Sladkor poskrbi za sladek okus hrane, sladkor, torej glukoza (dekstroza), pa je tudi izjemno pomemben za delovanje naših možganov in drugih organov. To pomeni, da je sladkor nujen za naše preživetje. A ne razveselite se prehitro!
"Naših možganov sploh ne zanima ali sladkor prihaja iz božičnih piškotov ali iz krompirja, ki se na koncu razgradi v sladkor," je za Kleine Zeitung povedala strokovnjakinja za prehrano Angelika Kirchmaier. Sledi znameniti ampak: za preostali del telesa pa je vendarle zelo pomembno od kod izvira glukoza, saj živila le redko vsebujejo zgolj sladkor. Zlasti pri piškotih sta glavni drugi dve sestavini maščoba in moka.
Problematična je predvsem količina sladkorja
Sladkor je nezdrav, če v njem pretiravamo. "Če uživate sladkor v zmernih količinah, potem to ni problematično, če pa ga vedno jeste preveč, potem čutite slabost," pravi prehranska strokovnjakinja. "Odrasli naj zaužijejo največ 50 gramov sladkorja na dan, idealno bi bilo le polovico od tega, torej 25 gramov. Do priporočene količine lahko pridete kar hitro, kozarec limonade (250 ml) lahko vsebuje do 32 gramov sladkorja. Sladkor pa se skriva tudi v začinjeni ali močno predelani hrani, kot so že pripravljene omake ali kečap. Smutiji so tudi prave sladkorne bombe," poudarja strokovnjakinja. "Niso primerni kot nadomestek sadja!" še svari.
Preveč živil z visoko vsebnostjo sladkorja neizogibno pomeni veliko zaužitih kalorij. Če se malo giblješ, se zrediš. "Sladkor, ki se ne pretvori v energijo, ki se ne porabi, na koncu postane maščoba," pravi Kirchmaier. Prekomerna telesna teža povečuje tveganje za različne bolezni, kot so sladkorna bolezen tipa 2, presnovni sindrom ali bolezni srca in ožilja. V velikih količinah lahko fruktoza poškoduje jetra in vodi do zamaščenosti jeter. Razvoj zobne gnilobe je lahko tudi posledica prekomernega uživanja sladkorja.
Njena.si
»Prevaranti so že od nekdaj iznajdljivi«
Naj posežemo raje po sladkornih nadomestkih?
Sladkorni nadomestki, kot sta ksilitol (brezov sladkor) ali eritritol, sodijo v skupino sladkornih alkoholov; njihov sladilni učinek je podoben "pravemu" sladkorju, vendar imajo manj kalorij. "Vendar bi razmislil o uporabi teh v večjih količinah," pravi Kirchmaier. Ti lahko povzročijo napenjanje in drisko, lahko pa se pojavi tudi intoleranca. Javorjev sirup, agavin sirup in med so sestavljeni iz glukoze in fruktoze. "Med ima zdrave sestavine, vendar te sestavine izgubi pri temperaturah nad 40 stopinj," pojasnjuje Kirchmaier. "Če pečemo piškote z medom, se ta na koncu spremeni v čisti sladkor."
Recept za bolj zdrave piškote
Osnovno pravilo za peko bolj zdravih piškotov je, da uporabite manj sladkorja, kot je zahtevano v receptu. Če to zmanjšate za pet odstotkov, se ne bo zgodilo nič. "Če na primer uporabite lokalno ekološko polnozrnato moko, ste že veliko prispevali k zdravemu biskvitu." Pri jajcih strokovnjakinja svetuje uporabo bio jajc iz proste reje. Kar zadeva maščobo, je kakovostno maslo boljše od margarine.
Nasvet, kako si v prazničnem času olajšati prebavo
Sebi in svojemu telesu privoščite oddih. Če ste na primer en večer šli na božični sejem in pojedli nekaj več manj zdravih prigrizkov, potem naslednji dan lahko izpustite večerjo, ker takrat najlažje in najhitreje pokurite maščobo. Za kosilo jejte zdravo hrano, juho ali solato. V bistvu gre za iskanje ravnovesja in načrtovanje dni, ko boste jedli bolj lahko hrano. Nikakor pa ne izpustite zajtrka in ogljikovih hidratov. Strokovnjakinja zjutraj priporoča kosmiče ali polnozrnat kruh. "To znatno poveča porabo energije čez dan. Iz študij vemo, da če preskočite zajtrk, je kurjenje energije čez dan zelo neučinkovito." Sama božična večerja naj vas ne skrbi preveč. "Lahko uživate ta dan, lahko se gostite. Zaradi tega se večina ne zredi, če se preostali čas prehranjuje v redu." je v podkastu Ali je to zdravo? še povedala Angelika Kirchmaier.