Glavobole, ki jih je mogoče zdraviti z akupunkturo in drugimi metodami TKM (zelišča, aurikuloterapija, moksibustija, ventuze) vključujejo tenzijske glavobole, migrene, glavobole, vezane na menstruacijski cikel, sinusne glavobole in tudi glavobole, povezane s stresom.
V tem članku bomo spoznali različne vrste glavobolov in njihove vzroke po kitajski medicini, predstavili bomo, kako jih zdravimo z akupunkturo, ter ponudili tudi nekaj odličnih nasvetov, kako lahko preprečite in obvladate glavobol.
Sedem tipov glavobolov po TKM
Pri zdravljenju glavobolov z akupunkturo so glavoboli pogosto razvrščeni glede na njihovo lokacijo, ki prikazuje potek meridijanov (energijskih kanalov) na področju glave. To je le splošna smernica, vanjo pa je treba vključiti še posameznikov življenjski slog, prehranjevanje, kakovost spanca, športno aktivnost, ki bodo pokazali glavni vzrok za nastanek glavobola. Zato je diagnostika prek jezika in tipanja pulzov na zapestjih rok v tradicionalni kitajski medicini tako pomembna, saj gre za celostno zdravljenje posameznika.
Glavoboli glede na lokacijo in povezave z meridijani:
Vrh glave: meridijan jeter (pomanjkanje krvi v jetrih, čezmeren vpliv in dvig jetrne energije jang)
Strani glave: meridijan žolčnika (čezmeren vpliv jetrne energije jang, prebitek jetrnega ognja ali dvig jetrnega vetra)
Samo ena stran: meridijan žolčnika (čezmeren vpliv jetrnega janga ali jetrnega ognja)
Sence: meridijan žolčnika (čezmeren vpliv jetrnega janga ali jetrnega ognja ali vetra)
Za očmi: meridijan jeter (pomanjkanje jetrne krvi, dvig jetrne energije jang)
Čelo: meridijan želodca (pomanjkanje vitalne energije želodca, čezmerna vročina v želodcu)
Cela glava: pomanjkanje ledvične esence ali močan vpliv zunanjega vetra, ki prodira v telo
*Za pravilno diagnosticiranje in uspešno zdravljenje glavobolov je treba upoštevati številne spremenljivke. Vsak posameznik se obravnava drugače, odvisno od njegovih edinstvenih simptomov.
Nekateri dejavniki, ki bodo določili, katere akupunkturne točke in druge tehnike zdravljenja se uporabljajo, vključujejo: kaj sproži glavobol; lokacijo, pogostost in intenzivnost glavobolov; jakost bolečine; čas v dnevu, ko se pojavijo, kaj pomaga proti glavobolom in kaj jih poslabšuje.
Kaj po TKM povzroča glavobole?
Pri diagnostičnem pregledu zdravnik TKM pacientu zastavi mnoga vprašanja, ki mu pomagajo pri določitvi, ali glavobol izvira iz notranjih dejavnikov ali zunanjih.
Notranji dejavniki so: čustveno stanje, hormonsko ravnovesje, prisotnost in občutenje PMS, pomanjkanje spanca, način prehranjevanja in sprostitvene tehnike itd.
Zunanji dejavniki so: toksini v okolju, bolečine v vratnem predelu (na primer zaradi nepravilnega položaja glave med spanjem), napetosti v čeljusti (na primer tiščanje čeljusti skupaj, škrtanje z zobmi) itd.
Glavobol v zatilju: Mnogokrat se glavobol v zatilju pojavi prav zaradi razdraženosti živcev v zadnjem delu glave in vratu. Jakost bolečine in lokacija zdravniku TKM prav tako pomagata razjasniti, ali gre za znak pomanjkanja splošne energije v telesu (na primer utrujenost) ali neki presežek (na primer občutek jeze, ki se ga ne moremo znebiti). Pogosto pa obstaja kombinacija različnih dejavnikov, ki prispevajo k nastanku glavobola, in zdravnik TKM prilagodi zdravljenje tako, da jih obravnava in zdravi skupaj.
