Tako imenovane zdrave maščobe vam med drugim pomagajo absorbirati vitamine, vas nasitijo (kar pomeni, da posledično manj pojeste) in so hkrati zelo okusne. Katera so torej živila, ki jih vsebujejo?
SIR
Sir je dolgo veljal za nekakšnega zlobneža, ki maši arterije, danes pa velja drugačno prepričanje, saj naj bi kakovostni siri nižali tveganje za holesterol in srčne bolezni. Starani siri, na primer parmezan, so tudi odličen vir probiotikov. Eden najboljših načinov uživanja sira je, da ga naribate na solato. Izboljšal bo okus, maščobe v njem pa bodo pomagale pri absorpciji hranilnih snovi v zelenjavi.
JAJCA
Jajca so dolgo veljala za živilo, ki ga je zaradi holesterola treba uživati v omejenih količinah, najnovejše smernice pa se s temi trditvami ne strinjajo. Jajca naj bi bila zlasti priporočljiva za zajtrk, saj nas nasitijo za dlje časa in tako dopoldne v službi ne posegamo po nezdravih prigrizkih. Še namig: kupujte jajca kokoši iz proste reje, saj je ta veliko bolj humana od baterijske reje.
OLIVE
Olivno olje je dragocen vir zdravja, a tudi oliv ne gre zanemarjati. Olive ščitijo srce, hkrati pa vsebujejo antioksidante, železo, vlaknine in baker. Zato jih nikar ne zanemarjajte in jih uživajte v različnih oblikah, barvah in velikostih ter naredite nekaj dobrega zase.
OLIVNO OLJE
Olivno olje je »sveti gral« maščob. Številne raziskave so potrdile, da pomaga pri zniževanju tveganja za srčne bolezni, nekatere vrste raka in sladkorno bolezen, pred kratkim pa so španski raziskovalci objavili tudi podatek, da upočasnjuje proces staranja. Olivno olje naj bo hladno stiskano in deviško, vendar z njim vseeno ne pretiravajte, saj vsebuje kar precej kalorij.
TEMNA ČOKOLADA
Čokolada že nekaj časa ne velja več za tako nezdravo živilo, saj so danes znani pozitivni učinki temne čokolade (tudi ta, da vsebuje zdrave maščobe in je dobra za naše srce). Študija, ki so jo objavili v Archives of Internal Medicine, je celo pokazala, da imajo ljudje, ki temno čokolado uživajo petkrat tedensko, nižji indeks telesne mase in tehtajo manj kot tisti, ki čokolade sploh ne uživajo.
SEMENA
Sončnična, lanena, bučna semena ali semena čije so odličen vir maščobnih kislin omega 3, ki pozitivno vplivajo na zdravje, poleg tega pa vsebujejo tudi proteine, vlaknine, vitamine in minerale. Ker so drobna, jih lahko brez pretiranega truda dodate na svoj jedilnik – preprosto jih potresite po solati ali dodajte v jogurt. Mimogrede: če imate težave s sladkorjem v krvi, strokovnjaki priporočajo bučna semena.
AVOKADO
Avokado deluje protivnetno in zmanjšuje tveganje za srčne bolezni, hkrati pa znižuje raven holesterola in pomaga pri absorpciji vitaminov A, D, E in K. Privoščite si ga kar surovega ali v obliki slastne omake gvakamole.
KOKOSOVO OLJE
Kokosovo olje je trenutno ena najbolj priljubljenih maščob, predvsem zaradi pozitivnih učinkov na zdravje. Vsebuje srednjeverižne maščobne kisline, ki se presnavljajo drugače, in sicer gredo iz jeter naravnost v prebavni trakt, kjer se lahko porabijo kot hiter vir energije. Poleg tega je ta maščoba zelo stabilna, zato je zelo primerna tudi za kuhanje pri visokih temperaturah.
OREŠČKI
Oreščki so idealna malica oziroma prigrizek, saj ne potrebujete časa za pripravo in v vaši torbici ne zavzamejo veliko prostora. Raziskava, ki so jo lani objavili v British Journal of Nutrition, je dokazala, da dnevni odmerek oreščkov zmanjša tveganje za sladkorno bolezen in srčno kap za polovico, za srčne bolezni pa za 30 odstotkov. Pri tem velja opozoriti, da oreščki, ki so praženi, sladkani ali imajo kakršnekoli dodatke, ne spadajo v kategorijo zdravih oreščkov.