Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Zdravje

Pri artritisu naj vadbo sestavljajo trije sklopi

Tea Dečman
10. 11. 2018, 21.20
Deli članek:

Približno eden od petih Slovencev ima artritis in približno polovica vseh, ki živijo s sladkorno boleznijo, ima to diagnozo.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Redno gibanje pomaga omiliti bolečine ter izboljša mišični tonus, vzdržljivost in gibljivost. Vadba prav tako poveča našo zalogo energije, pomaga vzdrževati idealno telesno težo, niža krvni tlak, zmanjšuje tveganje za srčne bolezni in izboljšuje kakovost spanca. Vadba je odvisna od tipa artritisa ter od tega, kateri sklepi so prizadeti in v kolikšni meri. Sestavljena naj bo iz treh sklopov, in sicer treninga za boljšo gibljivost, aerobnih vaj in treninga za moč.

Trening za gibljivost

Raztezne vaje pomagajo vzdrževati funkcionalnost sklepov, olajšajo gibanje ter zmanjšajo možnost poškodb. Preprosta raztezna vaja za roke in komolce je, da dvignete obe roki nad glavo in ju stegnete, kolikor lahko, proti stropu. Tam, kjer ste najmanj gibljivi, boste čutili največjo napetost.

Aerobni trening

Izboljša zdravje srca in vašo vzdržljivost. Hoja, kolesarjenje, plavanje, ples, tek na smučeh … dovolj je že 30 minut zmerne vadbe (pogovorni tempo) večino dni v tednu. Koristi so enake, če vadbo izvajate 30 minut hkrati ali v dveh oziroma treh krajših delih. Če že nekaj časa niste bili telesno dejavni, začnite v lahkem tempu, in ko se postopoma vaše telo privadi, lahko čas vadbe podaljšate ter tempo pospešite. Splošno pravilo je, da aktivnost povečujete za 10 do 20 odstotkov vsak teden. Če na primer prvi teden telovadite po 10 minut, naslednji teden ta čas podaljšajte na 12 minut.

Trening za moč 

Priporoča se vsaj dvakrat na teden, njegov namen pa je večja moč mišic. Doma lahko za vadbo uporabljate uporni gimnastični trak, pri čemer vsako vajo ponovite od 12- do 15-krat. Med vsakim treningom za moč imejte vsaj 48 ur premora.

Obloge po treningu

Tople obloge omilijo bolečine v sklepih in mišicah, hladne obloge pa olajšajo bolečino in hkrati pomagajo preprečiti otekline.