Akupunktura in kitajska zelišča za glavobole
Ko bo zdravnik TKM ugotovil temeljne vzroke glavobola, bo izbral kombinacijo točk za stimulacijo pri terapiji z akupunkturo. Številni migrenski glavoboli so na primer povezani z jetri, zato bi lahko izbrali točke za ohlajanje jang ognja v jetrih. Glavoboli tenzijskega tipa so lahko povezani z napetostjo v vratu in ramenih, zato si bo akupunkturist prizadeval sprostiti blokade na teh področjih. Paciente po navadi od šest do osem tednov spodbuja k dvema tretmajema na teden.
Poleg zdravljenja z akupunkturo bo zdravnik TKM verjetno priporočil zeliščno terapijo, ki bo ustrezala pacientovim posebnim potrebam. Vsakodnevna uporaba zeliščnih formul uravnava vitalno energijo či, uravnoveša energiji jin in jang v telesu, odpravlja blokade na energijskih kanalih in razstruplja organizem. Raziskave so pokazale, da lahko dosledna uporaba zelišč v nekaj tednih pomaga znatno zmanjšati glavobol.
Deset praks za preprečevanje glavobola
Zdrave navade lahko pomagajo preprečiti ali zmanjšati pogostost in resnost glavobolov. Osredotočite se na to, kaj lahko storite, da »prehitite« svoje glavobole.
Prehrana: jejte obroke in prigrizke ob rednih urah (približno na vsake tri ure), da ohranite enakomerno raven sladkorja v krvi. Izogibajte se hrani in pijačam, za katere je znano, da sprožijo napade glavobola, vključno s predelanim mesom, staranim sirom, alkoholom in izdelki, sladkanimi z aspartamom.
Dehidracija je pogost vzrok za glavobole; ves dan poleg drugih tekočin pijte veliko navadne tople ali mlačne vode.
Spanje: vzpostavite in vzdržujte reden urnik spanja – zaspite in vstajajte vsak dan ob približno istem času, tudi ob koncih tedna in med počitnicami. Potrebe po spanju se razlikujejo od osebe do osebe; ugotovite, koliko je za vas najbolje, in si nato vsako noč prizadevajte to tudi doseči.
Stres je eden izmed najpogostejših sprožilcev glavobola in migrene. V svoje vsakdanje življenje vključite tehnike zmanjševanja stresa. Postavite trdne meje glede prevzemanja dodatnih obveznosti, namenite si čas za meditacijo ali druge mirne dejavnosti, ki vam pomagajo pri sprostitvi in osredotočenju, kot so pletenje, branje, kuhanje – kar koli vam prinaša mir.
Uro ali dve pred spanjem se izogibajte času pred zaslonom in vzpostavite jutranjo rutino, ki jo izvajate, preden pogledate e-pošto in se začne hitenje z obveznostmi.
Telesna dejavnost: kardiovaskularna vadba spodbuja telo k sproščanju endorfinov, možganskih kemikalij, ki izboljšujejo razpoloženje in lajšajo stres. Hoja ali pohodništvo v naravi je odlična izbira. Nežne raztezne vaje, kot je joga, vam lahko pomagajo ozavestiti napetosti in jih sprostiti.
Akupresura: koristna je tudi samomasaža. Akupresurna točka za tenzijske glavobole se imenuje LI4, v prevodu »tigrov gobec«. Ta točka leži med palcem in kazalcem. Močno pritisnite in globoko stisnite v tamkajšnjo vdolbinico. Akupresuro izvajajte večkrat na dan od 3 do 5 minut.
Dnevnik glavobolov: pišite dnevnik, kdaj se vam pojavijo glavoboli, skupaj z morebitnimi sprožilci, in delite vse informacije s svojim zdravnikom TKM.
Obiščite svojega zdravnika TKM: premagajte strah pred iglicami in se dogovorite za pogovor in diagnostiko z izkušenim zdravnikom TKM, ki se bo v vaše težave poglobil, vas obravnaval celostno in vam podal mnogo koristnih nasvetov za vašo specifično težavo.
Bodite partner pri zdravljenju glavobola: sodelujte pri zdravljenju, upoštevajte napotke zdravnika TKM in zaupajte procesu naravnega zdravljenja po sistemu TKM.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.