, na zadnjem merilnem mestu v Sloveniji pri Metliki pa odhaja od nas v drugem razredu. Stanje voda se slabša, pa ne le zaradi onesnaženja ob reki, temveč tudi zaradi vse pogostejših naravnih nesreč, ki kažejo na klimatske spremembe.
Sicer pa so na Agenciji RS za okolje (Arso) danes predstavili publikacijo Kakovost voda v Sloveniji. Slovenske vode v primerjavo z Evropo niso tako zelo onesnažene, težave pa so pri podzemnih vodah, kjer se že leta pojavljajo preseganje mejnih in emisijskih vrednosti, zlasti v vzhodni oziroma severovzhodni Sloveniji. Ti podzemni vodonosniki so še vedno prekomerno onesnaženi s fitofarmacevtskimi sredstvi, ponekod tudi z nitrati.
Kemijsko stanje podzemnih voda je bilo v letu 2006 najslabše v Dravski, Murski in tudi Krški kotlini. V Krški kotlini je bilo slabo kemijsko stanje določeno zaradi nitratov in pesticidov, ki so značilni za kmetijsko dejavnost.
Kot slabi pa sta bili med površinskimi vodotoki ocenjeni tudi Sava na Jesenicah na Dolenjskem in Krka v Krški vasi.
Največja obremenitev vodnih teles z adsorbiranimi halogeniranimi organskimi spojinami (AOX) je bila določena na spodnji Savi, kjer je bil glavni vir neposredni industrijski iztok iz tovarne Vipap Videm Krško. Po ustavitvi proizvodnje so bile v zadnjih štirih mesecih leta 2006 na merilnem mestu Jesenice na Dolenjskem izmerjene koncentracije AOX pod mejno vrednostjo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Stanje belokranjskih voda