Zgodbe

S prijavo lahko rešite življenje

Marija Šelek
24. 4. 2017, 23.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

V desetih letih delovanja servisa Spletno oko, kamor lahko vsakdo s preprostim spletnim obrazcem (anonimno) prijavi posnetke spolne zlorabe otrok in primere sovražnega govora, se je prijav prvih nabralo 5100, od tega so jih policiji prijavili 1394.

Želijo nagovoriti čim več ljudi, še posebno redne obiskovalce pornografskih strani za odrasle, saj ti največkrat nehote naletijo na posnetke spolnih zlorab otrok. Vsaka prijava je dragocena in lahko reši življenje. Na žalost so na posnetkih čedalje mlajši otroci, celo mlajši od dveh let!

Prijavite vsebino z domnevno spolno zlorabo otrok na www.spletno-oko.si.

Sporna je vsaka upodobitev otroka, ki je osredotočena na njegovo spolno vedenje ali na njegove spolne organe, torej vsako slikovno prikazovanje osebe, mlajše od 18 let, ki je spolne narave. To je globalni zločin, ki zahteva globalni odziv, zato je tudi slovenska prijavna točka Spletno oko del mednarodne mreže takšnih točk Inhope, v okviru katere si izmenjujejo prijave. »Ko dobimo prijavo strani s posnetki spolnih zlorab otrok, jo naši pregledovalci pregledajo in v primeru, da gre za nezakonito vsebino in da je strežnik v Sloveniji (kar je v manjšini primerov), obvestimo policijo ter nato ponudnike spletnih storitev pozovemo k odstranitvi teh vsebin. Policija pa sproži postopke za pregon storilcev kaznivega dejanja. Če so strežniki v tujini, obvestimo slovensko policijo in prijavno točko v državi, kjer je sporna vsebina. Nato je tamkajšnja prijavna točka odgovorna za nadaljnje ukrepe, naša policija pa obvesti tudi mednarodno policijo Interpol,« razloži Andrej Motl, koordinator prijavne točke Spletno oko.

Članic mednarodnega združenja prijavnih točk je že skoraj 50, najmočnejša v Evropi (z največ razpoložljivega kadra in drugih virov) je zagotovo britanska Internet Watch Foundation (IWF), v kateri so prepričani, da internetna podjetja ne naredijo nič ali premalo, da bi preprečevala zlorabo otrok na spletu oziroma posnetke spolne zlorabe otrok. Britanski pregledovalci in analitiki na prijavnih točkah med delom vsakih devet minut naletijo na spletno stran, ki prikazuje spolno zlorabljanje otrok.

Skriti junaki. »Vsak dan vidimo na stotine, celo tisoče podob otrok, ki so bili spolno zlorabljeni, in nihče te v resnici ne more pripraviti na to, kar boš videl. Smo skupina navadnih ljudi, ki dela posebno delo,« so povedali britanski pregledovalci, ki si ne upajo pokazati svojih obrazov. »Ker tako vsebino zaradi nas odstranjujejo z interneta, je bolje, da ostajamo anonimni. Številni so jezni na nas,« so povedali na posnetku, ki je del letnega poročila IWF.

Na posnetkih, ki jih pregledujejo, so otroci od novorojenčkov do 15-letnikov. »Šokantno je, kar vidimo, o tem ne gre dvomiti in vsakič se sprašuješ, kako je mogoče, da nekaj takega narediš dojenčku …« Samo ena spletna stran lahko ponuja na tisoče fotografij, lahko celo vidijo, kako žrtve odraščajo pred njihovimi očmi. Isti otroci so skozi leta znova in znova zlorabljeni, pregledovalci na prijavnih točkah pa nemočno sedijo za računalnikom in vidijo, da jim niso mogli pomagati. Vedno znova so žrtve – ker ljudje, storilci, vedno znova iščejo take podobe. Želijo jih gledati.

Še več, obiskovalci teh spletnih strani celo naročijo vrsto zlorabe in torej dobijo »vsebino« na zahtevo. O tem je v Dnevniku konec leta 2015 spregovorila tudi kriminalistka Neža Miklič. »Trenutno obstaja trend, po katerem kupec plača, da nekje na drugem koncu sveta nekdo po njegovih navodilih zlorablja otroka, on pa na spletu gleda prenos. V Sloveniji smo na računalniku osumljenca našli predstavitev v Powerpointu, kako zlorabljati otroke, ki je bila oblikovana na način kot otroške igrače: od 0 do 3 mesecev, 3 plus, 6 plus. V takšnih primerih moraš tudi kot preiskovalec najti ventil, da se spopadeš s tem, kar vidiš.«

Angleška ekipa pregledovalcev na prijavnih točkah se je v letu 2014 soočila z 31.000 nezakonitimi podobami otrok, od tega jih je 43 odstotkov prikazovalo spolno dejanje med odraslim in otrokom, vključno s posilstvom in spolnim mučenjem. Samo lani so v Veliki Britaniji 57.335 prijavljenih spletnih naslovov potrdili kot naslove z vsebino spolnega nadlegovanja otrok. 45 odstotkov žrtev je otrok, starih od 11 do 15 let, 53 odstotkov jih je starih od tri do deset let, dva odstotka žrtev je starih dve leti ali celo manj.

Več v reviji Zarja, št. 17, 25. 4. 2107

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce