Kdor poje preveč soli, na stežajodpre vrata boleznim visokegakrvnega tlaka in kapi – takšno jepogosto mnenje. Slovenci naj bi za kar več kot 130 odstotkov presegali priporočeno dnevno količinozaužite soli.
Je preveč soli škodljivo?
Nedavna raziskava je pokazala, da uživanje prevelikih količin soli zdravju ne škoduje tako zelo, kot smo domnevali. Nekaterim ljudem naj bi določen vnos soli celo pomagal varovati srce in ožilje. Andrew Mente in njegovi sodelavci skanadske univerze so v študijo zajeli podatke 95.767 ljudi, starih od 35 do 70 let, iz 18 držav. Ugotovili so, da jedilna sol postane problematična za zdravje, če jena dan zaužijemo več kot 12,5 grama.
Natrij kot krivec
Do visokega krvnega tlaka in pojava kapi po ugotovitvah znanstvenikov privede predvsem velika količina natrijevega klorida iz soli. Hkrati so odkrili dokaze, da lahko uživanje manj kot 12 gramov soli na danzmanjša pojavnost srčnih infarktov in stopnjo umrljivosti. Sol je tako lahko celo zdrava.
Ali se lahko odvadim uživanja soli?
Spodbudno je dejstvo, da se človeški organizem v razmeroma kratkem času brez težav prilagodi na manjšo, bolj zdravo vsebnost soli v prehrani. Raziskave, v katerih so postopno zmanjševali vnos soli in od osem do dvanajst tednov vztrajali pri uživanju take količine, so namreč pokazale, da se je pri sodelujočih potreba po soli občutno zmanjšala; količina soli, ki so jo uživali pred zmanjšanjem, je zanje postala celo neprijetna.
Kako zmanjšati vnos soli
Izbirajte naravna in nepredelana živila, ki vsebujejo zelo malo natrija, na primer sveže sadje in zelenjavo, nepredelana žita (riž, testenine, kosmiči, denimo ovseni, pirini ali rženi, ajdova in prosena kaša, kamut, kvinoja). Sveže meso, ribe in perutnina sicer vsebujejo že več natrija, vendar so v zmernih količinah vsekakor boljša izbira kot predelane in zelo slane mesnine ter konzervirana hrana. Preglejte tudi sestavine v živilu, ki ga kupujete.
Če je sol navedena med prvimi tremi sestavinami, to živilo ni najbolj primerno. Odvadite se dosoljevanja – pri kuhi in mizi. Nesmiselno je dosoljevati hrano, še preden jo sploh pokusite; tako se samo navajate na vse bolj slan okus in posledično večji vnos soli. Namesto soli uporabljajte zelišča – sveža, suha ali zamrznjena. Pogumno preizkušajte nove okuse. Veliko začimb in zelišč ima ugodne učinke na organizem (uravnavajo tek, izboljšujejo prebavo ...).