V šali bi lahko rekli, da je pečica novodobno ognjišče, a z njo danes več ne ogrevamo prostorov, kot so jih nekoč s krušno pečjo, ki so jo hkrati uporabljali še za ležišče. Res pa je, da v njej pripravljamo jedi, ki so slastne, hrustljave, zlato zapečene in dišeče kot nekoč. V pečici le redko uporabljamo pokrovke, prav tako se včasih zgodi, da kaj pade čez rob, izpari in umaže dno pečice. Sicer nič hudega in nevarnega, a ti ostanki hrane lahko hitro vplivajo na okus in vonj jedi, za katere ne želite, da imajo dodaten priokus.
Kako pogosto ali kdaj očistiti pečico?
Znaki, da je pečica potrebna čiščenja, se zagotovo najprej opazijo na umazanem steklu, seveda pa nam to razkrivajo tudi umazano dno in umazane stene ter rešetka oziroma pekači. Če je vse od naštetega prisotno, je skrajni čas, da v roke poprimete čistila in se lotite temeljitega čiščenja.
Kako je s čistili?
Za čiščenje rešetk in pekačev uporabite vodo, v kateri ste raztopili tableto za strojno pomivanje. Rešetko in pekače dobro namočite, nato pa zdrgnite z zmečkano aluminijasto folijo.
Nikar ne pozabimo, da v pečici ustvarjamo jedi, torej hrano, ki jo nato zaužijemo, zato čistite s čistili, ki so zdravju in okolju v prvi vrsti prijazni oziroma nenevarni. Če pa je vaša pečica tako umazana, da potrebuje agresivnejša sredstva, jo pred vnovično uporabo večkrat obrišite z vlažno krpo in dobro prezračite. Priznati je treba, da se verjetno čiščenja pečice nihče ne loti z veseljem, zato pečico ob čiščenju res temeljito očistite in si vzemite čas. Tako se boste manjkrat lotili čiščenja.
Ekipa
Projekt Šolar na smuči bo tudi letos omogočil dogodivščine na snegu
Čistila za čiščenje pečic so po navadi v obliki sprejev pod pritiskom ali pen oziroma posipov. Ta na madeže vplivajo precej agresivno, po navadi pa jih moramo pustiti nekaj ur delovati, da je čiščenje bolj učinkovito. Agresivnost napovedujejo tudi znaki na deklaraciji, ki svarijo pred zastrupitvijo, draženjem in stikom z otroki. Shranjena naj bodo nedosegljiva vsem, ki se ne zavedajo nevarnosti.
Kaj pa naravna čistila?
Precej uspešna in uporabna so naravna čistila, ki jih pripravite s sredstvi, ki jih tudi sicer uporabljate v kuhinji. V pomoč vam bodo že alkoholni kis, limona in soda bikarbona.
Rešitev s kisom in sodo bikarbono
Za čiščenje potrebujete ⅓ skodelice kisa in ⅔ skodelice sode bikarbone. V večjo skledo najprej stresite sodo bikarbono, nato prilijte kis. Nastala bo pena, ki jo s krpo nanesete na vse notranje površine pečice in pustite učinkovati čez noč. Pena se bo posušila in strdila. Pečico nato še enkrat popršite s kisom, da nastane bela pena, nato pa z mlačno vodo in krpo obrišite vse površine do čistega.
Z limono nad neprijeten vonj
Včasih se zgodi, da kljub temeljitemu čiščenju vonj iz pečice ne izgine. Naj gre za vonj po čistilih ali vonjave hrane, ki so se zažrle v skrite kotičke. V ta namen uporabite limono, ki bo delovala kot osvežilec in rešitev proti neprijetnim vonjavam. Svetujemo vam, da vse površine v pečici premažete z notranjo stranjo na pol prerezane limone, prav tako pa polovico limone s sodo bikarbono pustite v pečici čez noč. Zjutraj pečico dobro obrišite ter segrejte za pet minut na 200 stopinj Celzija. Ugasnite in prezračite, da se vonj razleže po prostoru.