Za ženske je pomembna prelomnica menopavza, ki pomeni konec rodne dobe in počasno ugašanje hormonov, vrelca mladosti. Morebitne (prej neopazne) težave z našo najpomembnejšo mišico se skokovito stopnjujejo, in če prezremo opozorilne znake, so posledice lahko usodne.
STRES JE NAJHUJŠI
Ženske pred razvojem najhujšega ubijalca v sodobni družbi, ateroskleroze – kronične vnetne bolezni žilne stene, ki povzroča okvaro vseh organov –, varuje mnogo zaščitnih dejavnikov, pomembno vlogo pa imajo hormoni. Z začetkom menopavze pa ta zaščita ugasne, saj hormoni usahnejo, in težave se začnejo. Poleg kajenja, sladkorne bolezni, povišanega krvnega tlaka in količine maščob v krvi, prevelike teže ter neaktivnosti k poslabšanju zdravstvenega stanja pripomore še stres.
OGROŽENO ŽENSKO SRCE
Ženske naj bi stres doživljale drugače kot moški in so zato bolj podvržene tveganju za pojav srčne kapi, navaja raziskava ameriške medicinske šole Penn State. Pri moških in ženskah se v stresnih trenutkih pospeši bitje srca in poviša se krvni tlak, skupni pretok krvi skozi srce pa je pri moških med trenutki napetosti večji, kar kaže na njihovo boljšo sposobnost prilagajanja stresnim stanjem. Žensko srce zato težje prenaša napetost; predvsem intenzivno žalovanje, depresija pa tudi kronična napetost ogrožajo tako njihovo zdravje kot tudi življenje, saj so bolj izpostavljene tveganju za pojav srčne kapi.
KAJENJE ŽENSKAM BOLJ NEVARNO
Ženske za srčnimi boleznimi običajno zbolijo kasneje kot mo ški, vendar samo če ne kadijo, trdijo znanstveniki. Študija, ki so jo izvedli norveški znanstveniki in v kateri so pregledali podatke za 1784 srčnih bolnikov, je pokazala, da kadilke doživijo srčni infarkt kar deset let prej kot nekadilke. Pri moških je ta razlika šest let.
PREPOZNAJMO ZNAKE ZA ALARM
Simptomi srčnega infarkta so pri moških drugačni kot pri ženskah. Žensko srce pokliče na pomoč z zelo netipičnimi simptomi, zato moramo biti nanje še posebej pozorni. To so: pekoča bolečina za prsnico, bolečine v hrbtu in ramenih, difuzna bolečina v trebuhu (boli v zgornjem delu trebuha, včasih pa se pridružita še slabost in siljenje na bruhanje), bolečina v spodnji čeljusti (veliko žensk najprej pomisli na težave z zobmi), po naporu se pojavijo zgaga, pritisk ali občutek tesnobe, značilno pa je tudi težko dihanje. Vsak dih je otežen – tako v mirujočem stanju kot tudi sicer.