Fiziatrinja asist. dr. Zala Kuret, dr. med., zaposlena na Univerzitetnem rehabilitacijskem Inštitutu Republike Slovenije – Soča v Ljubljani, nam je povedala, da je hallux valgus med težavami gležnjev in stopal najbolj poznana in razširjena deformacija: »O ukrivljenem palcu na eni ali obeh nogah govorimo, ko se palec postopoma postavi v izkrivljen položaj, na notranji strani osnovnega sklepa pa se pojavita kronična oteklina in bolečina. Kostni izrastek na glavici prve stopalnice povzroča bolečino, težave pri hoji in iskanju primerne obutve. Mnogim s to deformacijo zaradi tega predpišemo po meri izdelane ortopedske čevlje.«
Visoke pete na zatožni klopi. »Eden izmed vzrokov za to razobličenje (deformacijo) so tudi visoke pete in koničasti salonarji, torej ozka in neudobna obutev, ki stiska stopalo in prste. Ženske, ki dolga leta nosijo takšno na videz sicer elegantno obutev, so v veliko večji nevarnosti za razvoj ukrivljenega nožnega palca kot tiste, ki uporabljajo udobnejšo obutev, v kateri ni nenaravnega položaja prstov, pri čemer je porušeno ravnovesje kit in vezi v stopalu.«
Velik vpliv na ukrivljeni palec ima tudi dednost. »Če sta imela ukrivljen palec vaša mama in oče, je veliko možnosti, da ga boste imeli tudi vi.« V tem primeru še posebej priporoča udobno obutev in čim več bose hoje.
Prvi znak: bolečina pri ozki obutvi. Prvi znak, ki se pojavi pri ukrivljenem nožnem palcu, je bolečina ali le občutek povečanega pritiska na notranji strani stopala pri nošenju ožjih čevljev. »Bolniki opažajo tudi izboklino na notranji strani stopala, ki je še posebej občutljiva za pritisk obutve. Glavica prve stopalnice se zaradi premika iz normalne lege degenerativno spremeni.«
Poudarila je, da z napredovanjem deformacije lahko palec izpodrine drugi ali celo tretji nožni prst, tako da prsti prekrivajo drug drugega in postaja razoblikovanost vse izrazitejša ter vse bolj moteča. »Pri tako napredovali deformaciji se glavnina obremenitve s palca prenese na drugi ali tretji nožni prst, kar povzroča bolečine v prednjem delu stopala in prstih. Pri močno ukrivljenem nožnem palcu lahko pride tudi do polnega izpaha osnovnega sklepa nožnega palca. Zato ljudje s takšno deformacijo čedalje težje najdejo primerno obutev zase. Pogosto se tej deformaciji pridružijo še druge oziroma so (na primer plosko stopalo) prisotne že prej in pomenijo dodatno tveganje za nastanek valgusne deformacije palca.«
Kaj lahko naredimo sami? Hallux valgus nastaja počasi. »S primerno obutvijo in ustreznimi vajami za prste in stopala pa lahko upočasnimo njegovo napredovanje.«
Tako so v prodajalnah z ortopedskimi pripomočki in lekarnah na voljo različni ortopedski pripomočki, recimo opornice in distančniki, ki uravnavajo položaj nožnega palca. »Nošenje različnih ortozza izravnavo palca ali drugega prsta je primerno le pri nezatrjenih, torej čisto začetnih deformacijah. A od njih ne gre pričakovati čudežev.«
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kadar so bolečine izrazite, je predlagala sogovornica, krajši čas – teden ali dva – jemljemo nesteroidne antirevmatike, nekaterim pa pomagajo tudi mazila na njihovi osnovi. Učinkovite so lahko fizikalne metode (ultrazvok, laser itd.). Priporočljivo je hoditi bos, a ne bo asfaltu ali betonu, ter redno delati vaje za prste in stopala. »Najenostavnejša vaja je prijemanje ali pobiranje predmetov s tal s prsti na nogah.«
Predlagala je tudi, da nekajkrat na dan pomigamo s prsti; lahko tudi položimo prste rok med prste nog in z njimi krožimo v levo, desno, navzgor in navzdol. »Predvsem pa je treba poskrbeti za primerno, udobno obutev!«
Čevlji naj bodo za vse: ženske, moške in otroke, mlade in starejše spredaj, dovolj široki, da s prsti lahko gibamo in nas nič ne tišči, naj bodo iz naravnih materialov, prožni, da se lahko prilagodijo obliki stopala, in z vložkom, ki podpre stopalne loke.
Raziskave so pokazale, da ima ukrivljen nožni palec skoraj 60 odstotkov žensk, starih 70 in več let. Hkrati je znano, da ima to bolečo nadlogo čedalje več mladih deklet, in to predvsem zaradi vrtoglavo visokih pet in koničastih salonarjev, ki jih nosijo iz dneva v dan, od jutra do večera.
»Ko kupujemo čevlje, ne nasedajmo prodajalki, če nam prigovarja, da kupimo obutev, češ da se bo čevelj raztegnil, saj se običajno ne. Ne samo da nam preozek čevelj povzroča žulje, temveč še dodatno pospešuje ukrivljanje palca.«
Operacija? »Mnenja o operacijskem posegu ukrivljenega palca so različna: eni se zavzemajo za čim prejšnjo korekcijo, drugi menijo, da velja počakati. Strokovnjaki – fiziatri in ortopedi – svetujemo bolnikom operacijo takrat, ko postane deformacija moteča, boleča in ovira hojo, skratka kadar vpliva na kakovost življenja.«
Operacijo naredijo praviloma v lokalni anesteziji, redkeje v splošni. Žal pa je treba tudi na ta poseg, če dobite napotnico z oznako redno, čakati skoraj štiri leta, z napotnico z oznako hitro pa eno leto. Za samoplačnike čakalne dobe seveda ni. Operacija stane od 1500 do 2500 evrov za eno nogo. Cena je odvisna od tipa deformacije in potrebnega posega. Operacijo deformacije nožnega palca opravijo specialisti ortopedi.
»Rehabilitacija traja približno tri mesece, običajno obutev pa boste lahko obuli šele čez šest mesecev. A tudi po operativnem posegu potrebujete primerno obutev, sicer se bo deformacija ponovila.«
Obutev. Na koncu je naša sogovornica še povedala: »Čevlje kupujte vedno le popoldne, ko so noge že malo utrujene in zato rahlo otekle. V tem primeru ne boste kupili prekratke in preozke obutve. Čevlji naj bodo stabilni, prožni, opetnik čvrst, pete pa ne višje od treh do štirih centimetrov. Če že imate (blago) deformacijo palca, priporočamo tudi vložke za podporo stopalnih lokov. Slednje vam lahko izdelajo tudi po meri; ustreznost vložka v našem Centru za ortotiko in protetiko na URI Soča preverimo z meritvijo stopalnih pritiskov. Če že ne morete brez zares visokih pet, jih obujte samo za posebne priložnosti: kakšno slovesno prireditev, ples, gledališče itd. Priporočam pa, da imate s seboj udobnejšo obutev, da se pozneje lahko preobujete.«
Več zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Zarja.