Baragovi dnevi tudi v ZDA

##IMAGE-2224916##
V predmestjih Chicaga v ameriški zvezni državi Illinois so tudi letos potekale tradicionalne prireditve z naslovom Baragovi dnevi v spomin na slovenskega škofa Friderika Barage, ki je v 19. stoletju kot misijonar deloval med ameriškimi Indijanci na severu ZDA.
V imenu Slovenske škofovske konference se je Baragovih dni v soboto in nedeljo udeležil profesor Drago Ocvirk. Po besedah slovenskega generalnega konzula v Clevelandu Zvoneta Žigona se je v soboto v Jolietu, kjer so prireditve potekale v cerkvi Sv. Jožefa, in v nedeljo v Lemontu, zbralo več kot 500 ljudi, predvsem ameriških Slovencev iz različnih delov ZDA.
Baragovi dnevi so priložnost za seznanitev z napredovanjem procesa škofa Barage za blaženega, za poglobitev vere ter za spominjanje narodnih korenin in narodne identitete. Slovesnosti, ki veljajo za ene največjih zborovanj ameriških Slovencev v ZDA, se je udeležilo tudi sedem ameriških škofov in številni duhovniki. V nedeljo so svečanosti, skupaj z mašo, potekale v največjem slovenskem samostanu v ZDA v samostanu frančiškanov v Lemontu, kjer je slovenska skupnost pred leti odprla tudi svoj dom.
Škof Friderik Irenej Baraga, rojen 28. junija 1797 v Mali vasi pri Dobrniču na Dolenjskem, je bil slovenski misijonar in škof v ZDA. Med severnoameriškimi Indijanci je deloval v 19. stoletju in je avtor številnih verskih knjig, ki jih hrani knjižnica Narodnega muzeja Slovenije. Posebnega pomena sta njegov slovar in slovnica čipevskega jezika ("Dictionary of the Otchipwe language, explained in English" (1853); "A theoretical and practical Grammer of the Otchipwe language" (1850)).
Baraga je svetniški kandidat in se ga v ljubljanski nadškofiji skupaj z drugimi kandidati za svetnike (škofom Antonom Vovkom, škofom Janezom Gnidovcem in Lojzetom Grozdetom posebej spominjamo na nedeljo svetniških kandidatov, ki jo vsako leto obhajamo 3. nedeljo v septembru). Večino časa je deloval v ZDA. Pravo je študiral na Dunaju, teologijo pa v Ljubljani. V duhovnika je bil posvečen v ljubljanski stolnici leta 1823. Kaplanoval je v Šmartinu pri Kranju in v Metliki.
Leta 1830 je odšel v ZDA misijonarit med Indijance. V škofa je bil posvečen v Cincinattiju v Ohiu, njegovo prvo škofovsko mesto je bilo Sault St. Marie, katerega sedež je prenesel v Marquette v državi Wisconsin. Napisal je več nabožnih knjig, v nemščini pa tudi knjigo "Geschichte, Charakter, Sitten und Gebräuche nordamerikanischen Indianer" (Zgodovina, značaj, šege in običaji severnoameriških Indijancev), v kateri smo Evropejci prvič spoznali zgodbo o indijanski princesi Pokahontas.
V slovenščini sta leta 1997 izšli njegovi knjigi: Krščanski nauk za Indijance, Družina 1997 in Opominvanje, Faksimile iz leta 1826, Trebnje 1997. V zvezni državi Michigan v ZDA so po njem poimenovali okrožje Baraga, mestno občino Baraga v tem okrožju in vas Baraga v tej mestni občini.
Prav tako v soboto je Slovenska ženska zveza v Jolietu v svojem muzeju priredila dan odprtih vrat, duhovni direktor najstarejše slovenske organizacije v ZDA Kranjsko katoliške slovenske jednote (KSKJ) Bernard Horzen pa je podpisoval svojo pred kratkim izdano avtobiografijo "Maybe Be Rain". Svojo knjigo je predstavila tudi slovenska pesnica Majda Koren, ki je v ZDA na turneji.
Korenova je že v petek v predmestju Milwaukeeja West Allis v Wisconsinu predstavila in podpisovala svojo knjigo "Louisa from Space", ki je del zbirke "Spominčice" (Forget me nots), to je dvojezične serije otroških knjig v angleščini in slovenščini. Generalni konzul Žigon je dejal, da se je v javni knjižnici West Allisa zbralo okoli 250 ameriških otrok, ki so se lahko seznanili tudi z drugimi knjigami iz omenjene zbirke.
V mestni hiši West Allisa je potekal tudi koncert pevskega zbora Uspeh in razstava slovenskih ročnih del. Majda Koren svojo turnejo po ZDA nadaljuje v Detroitu v državi Michigan, potem tudi v prestolnici ZDA v Washingtonu in Clevelandu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se