Ob Vinski vigredi o promociji belokranjskih vin

##IMAGE-2234496##
Metlika bo prihodnji teden gostila 26. Vinsko vigred, tradicionalno prireditev, ki je po navedbah organizatorjev pomembna za večjo prepoznavnost Bele krajine. Tako minister za kmetijstvo kot belokranjski vinarji poudarjajo potrebo po večji promociji njihovih vin, posebej od januarja zaščitenih metliške črnine in belokranjca.
Osrednji del prireditve se bo začel v petek, 16. maja, in trajal do nedelje, med drugim pa bodo na metliškem gradu pripravili vodene degustacije vin, delavnice, kjer bodo pekli belokranjske pogače, predstavile se bodo županje evropskih mest, razglasili bodo tudi kraljico metliške. Kot vsako leto tudi tokrat pričakujejo prihod kolesarjev, bilo naj bi jih okoli 600, društva Rog Franek iz Ljubljane, tekači pa se bodo ob 26-letnici prireditve podali po Urbanovi poti. Vse dni bo tudi kulturni in zabavni program.
Turizem je razvojna možnost Bele krajine, za kar je ključno urejeno kmetijstvo in podeželje, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal minister za kmetijstvo Iztok Jarc. Izrazil je upanje, da bodo tamkajšnji pridelovalci izkoristili možnosti črpanja sredstev iz ukrepov nove vinske reforme, ki bodo začeli veljati prihodnje leto. Vinogradniki in vinarji naj izberejo ukrepe, ki jim bodo pomagali pri razvoju, pravi Jarc in dodaja, da bi se morali - ker dober izdelek imajo, prav tako zanj primerno ceno - po njegovem osredotočiti na promocijo.
Na območju Bele krajine je okoli 650 hektarjev vinogradniških površin. Kot je dejal direktor Kmetijske zadruge Metlika Jože Cajnar, ocenjujejo, da letno pridelajo po okoli pol milijona litrov metliške črnine in belokranjca, od tega približno polovico kmetijska zadruga. Cajnar se strinja z ministrom, da omenjeni vini nista dovolj prepoznavni. Zato so ustanovili poseben konzorcij, prek katerega bodo belokranjski vinarji združeno nastopali pri promociji.
Po Cajnarjevih besedah se slovenski vinarji doslej niso organizirali in tako tudi ne skupaj promovirali svojih vin v tujini. Promocija evropskih vin je po njegovih besedah potrebna tudi zato, ker se evropski trg odpira in na njem konkurirajo vina npr. iz Južne Afrike, Južne Amerike.
Metliška črnina in belokranjec imata po pravilniku iz januarja letos oznako priznanega tradicionalnega poimenovanja oz. PTP. Županja Metlike in vodja organizacijskega odbora Vinske vigredi Renata Brunskole je to zaščito - pravilnik predpisuje območje, na katerem se lahko prideluje grozdje za posamezno vino, sortni sestav vina in kakovost grozdja ob trgatvi - označila kot zgodovinski dogodek za Belo krajino.
Prihodnji teden bo potekalo tudi drugo srečanje županj EU, ki naj bi se ga po besedah županje Šmarjeških Toplic Bernardke Krnc udeležilo več kot 30 županj iz devetih evropskih držav.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se