Ob kozarčku preveč

Tako alkohol vpliva na vaša jetra

Mija Ren / revija Bodi zdrava
26. 12. 2022, 10.50
Posodobljeno: 26. 12. 2022, 11.08
Deli članek:

Preverite, kako alkohol vpliva na jetra, kaj se zgodi, če je vaše telo polno strupov in kaj je glavni vzrok za pojav glavobola.

profimedia
Ob praznikih večkrat nazdravimo, karf telesu ni všeč.

Ne pozabite nanje

Jetra razgradijo devetdeset odstotkov alkohola, ki ga popijemo. Preostalih deset odstotkov alkohola telo zapusti z znojem, dihanjem in urinom. Jetra lahko v eni uri razgradijo le določeno količino alkohola (na primer 25 mililitrov žganja), odvisno tudi od telesne teže in spola. Pri ženskah se alkohol razgrajuje počasneje kot pri moških. Kronično uživanje alkohola tako vodi v zamaščena jetra (ko jetra začnejo kopičiti maščobo in nabreknejo), hepatitis (vnetje jeter) in cirozo, ko so poškodbe jetrnih celic dokončne in neozdravljive. V prazničnem času, ki je pred nami, imajo naša jetra zato veliko dela. Pomagajte jim, da bodo zmogla.

Revija Zarja Jana
Pazite na svoja jetra.

Bolezen si velikokrat ustvarimo sami

Če je telo polno strupov, ostankov presnove, mu primanjkuje kisika in vitalnih snovi, potem ustvarja idealne okoliščine za naselitev in razmnoževanje škodljivih mikrobov, ki povzročajo okužbe. Takšno okolje lahko povzroči tudi poškodbe na celični ravni in celo razvoj rakavih celic. Zato se moramo zavedati, da si večino bolezni ustvarimo sami. Kako? Z nezdravim življenjskim slogom! Obvladovanje stresa, skrb za dovolj počitka in spanja, telesna dejavnost, pitje ustrezne količine vode, uživanje nepredelane ekološke hrane – vse to omogoči, da ostanemo oziroma postanemo zdravi.

Uf, ta glavobol

Glavni vzrok za nastanek glavobola so živčni končiči, ki jih vzdražijo napete mišice. Te so lahko napete zaradi stresa ali fizikalnega vzroka, kot so občutljivost za svetlobo, jakost zvoka in močne vonjave, ali zaradi napenjanja oči in škrtanja z zobmi. Tovrstni glavoboli so po navadi redki in hitro minejo, če pa trajajo po več dni, se lahko razvijejo tudi v kronično obliko. Ko začutite prve znake glavobola, ga najprej poskusite pregnati z dobrim počitkom in sprostitvijo. Umaknite se v miren in temen prostor ali se odpravite na sproščujoč sprehod v naravo. Napete mišice lahko zmehčate z vročo krpo. Tako boste omilili bolečino, ki izhaja iz zgornjega dela hrbtenice. Pijte dovolj vode, uživate lahko tudi čajne mešanice iz baldrijana, melise, bele omele, šentjanževke, poprove mete, žajblja ali rožmarina, ki bodo ublažile bolečine neprijetnih glavobolov. Koristen je tudi ingver zaradi vsebnosti encimov, ki pomagajo pri prebavi. Prav ta je lahko namreč eden izmed vzrokov za nastanek glavobola. Pomagate si lahko tudi z aromaterapijo – na bolečine v predelu glave blagodejno učinkuje eterično olje sivka.

Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu