Malo zanimanja za ključe mejnih zapornic

##IMAGE-2109356##
V občinah ob meji s Hrvaško so, kot smo napovedali, s ponedeljkom začeli deliti ključe za zapornice na posebnih točkah izven mejnih prehodov, ki jih lahko v skladu s slovensko-hrvaškim sporazumom o obmejnem prometu in sodelovanju (Sops) prehajajo samo posebni upravičenci.
Prebivalci obmejnega območja bodo 670 kilometrov dolgo kopensko mejo s Hrvaško lahko prestopali na 22. maloobmejnih prehodih, na 115. posebej določenih točkah pa tudi posebni upravičenci - domačini in kmetje, ki imajo obdelovalno zemljo na drugi strani meje. Te točke je v skladu s schengenskim zakonikom treba do konca leta zapreti in večina jih je zaprta z zapornicami, katerih ključe naj bi imeli upravičenci do njihove uporabe. Tako bodo imetniki zemlje na drugi strani meje v skladu s Sopsom še vedno lahko uporabljali te poti, drugim pa bo to onemogočeno.
Ključe za tovrstne prehode je začela deliti tudi metliška upravna enota. Kot je danes za STA povedal načelnik upravne enote Metlika Anton Kraševec, imajo na območju metliške občine izven uradnih mejnih prehodov tri prehodna mesta zaščitena z zapornicami. Petdeset upravičencev imajo za prehod Boldraž - Brašljevica, deset za prehod nad Bojanjo vasjo in peščico upravičencev za prehod Brezovica - Malo Lešče.
Upravna enota je vse upravičence obvestila o podeljevanju ključev, tako doslej pri razdeljevanju ključev ni bilo posebnosti. Včeraj so podelili pet ključev in danes tri, v tem času pa se je na metliško upravno enoto z vprašanji obrnilo veliko obmejnih prebivalcev, predvsem hrvaških državljanov, ki jim bo ključe na podlagi seznama, ki ga mora dostaviti Hrvaška, podelila mejna policija.
Na metliškem območju sta poleg omenjenih treh še zapornici v Vinomerju in na Kamenici, kjer bo prehod urejala mejna policija, v črnomaljski občini pa takih prehodov ni. Imajo le nedoločen prehod s potjo, ki vodi do Kolpe, kjer zapornica ni potrebna. V Metliki je danes potekal tudi posebni delovni sestanek komandirjev in inšpektorjev mejne policije iz vse Slovenije oziroma schengenskega obmejnega območja, na katerem so razpravljali o problemih prehajanja in varovanja meje, je še povedal Kraševec.
Težav z razdeljevanjem ključev nimajo tudi v brežiški občini. Po besedah vodje oddelka za upravne in notranje zadeve Ivanke Medvešček imajo na brežiškem območju zapornico na ključ le na prehodu Vlaški križ - Mali Cirnik, vendar na slovenski strani ni upravičencev s kmetijskim vložkom. Trenutno se za ključ zanima le ena oseba, ki še nima vložka, nasprotno pa je na hrvaški strani 32 upravičencev, ki lahko dobijo ključe na brežiški policijski postaji.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se