Neodpravljen stres lahko zelo pripomore k nastanku glavobola. Napetostni glavobol nastane, ko se mišice zakrčijo, kar lahko štejemo za fizični odgovor na stres in živčnost, ki ju doživlja vaše telo. Rešitev: Posvetujte se o tehnikah obvladovanja stresa. Te tehnike lahko zajemajo vse od spremembe življenjskega sloga do srečanj pri psihoterapevtu. Vedenjsko-kognitivna terapija na primer pripomore k temu, da se lažje spopadamo z anksioznimi mislimi. Od vsakega posameznika je odvisno, katere metode mu ustrezajo, vendar v povprečju najbolj deluje mešanica stvari, ki jih lahko naredimo sami, skupaj z obiski pri psihologu.
Dehidracija
Ena izmed prvih stvari, na katere naj bi pomislili ob pojavu glavobola, so vsakodnevne navade, kot je uživanje tekočine, predvsem vode; dehidracija namreč dokazano pripomore k povečanju bolečin v glavi. Rešitev: Pazite na preostale znake dehidracije, kot so rumen urin, občutek žeje in suha usta. Poleg uživanja večjih količin tekočine si lahko pomagate z živili, ki vsebujejo večji delež vode.
Slabokrvnost
Slabokrvnost ali anemija je stanje, pri katerem telesu primanjkuje rdečih krvničk, zato ne morejo pravilno prenesti kisika v telesna tkiva. Simptomi vključujejo utrujenost, občutek šibkosti, kratko sapo, pojavi pa se lahko tudi glavobol. Rešitev: Če imate simptome anemije, to povejte svojemu zdravniku, ki bo na podlagi vaše kartoteke in krvnega testa ugotovil, ali ste res anemični, in vam svetoval zdravljenje.
Neravnovesje hormonov
Veliko žensk pred menstruacijo občuti glavobol zaradi padca ravni estrogena. Menstruacije so v resnici eden najpogostejših povzročiteljev migren, s tem pa težav, povezanih z menstrualnim ciklom, še ni konec: glavoboli se lahko pojavijo v perimenopavzi ali poporodni dobi, včasih tudi med nosečnostjo. Rešitev: Če ugotovite, da so glavoboli povezani z menstruacijo, povejte to svojemu ginekologu, saj vam bo morda svetoval uporabo kontracepcijskih tabletk ali zamenjavo obstoječe kontracepcije.
Notranja ura
Povzročitelj glavobolov je lahko tudi sprememba vašega bioritma. Če morate vstati bolj zgodaj kot običajno, lahko to pretrese vaš cirkadiani ritem. Tudi samo potovanje je lahko sprožitelj, še posebno če zamenjamo časovne pasove. Rešitev: Včasih ne moremo narediti ničesar, da bi lahko ohranili povsem točen cikel spanja in zbujanja, je pa pomembno, da poskušamo čim bolj slediti svojemu ustaljenemu ritmu.
Pretiravanje z zdravili
Mešanje ali čezmerna uporaba zdravil proti glavobolu se vam lahko slabo obrestuje, kot bumerang, in postane vir vaših glavobolov. Pretiravanje s protibolečinskimi tabletami lahko bolečino še poslabša. Rešitev: Če ste jemali veliko tablet, se jim poskušajte za en dan povsem odpovedati ali vsaj drastično zmanjšati zauživanje. Videli boste, ali se bodo glavoboli ob premoru kaj umirili.
Kronično obolenje
Glavobol je pogost stranski učinek kroničnih bolezenskih stanj, kot sta lupus in sladkorna bolezen. Vendar bodo v tem primeru glavobol spremljali še drugi simptomi in bolečine v drugih delih telesa. Rešitev: Če trpite za kroničnimi glavoboli, je to vredno povedati zdravniku, da lahko skupaj ugotovita, kaj jih povzroča. Ne obotavljajte se, tudi če mislite, da gre za kaj manjšega, saj je problem vedno bolje ugotoviti prej kot pozneje.