Močni vetrovi, znani pod imenom Santa Ana, trenutno razpihujejo več uničujočih požarov, ki divjajo na obrobju mesta Los Angeles v Kaliforniji. Gre za vremenski pojav, značilen za južno Kalifornijo - ti vetrovi nastanejo, ko se na puščavskih območjih na vzhodu Kalifornije ter v sosednjih zveznih državah Nevada in Utah nabere hladen zrak, ki ga visok pritisk potisne proti zahodu in vzdolž kalifornijskih gora, pri čemer se segreje in izsuši.
Ekipa
Prenosno in distribucijsko omrežje čaka zgodovinski investicijski cikel
Ti vetrovi tako ustvarijo idealne pogoje za nastanek požarov, saj sušijo grmičevje in nizko rastje. Ko požari izbruhnejo in se razplamtijo, pa jih z razpihovanjem isker in žerjavice dodatno razširijo. Sunki vročega puščavskega vetra so lahko tudi tako močni, da podirajo drevesa. Vetrovi Santa Ana so ime dobili po soteski, skozi katero teče približno 150 kilometrov dolga istoimenska reka. Ta izvira v kalifornijskem gorovju San Bernardino in na svoji poti proti jugozahodu prečka mesta San Bernardino, Riverside, Anaheim in Santa Ana, nato pa se izlije v Tihi ocean.
Ti vetrovi se na širšem območju Los Angelesa običajno pojavljajo med septembrom in majem in povprečno pihajo do tri dni, lahko pa vztrajajo tudi dlje časa. V Kaliforniji na leto navadno zabeležijo do 25 primerov tega vremenskega pojava. Vetrovi Santa Ana so sicer v tej ameriški zvezni državi dobro poznan pojav. Časnik Washington Post jih je nekoč primerjal z "velikanskim sušilcem za lase", lokalni pisatelji in novinarji pa pogosto opozarjajo na psihološki učinek, ki ga imajo na prebivalce južne Kalifornije.