Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

MO NM: Ob rebalansu o umiranju na obroke in županovem odstopu


lokalno
25. 9. 2008, 00.00
Posodobljeno
20:42
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

rotovz_glasovanje1.jpg
Glasovanje na Rotovžu: rebalans je bil sprejet s 16:3.

##IMAGE-2225136##

Novomeški mestni svetniki so nocoj sprejeli rebalans letošnjega občinskega proračuna. Kot je bilo pričakovati, ob številnih kritikah, nekateri svetniki pa glasovati sploh niso želeli, saj zanj niso želeli sprejeti odgovornosti.

Najprej nekaj številk: proračun, sicer težak 36 milijonov evrov, se tako na prihodkovni kot odhodkovni strani manjša za dobra dva milijona. In takoj dejstvo, ki je zmotilo največ svetnikov - medtem, ko se postavke v kulturi, sociali, šolstvu in športu manjšajo, se denimo stroški za promocijo in javne prireditve višajo (za 32 tisočakov, tudi na račun ''nenačrtovanih potreb po simultanem prevajanju''), še mnogo bolj sredstva, namenjena plačam občinski upravi (za skoraj 346.000 evrov), materialni stroški so višji za 212.500 evrov itd.

Kot smo že poročali, so imeli vrsto pripomb na predlagani rebalans v svetniški skupini LDS. Boris Dular je bil prvi, ki je nocoj opozarjal, da je župan samo predlagatelj rebalansa, odgovornost zanj pa bodo nosili tisti, ki ga bodo potrdili, svetniki torej. ''Saj številke štimajo,'' ugotavlja Dular, a nadaljuje, da je težava že v nerealno zastavljenem proračunu, da je le nekaj več kot 40-odstotna realizacija hud problem: ''Mi nismo ena navadna občina, mi smo mestna občina z najmočnejšim izvoznim gospodarstvom v Sloveniji. In kam smo prišli? Da umiramo na obroke!''

Če bo šlo tako naprej, se bo občina znašla v bankrotu, je opozarjal Dular in menil, da je vrhunec cinizma (pa tudi nemorale), da se ob že omenjenem nižanju postavk za družbene dejavnosti višajo izdatki za občinsko upravo.

Svetniki so sicer nocoj med drugim izvedeli, da glede delitvene bilance z občinama Šmarješke Toplice in Straža ni ničesar novega, ker je zadnji sestanek županov odpadel in ga bodo spet sklicali šele v ponedeljek. Tomaž Levičar je prepričan, da nedokončana delitev ni temeljni razlog vseh težav novomeške občine. Na to dejstvo da so vezane samo tri postavke proračuna, ki skupaj pomenijo desetino prihodkov, ves ostali denar pa da bi moral na občinski račun nemoteno prihajati: ''Vse ostalo je odvisno od občinske uprave in nehajmo se izgovarjati, da je delitvena bilanca kriva za stanje v občini.'' MO NM pa je daleč od tega, da bi se lahko pohvalila z uspehi na državnih in evropskih javnih razpisih.

Rebalans je med drugim oklestil denar za kulturo, Narodni dom denimo, ki je bil temeljni nosilec novomeške kandidature za Evropsko prestolnico kulture, po novem ne dobi niti evra, je opozoril Levičar. Ta pomembni kulturni spomenik tako že drugo leto zapored od občine ni prejel niti centa. Še bolj je to razburilo Toneta Škerlja. ''Nisem samo jezen, ampak tudi žalosten,'' je dejal dolgoletni član Društva Novo mesto in nadaljeval: ''Zadnji čas je, da opozorimo župana in direktorja občinske uprave, da tako naprej ne more iti. Ali bomo v prihodnjih letih sposobni spraviti skupaj le še denar za občinske plače?''

Morda pa se občinska uprava res ne zaveda, v kako težkem položaju je občina, se je spraševala Mojca Novak, ki jo je čudila ''lahkotnost dajanja predlaganega rebalansa.''

Župan Alojzij Muhič se je na očitke odzval burno, na trenutke tudi čustveno.

Poudaril je, da se je zaradi finančnih težav doslej ustavila samo gradnja večnamenskega teniškega objekta na Loki (o njegovi usodi bodo razpravljali prihodnji teden, zanj bi bilo v prihodnjem letu potrebnih 350.000 evrov), da pa vsi ostali projekti tečejo. ''Narodni dom gre v smeri javno-zasebnega partnerstva, prepričan sem, da ga bomo začeli obnavljati še pred koncem tega mandata,'' je menil Muhič in svetnike opozarjal, da ni res, ''da je vse zanič'', da tudi občinska uprava dobro dela. Sploh pa da največji projekti niso odvisni samo od občinskega denarja, univerzitetnega kampusa denimo ''občinski proračun ne bo sfinanciral, ne glede na to, kdo bo župan.''

Župan Muhič ob očitkih ni ostal neprizadet:  ''Je pa sigurno - če bomo tako pesimistični, bomo res padli v prepad; ne se bati za zapuščino, ki jo bom zapustil.''

In še: ''Zahtevajte moj odstop, pa bom zdajle podpisal to!''

Na odgovor župan ni čakal dolgo, priletel je iz prve klopi, prispeval pa ga je Sašo Stojanovič Lenčič, rekoč: ''Predlagam, da zares odstopite, in daste možnost komu drugemu.'' (Naj spomnimo, da je Stojanovič Lenčič župana k odstopu pozival že ob februarskem sprejemanju proračuna)

Tudi Tomaž Levičar se je spomnil, da je bil županov odstop pravzaprav že terjan, in pripomnil, da je odveč pojasnjevati, da se veliki projekti ne bodo napajali samo iz občinskega proračuna: ''Treba je znati pridobiti druge vire, zato pa je vodenje občine eno veliko garanje.'' Ker je še menil, da zdaj izgleda, kot da bi novomeško občino vodili sami upokojenci, se je oglasila Ana Bilbija ter prisotnim kot 'upokojenka' predlagala, da dvignejo nivo razprave.

Kar je očitno pomagalo. Ker tega nimamo priložnost opazovati prav pogosto (ne le v svetniških klopeh, tudi sicer), naj zapišemo, da sta se opravičila za besede, ki sta jih morda izrekla prehitro. Oba - tako Tomaž Levičar kot Alojzij Muhič.

In potem so predlagani rebalans vendarle sprejeli. Čeprav nekateri, kot že omenjeno, glasovati sploh niso želeli. Rebalans je bil sprejet s 16. glasovi ZA in tremi PROTI.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.