K sreči si lahko pomagamo drugače. Narava je inteligentnejša, kot si mislimo, in če jih znamo pravilno uporabljati, nam lahko rastline služijo vsaj tako dobro kot sintetični antibiotiki.
Aloe vera
Deluje protivnetno in obnavlja tkivo, učinkuje proti bakterijam in virusom, pospešuje celjenje ran in preprečuje vnetja, pomembno pa je, da uporabljamo ekološko certificirane izdelke, pripravljene po hladnem postopku. Pri vneti sluznici naj v soku ne bo aloina in dodanih kislin, ki jo dražijo, s čimer lahko zavirajo celjenje. Aloe vera pomaga varovati DNK celic pred poškodbami, zato je priporočljiva ob povečanem sevanju.
Česen
Njegova velika prednost: pomaga v boju proti bakterijam, ki so razvile odpornost proti antibiotikom. Sicer deluje kot antiseptik, antibiotik in antimikotik (protiglivično). Ker alicin (snov iz česna, ki deluje zdravilno) deluje šele, ko prestane mlečnokislinsko obdelavo v črevesju, je v veliko pomoč predvsem ljudem, ki imajo zdravo črevesno floro.
Ehinaceja
Ameriški slamnik (ehinaceja) je blag naravni antibiotik, ki uničuje stafilokoke in streptokoke, deluje pa tudi proti virusom gripe in herpesa, varuje sluznice in kožo ter ima pomembno vlogo celo pri uničevanju tumorskih celic, zdravljenju ran, čirov, aken in ekcemov.
Ingver
Je antiseptik in naravni antibiotik, vse več raziskav potrjuje tudi njegovo protitumorno delovanje. Redči sluz, deluje ogrevalno in antiseptično, krepi imunski sistem, v pomoč je pri kašlju, piskajočem dihanju in zasluzenosti – če ga grgramo, lahko z njim odpravimo vnetje grla, zelo učinkovit pa je tudi, če se v grlu nabira gnoj. Spodbuja delovanje srčne mišice in znižuje povišan krvni tlak. Ingver zatira črevesne klice vseh vrst in spodbuja izločanje prebavnih sokov, zato je ena od redkih pekočih začimb, ki jo lahko uporabljajo tudi ljudje z razjedo na želodcu ali dvanajstniku.
Koper
Koper (pripravimo ga kot mlačen čaj – temperatura vode naj ne preseže 40 stopinj) zavira delovanje večine bakterij, ki telo napadejo sistemsko: stafilokokov, enterokokov, salmonele, E. coli, Klebsielle pneumoniae (povzročiteljice bolnišnične okužbe, zunajbolnišnične pljučnice in ozene) ter Pseudomonas aeruginosa (povzročiteljice različnih tkivnih vnetij, na primer sečil in sistemskih okužb) in nekaterih drugih.
Propolis
Odlično se obnese pri dolgotrajnih trdovratnih vnetjih, saj aktivni bioflavonoidi iz propolisa dokazano odpravijo kar 28 vrst bakterij, med njimi tudi tiste, ki so postale odporne proti sinteznim antibiotikom. Zelo dobro deluje pri oslabljenem imunskem sistemu, okužbah dihal in kožnih boleznih.
Sladki koren
Sladki koren deluje antioksidativno, protivnetno, protistresno, proti krčem in vnetjem zgornjih dihal. Je tudi dokazan imunomodulator, ki spodbuja delovanje zaspanega imunskega sistema, hiperaktivnega pa pomirja. Deluje blago odvajalno, znižuje sladkor v krvi in spodbuja proizvodnjo žolča, obenem pa blaži težave, ki jih prinašajo rane na prebavilih. Pri ženskah v menopavzi uravnava aktivnost estrogena.