Šentjernejski boj za milijon evrov - vračila vlaganj v telefonijo vir sporov

##IMAGE-2220333##
Včerajšnja druga izredna seja občinskih svetnikov v Šentjerneju je bila potrebna zaradi zapletov pri vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje.
Da postopek vračanja ne poteka pravilno, je ves čas najbolj glasno opozarjal svetnik iz vrst SDS Albert Pavlič. S pomočjo svoje svetniške skupine je na terenu zbral podpise 1.243 upravičencev do vračil, ki slednje zahtevajo prej in v višjih zneskih, kot je določila občinska uprava. Za včerajšnjo izredno sejo so zahtevali sprejem osmih sklepov, med drugim naj bi občina Šentjernej razveljavila vse že sprejete akte okoli vračil, oblikovala naj bi se nova strokovna komisija za urejanje tega vprašanja, občina pa naj bi se zavezala, da naj bi upravičenci dobili vrnjene zneske v višini od 1.200 do 1.500 evrov.
Svetniki so vse predlagane sklepe zavrnili, sklenili pa so, da pristojni do naslednje redne seje pripravijo nov predlog delitve vračil.
Obe strani imata do razvoja dogodkov seveda različni mnenji.
Da je občinska uprava projekt vračanja vlaganj v telefonijo začela popolnoma nepripravljena, je prepričan Albert Pavlič in med drugim opozarja, da seznam 971 upravičencev do vračil ni popoln. Manjkalo naj bi nekaj več kot 100 imen.
Denar za vračila, dober milijon evrov, je že nekaj časa na občini, Pavlič pravi, da bi ga upravičenci morali dobiti že pred pol leta. Prve odločbe o vračilu so po Pavličevih besedah vsebovale ''smešno nizke zneske'', občina je priznala napako. Tudi nove odločbe naj ne bi bile pravične, niso denimo priznavale prostovoljnega dela pri gradnji telekomunikacijskega omrežja, občina naj bi (pre)velik delež zneska, namenjenega vračilom, želela obdržati zase. Ko je ministrstvo za gospodarstvo začelo preverjati potek vračanja, pa je župan po Pavličevem mnenju sam postopek nezakonito ustavil.
Včerajšnjo sejo so sicer spremljali tudi protestniki s transparenti, ki so zahtevali svoj denar (Pavlič ocenjuje, da jih je bilo okoli 100) - ker je občinska sejna soba premajhna, so se prvi ustavili kar na vratih in od tam spremljali razprave svetnikov. Albert Pavlič pravi, da so to bili ljudje, ''ki razmišljajo s svojo glavo'', župan Franc Hudoklin pa, da so s takšnim pritiskom le želeli preprečiti sprejem drugačnih sklepov, kot pa so jih sami predlagali.
''Priznavam, da smo v prekršku, kajti zakon jasno določa, da bi morali ta denar, ki smo ga dobili za upravičence, že razdeliti, toda ko se je začela agonija Alberta Pavliča in ostalih svetnikov SDS, sem zadevo ustavil, ker sem hotel dobiti končno mnenje pristojnih državnih ustanov,'' odgovarja šentjernejski župan Franc Hudoklin. Po njegovem mnenju ministrstvo za gospodarstvo zahteva le manjše popravke.
Po sinočnjem sklepu svetnikov bo občinska uprava do naslednje redne seje pripravila nov sklep o vračanju, ki bo upošteval vsa zakonska določila, tudi zamudne obresti in pa vrednost vloženega dela in materiala. Vloženo delo bodo morali upravičenci sicer dokazati, tako kot vložena denarna sredstva. Na vprašanje, kako bodo to storili, pa župan odgovarja, da sam ne ve, ali so pred 20. oz. 25 leti ljudje dobivali potrdila o prostovoljnem delu.
Kakorkoli že, Franc Hudoklin upa, da bodo novi sklep o vračanju vlaganj svetniki sprejeli na redni seji 10. decembra, takoj naslednji dan nameravajo začeti postopke sklepanja poravnav z vsakim posameznim upravičencem. Ko bo poravnava sklenjena, pa bodo denar nakazali v 30 dneh. Po zadnjih izračunih naj bi upravičenci dobivali zneske v višini od 250 do 900 evrov.
Občini od omenjenega milijona evrov ostane od 40 do 50 odstotkov, in sicer na račun samoprispevkov, ki so jih za gradnjo telekomunikacijske infrastrukture pobirali v tedanjih krajevnih skupnostih.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Albert Pavlič o občinskih napakah, sinočnji seji, ...
Franc Hudoklin o ravnanju občine
Sporočilo za javnost Občine Šentjernej