Rožmarin je veljal za začimbo ljubezni. V antični Grčiji so verjeli, da njegov vonj osvobaja duha, in če je duh lahko svoboden in neobremenjen, lahko ljubezen neovirano in v celoti premami tako telo kot prevzame tudi duha. Rožmarin je zato tudi pogost spremljevalec mladoporočencev. Po vraževerju so njegove vejice polagali tudi v zibelko, s čimer so želeli, da bo otrok obdan z ljubeznijo. Rimljani so verjeli, da je rožmarin simbol regeneracije, zato so ga uporabljali za regeneracijo jeter, obenem pa so ga slavili kot simbol večnosti in večne mladosti.
Spoznajmo rožmarin
Rožmarin spada v družino ustnatic in izhaja iz toplega Sredozemlja, od koder tudi njegovo ime »roma morja = rosmarinus«, kar naznanja njegovo rast ob morju. Velja za divje raslo, zimzeleno, grmičasto rastlino, ki jo v poznih pomladnih dneh krasijo drobni beli do rožnati cvetovi. V Sloveniji uspeva povsod, saj ga lahko gojimo v cvetličnem lončku, a ga moramo pozimi oziroma v času nizkih temperatur, v krajih, kjer se spustijo pod ničlo, prestaviti na svetlo in toplo mesto, kjer ga mraz ne doseže.
Rožmarin v zdravilstvu
Rožmarin so kot zdravilno zel uporabljali že od srednjega veka dalje. Velja mu pripisati skoraj vsestransko uporabo in številne dobrodejne učinke. Nepogrešljiv je pri prebavnih motnjah, saj pomirja krče, spodbuja apetit, pospešuje prekrvavitev, ubija klice in pomirja živce. Zdravilci rožmarinovo tinkturo in čaj priporočajo pri duševni otopelosti in onemoglosti, v času psihičnih stisk, pri nespečnosti in živčno pogojenih migrenah. V družbi z ginkom pa že od nekdaj slovi po tem, da izboljšuje spomin.
Proti nizkemu krvnemu tlaku
Rožmarin je nepogrešljiva začimba in zel za ljudi, ki jih pesti nizek krvni tlak. Zdravilci priporočajo, da si za zajtrk privoščijo čaj iz rožmarina, ta pa bo ogrel tudi tiste, ki jih nenehno zebe. Priporočajo še, da za zagon in energijo ter premagovanje mrazenja stopala in dlani natremo z rožmarinovim oljem.
Za mehke in bujne lase
Od nekdaj so verjeli, da rožmarin pospešuje rast las in preprečuje prezgodnjo plešavost. Danes je pogosta sestavina v naravnih šamponih in šamponih zoper prhljaj. V ta namen se svetuje rožmarinova maska. Nekaj rožmarinovega olja vtremo v lasišče in pustimo delovati vsaj 20 minut. Rožmarin bo izboljšal prekrvavljenost lasišča, obenem pa deluje protivnetno in blažilno.
Proti komarjem in bolham
Rožmarinovo olje ali tinktura se lahko uporablja tudi kot repelent, ki odganja komarje in bolhe, prav tako je odlična rešitev zoper molje, zato ga skupaj s sivko lahko postavite tudi v omaro.
V kulinariki
Rožmarin je znan kot aromatična začimba, zato moramo biti pri njegovi uporabi v kulinariki zmerni in pazljivi. Naj velja pravilo, manj je več. Odlikuje ga trpek vonj, ki je rahlo smolnat in poprast, v ozadju pa se prepleta še vonj kafre. Vonj in okus sta nepogrešljiva spremljevalca pri pripravi vseh italijanskih zelenjavnih jedi in jedi s paradižnikom, kjer se uporablja tudi veliko olivnega olja. Vejica rožmarina ne sme manjkati pri pripravi mastnih jedi in beljakovinsko močnih jedi, prav tako pri pečenem krompirju. Tako izboljša okusa in hrano tudi energijsko uravnovesi. Sušen rožmarin je bolj trpkega in aromatičnega okusa od svežega. Pred uporabo ga je priporočljivo zdrobiti med prsti ali v možnarju. Prav tako ga ne smemo predolgo kuhati, saj bo sicer jed postala grenka. Dodajmo ga proti koncu kuhanja, povsem dovolj bo zadnjih 10 minut.