Časa in vsega, kar prinaša, ni mogoče ustaviti, lahko pa spremenimo sebe in svoj pogled na ta svet. Da, vse skupaj ni najlepše in vsakdo od nas ima velikokrat občutek, da se vrti v nepravo smer. Vendar pa lahko to spremenimo! Edini način je, da ne podlegamo dogajanju okoli nas, ampak se vsak pri sebi potrudi in odloči za spremembe pri samem sebi. Za kaj gre?
Postavimo svet na glavo
Privoščimo si majhen preizkus: revijo, ki jo pravkar berete, začnite brati od zadaj naprej. Ameriški psiholog Howard S. Friedman je znanstveno raziskoval vpliv spreminjanja gledišča in ugotovil, da neobičajen pogled na običajne reči ter spremenjena perspektiva pospešujeta regeneracijo sivih celic v možganih.
Globoko dihajmo
Globoko dihanje ima neverjetne učinek na marsikaj! Učinkuje tako proti gubam kot proti stresu in slabemu počutju. Intervalno dihanje, na primer, lahko celo do desetkrat pospeši očiščevanje telesa. Zatorej si je smiselno vzeti vsaj dve minuti na dan za – dihanje! Kako naj se tega lotimo? Sedimo po turško oziroma s prekrižanimi nogami na tleh, dlani sproščeno položimo na kolena, potem pa najprej trikrat globoko vdihnemo in izdihnemo skozi usta, nato pa globoko zajamemo zrak in zadržimo sapo. Pri tem naj bodo prepona in trebušne mišice rahlo napete. Nato izdihnemo zrak skozi nos.
Sprostitveni odmori
Kdor se ne zna izklapljati, je ves čas pod pritiskom in zagotovo ni najboljše volje. Potem se mu vse nagrmadi in znajde se v začaranem krogu. Ameriške raziskave kažejo, da sem moramo občasno ustaviti, usmeriti svoje razmišljanje vase, izključiti zunanji svet in se sprostiti. S tem zmanjšamo proizvodnjo stresnih hormonov, podobno kot če bi se sproščali s športom. Predlagamo 20 minut sproščanja z meditacijo ali kratek sprehod vsak dan.
Moj mali vrt
Delo na vrtu pospešuje prekrvitev, krepi mišice, vitamin D, ki v telesu nastaja le ob blagodejnem božanju sončnih žarkov, pa učvrsti kosti. Poleg tega preprečuje arterijska obolenja in krepi srčno mišico. Ženske po 50., ki vsaj enkrat na teden vrtnarijo, imajo celo gostejšo kostno maso kot vrstnice, ki redno plavajo, tečejo ali hitro hodijo. Vsakdo, ki ima možnost, da si omisli vrtiček, naj to nemudoma stori – spomladi.
Učenje na pamet
Prof. Martin Korte, raziskovalec delovanja možganov, je ovrgel mit, da možganske sposobnosti s časom avtomatično pešajo. V starosti resda slabše opravljamo več reči hkrati, obdelava podatkov v možganih se upočasni, na številnih drugih področjih pa upad zmogljivosti ni nujen – na nekaterih se zelo izboljšajo. Najbolj možganom škoduje nedejavnost. Da ne bi zakrneli, se učimo stvari na pamet. Izberite nekaj lepih pesmi in se jih začnite učiti – prišlo vam bo prav ne le kot možganska vaja, z njimi boste lahko popestrili družabno srečanje. Predlagamo pesmi, ki ste se jih učili v osnovni šoli, ali pa bodite solidarni z vašimi otroki ali vnuki in jih recitirajte skupaj z njimi. Boste videli, zabavno bo!
Vnesimo v naš vsakdan čajne obrede
Priporočljivo je redno pitje čaja. Od tri do pet skodelic čaja na dan, najbolje nesladkanega, nam zagotavlja dovolj tekočine, pa tudi nekaj trenutkov, ko se ustavimo, pokramljamo ali se zamislimo. Gre za drobno življenjsko spremembo, ki pa ima lahko velike učinke, verjemite!
Prepir je zdrav
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Raziskovalci univerze v Michiganu so ugotovili, da se pari, ki potlačijo jezo zaradi medsebojnih nesoglasij, razidejo prej od parov, ki se vsakodnevno prepirajo. Jezi je torej treba dati možnost, da se razkadi, saj to podaljšuje tako zvezo kot življenje – dolgoročno lahko vase potlačena nejevolja povzroča visok krvni tlak, nespečnost, težave s srcem ter povečuje nevarnost za nastanek rakavega obolenja.
Živali so dobra družba
Dokazano je, da bližina domačega ljubljenčka zelo ugodno vpliva na človeka. Pomaga nam premagovati stres in nas ohranja vedre, mladostne in zdrave. Koristno je tudi že zgolj opazovanje ribic v akvariju, saj znižuje visok krvni tlak ter nas na ta način prav tako pomlajuje. Živali niso nikoli le obveznost, ampak nam tudi vračajo našo ljubezen.
Stoja na eni nogi
Jutranje oblačenje je izvrstna priložnost, da lepo začnemo dan. Med oblačenjem nikar ne sedajmo na posteljo – raje se prestopajmo z noge na nogo, saj s tem vadimo ravnotežje, prav tako pa krepimo hrbtne, trebušne in nožne mišice. Na ta način bomo tudi varnejši pred padci.
Odprimo se ljudem
Vzpostavljanje novih stikov nam širi obzorje in nas spravlja v dobro voljo – tako zatrjujejo ameriški strokovnjaki na podlagi obširnih raziskav. Zato se ne bojimo preveč navezovati stikov z neznanci, ob pravi priložnosti, seveda, niti ne zavračajmo povabil na kavo, predvsem pa ohranjajmo stike z prijatelji. December je idealen mesec za to!
Odtrgajmo si od ust
Z občasnim odtegovanjem hrane lahko veliko pridobimo – tudi do dve leti življenja, pa ogromno dobrega počutja in samozavesti! Za začetek pojdimo enkrat na teden spat brez večerje, med prazniki se skušajmo tudi sladkati – po pameti. Zagotovo ne bo prav nič narobe, če se bomo kdaj čemu uprli.
Ne pozabimo na magnezij
Hormon kortizol, imenovan tudi stresni hormon, dolgoročno vpliva na delovanje naših možganov, in sicer zmanjšuje njihovo sposobnost. Magnezij, ki pospešuje prekrvitev možganov, pa lahko ta škodljivi vpliv ublaži, zato ga skušajmo čim več zaužiti v redni dnevni prehrani ali kot prehranski dodatek. Veliko ga je v zelenjavi in mandljih.
Dan brez računalnika ali telefona
Dosežki moderne tehnologije so sicer sila uporabni, vendar pa povzročajo tudi številne težave. Nenehna priklopljenost na aparate ne nazadnje tudi škodi zdravju. Zato poskusimo kdaj obstajati tudi sami s sabo ali z drugimi, brez sodobnih igračk. Za začetek pojdimo na sprehod brez telefona in ugotovili bomo, da nam prav nič ne manjka.
Odprimo vrata novostim
Vsak dan bi si morali privoščiti kaj novega. Dovolj je že kakšna malenkost: preizkusimo nov kuharski recept, po daljšem času obiščimo gledališče ali kino in vstopimo v nov, nepoznan svet. Le tako se bomo lahko pogovarjali o novih temah in drugačnih doživetjih, kar ohranja bistrega duha. Novosti spodbujajo delovanje možganov, lepo doživetje ob njih pa nam je navrženo kar tako, za dodatek!