Zdravje

Sveži jesenski večeri so idealni za razvajanje v zeliščni kopeli

M.K.
8. 9. 2024, 07.26
Deli članek:

Kopeli z zelišči so prijetna osvežitev tudi v poznopoletnih in zgodnjejesenskih dneh. Pomagajo nam, da se odtrgamo od vsakdana in ublažimo stres, saj blagodejno delujejo na telo. Koži povrnejo mehkobo in prožnost, ki ju izgublja zaradi zunanjih in notranjih dejavnikov.

dreamstime profimedia
Litru vrele vode dodamo sveža zelišča, pustimo stati 20 minut, nato prevretek zlijemo v kopel.

Kopeli nam lahko pomagajo, da se odtrgamo od vsakdana in preprečimo stres, saj blagodejno delujejo na naše telo. Koži povrnejo mehkobo in prožnost, ki jo izgubimo zaradi zunanjih in notranjih dejavnikov. Z njihovim učinkovanjem si lahko odpravimo težave ter izboljšamo počutje.

Kopel si naredimo tako, da vodi dodamo razna naravna zelišča in jo tako obogatimo z blagodejnimi, pomirjevalnimi ali poživljajočimi učinkovinami. Izbira zelišč za to je raznovrstna: meta, melisa, žajbelj, timijan, hmelj, poprova meta, sivka, ognjič, kamilica, citrusi, kopriva, rman, cvetovi vrtnice, bezeg, preslica, listi oreha, iglice bora, hrastovo lubje. Za kopel lahko uporabimo posušena ali sveža zelišča. Najboljše je, da suha zelišča (od 100 do 200 gramov) stresemo v bombažno vrečko in jo pritrdimo pod vodni curek, da voda ves čas izpira učinkovine iz njih. Uporabimo lahko zeliščni prevretek, torej zelišče prelijemo z vrelo vodo. Litru vrele vode dodamo sveža zelišča, pustimo stati 20 minut, nato prevretek zlijemo v kopel. Kopeli lahko dodamo tudi citruse, njihovo sredico narežemo na rezine.

Sivkina kopel

Ko smo po napornem tednu utrujeni, je odlična sivkina kopel. Ta sprošča, pomiri čute in povrne občutek ugodja. Za kopel uporabimo 150 gramov svežih ali posušenih cvetov sivke. Namočimo jih v liter vrele vode in pustimo stati 20 minut. To nato dodamo kopeli, s cvetovi vred.

Kopel s poprovo meto

V kopel zlijemo prevretek poprove mete, ki smo ga pripravili iz 100 gramov tega zelišča. Taka kopel krepi telo in poživlja duha.

Timijanova kopel za čisto kožo

Pripravimo jo tako, da 100 gramov timijana prelijemo z vrelo vodo in to dodamo kopeli. Večja količina od te lahko draži kožo. Kopel učinkuje razstrupljevalno, čisti kožo ter poživlja telo in duha.

Poživljajoča kopel z limono

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Na rezine narežemo pet neškropljenih limon in jih dodamo v vodo za kopel. Za močnejšo kopel s citrusi naredimo prevretek, kar pomeni, da damo v vrelo vodo narezane kose dveh limon za dve uri. Kopel predrami, prežene utrujenost in prijetno poživi telo. Enako pripravimo kopel s pomarančo, ki poživi in čisti.

Zeliščna melisina oljna kopel

Deset gramov sveže melise potopimo v 90 gramov mandljevega olja in pustimo v steklenički stati na toplem tri tedne. Olje nato hranimo v temni in dobro zaprti steklenici. Za eno kopel ga uporabimo tri jedilne žlice. Taka kopel pomiri, sprosti, mandljevo olje pa nahrani kožo, da postane mehka in gladka.

Žajbljeva kopel

Naredimo prevretek iz 100 gramov žajblja in ga dodamo kopeli, v njej počivamo do 20 minut. Kopel poživi in vrne telesu energijo.

Kopel z učinkovinami hmelja

Priprava: 250 gramov hmelja prelijemo z vrelo vodo in pustimo stati 20 minut. Prevretek skupaj s hmeljem, ki pomiri in sprosti, zlijemo v kopel. Po kopeli se bomo počutili prijetno in pripravljeni na dober spanec.

Kopel s hrastovo skorjo

Sto gramov hrastove skorje namočimo v vrelo vodo in pustimo vreti 15 minut. Uporabimo le vodo z učinkovinami, skorjo zavržemo. Kopel deluje osvežilno, razstrupljevalno in pomaga proti celulitu.