Belokranjska čebelarska učna pot odprta


V Žuničih ob Šokčevem dvoru so v soboto tudi uradno odprli Belokranjsko čebelarsko učno pot. Pot je dolga dobrih 200 metrov in se razprostira na pol hektarja kraškega travnika. Poleg vhodne table z zemljevidom je na poti še devet razlagalnih tabel (od zgodovine, opisa čebel in čebelje družine, medu medonosnih rastlin ...), zgodovinski čebelnjak, ki je bil leta 1950 postavljen pred adlešiško osnovno šolo in prikazuje stare tehnologije čebelarjenja, nekoliko večji modernejši čebelnjak, več dupelj za čebele, sod s čebeljo družino, nakladni panj in opazovalni panj, ter urejen pokrit prostor za počitek. Na poti so označene tudi vse medonosne rastline, gojene pa bodo spomladi na prostoru poleg poti še zasajene.
Prireditev si je kljub slabemu vremenu ogledalo zelo veliko ljudi, ki so se po slovesnosti zadržali še dolgo v noč. Veliko je bilo čebelarjev, še več pa prebivalcev parka, ki jih želimo navdušiti za čebelarjenje. Poleg uvodnega govornika direktorja Javnega zavoda KP Kolpa Borisa Grabrijana, so spregovorili tudi: Vlado Auguštin, predsednik čebelarske zveze Bele krajine, Boštjan Noč, predsednik čebelarske zveze Slovenije, direktor KGZS- zavoda Novo mesto Jože Simončič in podžupan Občine Črnomelj Peter Dichelberger (ki je nadomeščal zadržanega župana Andreja Fabjana). Koordinatorka svetovalk za kmečko družino Helena Mrzlikar in podpredsednik ČZ Bele krajine Stane Plut pa sta podelila priznanja najboljšim gospodinjam za ocenjene medenjake in medena peciva.
Čebelarska svetovalna služba je javnemu zavodu izročila tablico o registriranem čebelnjaku (s tem trenutkom je JZ KP Kolpa vpisan v slovenski register pridelovalcev medu), Občina Črnomelj pa je direktorja KP Kolpa ob tem obdarila z osnovno čebelarsko opremo.
Poleg razstave medenjakov, medenega peciva in medu je bila odprta tudi fotografska razstava »Čebela in mi«. Čebelarski društvi: Črnomelj in Kostanjar iz Ribnika v Republiki Hrvaški pa sta podpisali listino o sodelovanju.
Belokranjska čebelarska učna pot, ki je zagotovo ena najlepših v Sloveniji, je rezultat skupnega dela Čebelarske zveze Bele krajine, ČZ Slovenije, Občine Črnomelj, RiC Bela krajina in Krajinskega parka Kolpa. Projekt so podprli številni sponzorji, med njimi tudi veliko čebelarjev, v celotno zgodbo pa se uspešno vključuje tudi Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto, s katerim načrtujemo še bolj poglobljeno sodelovanje.
Besedilo in foto: Boris Grabrijan
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se