© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Izvedbeno zapleten referendum


lokalno
22. 6. 2008, 00.00
Posodobljeno
08:23
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

volitve_skrinjica.jpg

##IMAGE-2230662##

Ob 7. uri se je odprlo 3800 volišč po državi, volivke in volivce pa se bodo do 19. ure na posvetovalnem referendumu o ustanovitvi pokrajin opredeljevali, ali želijo živeti v eni izmed 13 predvidenih pokrajin.

Vprašanje za volilce z območja Dolenjske in Bele krajine se glasi: »Ali ste za to, da se v skladu s 143. členom Ustave Republike Slovenije ustanovi Dolenjsko-belokranjska pokrajina, ki bo obsegala naslednje občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Metlika, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Semič, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk?«

Vprašanje o predlagani pokrajini Posavje se glasi: »Ali ste za to, da se v skladu s 143. členom Ustave Republike Slovenije ustanovi Posavska pokrajina, ki bo obsegala naslednje občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica?«



Glasovalec seveda glasuje tako, da na glasovnici obkroži besedo »ZA« ali besedo »PROTI«. Referendumski izid se bo ugotavljal za celotno referendumsko območje in posebej za območje vsake od občin, vključenih v referendumsko območje.

Po besedah tajnika Državne volilne komisije (DVK) Marka Golobiča gre letos za v izvedbenem smislu zapleten referendum, na katerem bo zaradi različnih območij in referendumskih vprašanj 470 vrst glasovnic, število možnih izidov pa bo odvisno od različnih primerjav.
 
Izidi referenduma se bodo namreč ugotavljali na ravni države, okrajnih enot, občin ter 13 referendumskih območij. Volivke in volivci bodo glasovali na 3800 voliščih po državi, zaradi različnih vprašanj in območij pa bo 470 različnih vrst glasovnic. Zato bo tudi ugotavljanje izida glasovanja oziroma število možnih izidov odvisno od različnih primerjav.
 
Državna volilna komisija bo uradne izide glasovanja predvidoma ugotovila 8. julija. Zoper odločitev DVK bo v treh dneh mogoče vložiti pritožbo, nato bodo izidi objavljeni v Uradnem listu, državni zbor pa ima osem dni časa, da jih razglasi.

Tokratni referendum bo sicer dražji od običajnih, je še pojasnil Golobič. Stal bo nekaj manj kot štiri milijone evrov, ki jih mora iz proračuna s prerazporeditvami zagotoviti vlada.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.