Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V Dobrniču 69. obletnica 1. kongresa Slovenske protifašistične ženske zveze


J. A.
7. 10. 2012, 08.00
Posodobljeno
03. 11. 2012 · 09:51
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

afz50.jpg
J. A. arhiv DL
Lani se je v Dobrniču zbralo okoli 3000 ljudi. (Foto: J. A. arhiv DL)

##IMAGE-3397562##

Danes točno opoldne bo v Dobrniču slovesnost ob 69. obletnici prvega kongresa Slovenske protifašistične ženske zveze, ki velja za najštevilčnejši letni zbor slovenskih žensk. Zbrane bo nagovorila predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak, v kulturnem programu pa bodo nastopili Občinski pihalni orkester Trebnje, učenci podružnične šole Dobrnič ter OŠ Istrskega odreda iz Gračišča s Primorske in ženska vokalna skupine Kresnice.

V Sloveniji so začeli organizirati žensko protifašistično žensko zvezo že leta 1942. Prve dni maja 1943 so se zbrale delegatke in sklenile ustanoviti enotno žensko organizacijo, imenovale so iniciativni odbor in začele pripravljati kongres. Za kraj kongresa, ki je potekal med 16. in 17. oktobrom 1943, so izbrale prosvetni dom v Dobrniču, ker je tam že obstajala močna ženska organizacija. Delegatke za kongres so bile izvoljene v vseh koncih Slovenije ter v vseh vojaških in drugih enotah, v katerih so delovale ženske. Njihova pot na kongres ni bila lahka. Delegatke s Primorske se niso uspele prebiti čez jugoslovansko-italijansko mejo. Z Gorenjske sta krenili dve delegatki, ena je padla v nemško zasedo, druga se ni uspela prebiti do Dobrniča. S Štajerske sta uspeli priti le dve delegatki, ostale se niso mogle prebiti čez Savo.

Na ustanovitvenem kongresu Slovenske protifašistične ženske zveze, ki se ga je udeležilo okoli 160 delegatk in gostov, je delegatke pozdravil tudi predstavnik angloameriške vojaške misije major William Jones, ki je organizaciji poslal tudi pomemben denarni prispevek. Za predsednico je bila tedaj izvoljena Angelca Ocepek, za sekretarko pa Mara Rupena. Ženska protifašistična organizacija je po kongresu hitro napredovala in kmalu prepredla vse slovensko ozemlje.

Na današnjo slovesnost bodo prišli tudi pohodniki, ki so se v organizaciji Kulturno turističnega društva Dobrnič že zgodaj zjutraj podali na 10. pohod po kraku Evropske pešpoti E7 – po Poti Mare Rupena. Najbolj zagnani so že ob 6. uri krenili iz Dolenjskih Toplic, uro in pol kasneje pa so se proti Dobrniču odpravili še pohodniki iz Žužemberka.

Prireditelji spominskega srečanja, ki ga bo tudi tokrat povezovala Petra Krnc, so: Društvo Dobrnič, Združenje borcev za vrednote NOB Trebnje in Kulturno turistično društvo Dobrnič.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.