Fizioterapija

Psu povrnite gibljivost sklepov in mu olajšajte bolečino

Lara Jelen/Revija Jana
21. 11. 2024, 18.00
Deli članek:

Ali ste vedeli, da obstaja fizioterapija tudi za pse? Preverite, kako lahko pomaga vašemu štirinožnemu prijatelju.

Profimedia
Fizioterapija je v veliko pomoč živalim, ki trpijo za kroničnimi težavami, kot so artritis, displazije, kot tudi pri poškodbah hrbtenjače.

Pri nas se z njo, natančneje z manualno terapijo, ukvarja Marjuta Žepič Tušar, dr. vet. med., certificirana hidroterapevtka. »S fizioterapijo lahko pri psih ohranjamo ali povrnemo gibljivost sklepov in sprostimo napete mišice, kar pripomore k hitrejšemu okrevanju in lajšanju bolečin,« nam je povedala na nedavnem spletnem dogodku, namenjenem ozaveščanju in izobraževanju lastnikov psov in mačk, ki ga je organizirala Karmen Grubelić, dr. vet. med., specializirana za celostno veterinarsko-vedenjsko terapijo ter veterinarsko homeopatijo iz Pasje univerze. Naučite se masirati svojega psa, saj mu lahko s tem zelo pomagate.

Marjuta Žepič Tušarje diplomirala na veterinarski fakulteti, pred tem pa je vzporedno na biotehniški fakulteti diplomirala s področja govorice psov. Že med študijem je opravljala prakso v različnih veterinarskih ambulantah, pomagala oskrbovati živali v živalskem zavetišču Gmajnice v Ljubljani in ljubljanskem živalskem vrtu.

»Posebno doživetje pa je bilo zagotovo delo v rezervatu za divje živali v Afriki, tam sem skrbela za leve, geparde in slone ter pomagala tamkajšnjim veterinarjem pri njihovi oskrbi,« se spominja. Kot pomočnica je vodila tudi tečaje vzgoje psov v pasjih šolah v Ljubljani. Po končanem študiju se je zaposlila kot veterinarka, najprej splošna, pozneje pa se je ukvarjala z interno veterino, ultrazvočno diagnostiko in kardiologijo.

Fiziovet
Marjuta Žepič Tušar je pred kratkim pridobila certifikat za ultrazvočno diagnostiko mišično-skeletnega sistema.

Vsa ta znanja in dragocene izkušnje ji pri zdajšnjem delu fizioterapevtke pridejo še kako prav, saj daje velik poudarek celostni obravnavi vsakega živalskega bolnika. Za hidroterapevtko se je izšolala v Angliji, v centru Active Balance. Pod budnim očesom Marie Johanson in Barbare Houlding (K9HS) je pridobila tudi ogromno novega znanja in izkušenj na področju športne medicine in rehabilitacije psov. Slednji, pa tudi mačke in konji, fizioterapijo zelo dobro sprejmejo, omeni. 

Ali opažate, da vaš kuža težje vstaja?

Manualna terapija, kamor sodi tudi fizioterapija, lahko zelo pomaga. Prav tako je dobrodošla, če je vaš kosmatinec pred kratkim prestal operativni poseg, če ima obolenje hrbtenice ali sklepov, če se počasneje giblje in težje skoči v avto ali k vam na kavč, pa tudi kadar ima rano, ki se počasi celi, ali bi mu prišla prav izguba kakšnega odvečnega kilograma.

»Manualna terapija je skupno ime za tehnike, pri katerih se za glavni terapevtski učinek uporabljajo roke. To vključuje masažo mehkih in globokih tkiv, sproščanje trigger point točk, pasivno raztezanje (PROM), nežno mobilizacijo sklepov in pasivne vaje. Vse te tehnike se uporabljajo za odpravljanje mišičnih napetosti, stabilizacijo sklepov in spodbujanje mobilnosti.«

Masaža dokazano pospešuje okrevanje mišic

Morda se vam sliši smešno, da bi svojega psa peljali na masažo, a z njo dejansko prekinemo začarani krog bolečine. »Masaža se osredotoča predvsem na mehka tkiva, natančneje na mišice in fascije. Dokazano pospešuje okrevanje mišic po poškodbi ali vadbi, izboljšuje cirkulacijo in krepi imunski odziv. Poleg naštetega izboljšuje limfno drenažo.

Morda se vam sliši smešno, da bi svojega psa peljali na masažo, a z njo dejansko prekinemo začarani krog bolečine.

Primerna je za ljubljenčke, ki trpijo zaradi bolečin v vratu in hrbtenici, se težje premikajo, vzpenjajo in spuščajo po stopnicah, težje skočijo v avto ali na posteljo. Primerna je tako za živali, ki trpijo za kroničnimi težavami, kot so artritis, displazije, kot tudi pri poškodbah hrbtenjače. Seveda pa je primerna tudi za tiste ljubljenčke, ki nimajo nekih posebnih zdravstvenih težav, si pa lastniki zanje želijo malo sprostitve in preventivni pregled.« Masaže za pse se lahko priučimo in jo izvajamo na svojih kužkih tudi sami. S tem se vez med lastnikom in psom še poglobi.

Profimedia
Je vaš kuža že v letih in ga pestijo zdravstvene težave?

Točke preobčutljivosti je treba sprostiti

Marjuta zelo dobro ve, na katere točke mora pritisniti, da psu olajša težave. Strokovno ta mesta imenujejo trigger point točke, to so specifična, čezmerno razdražljiva in preobčutljiva območja v mišicah, ki jih je treba sprostiti. »Zdrava mišična vlakna se v mirovanju ne krčijo in ne raztegujejo. Pri boleči mišici se v mirovanju na vlaknu razvije vozel, takšna mišica je v stalnem krču, kar privede do bolečine. Zaradi nenehnega krčenja je na teh točkah (vozlih) omejen pretok krvi, zato kisik in hranila ne dosežejo mišičnega tkiva, v mišici se tako začnejo nabirati toksini, ki so krivi za bolečino. Bolečina, ki je povezana s trigger point točkami, je znana tudi kot miofascialna bolečina,« pojasnjuje. 

Te točke, ki jih je treba sprostiti, med drugim najdete tako, da opazujete pasjo dlako – če je bila prej lepo enakomerno poglajena, zdaj pa na nekem delu opazite vrtinec ali dlako, ki opazno štrli, je to zelo verjetno točka, ki jo je treba s pritiski sproščati. »Te točke nastajajo pri preobremenitvi, poškodbah mišic in skeleta, pa tudi pri dolgotrajnih ponavljajočih se gibih posameznih delov telesa. Običajno so na najdebelejšem delu mišic.

Ko točko najdemo, samo nežno pritisnemo nanjo in držimo približno 15 sekund. Pod prsti boste začutili, kako se začne točka sproščati, kot da bi se počasi topila. Takrat lahko še malenkost bolj pritisnemo in nato sprostimo. Celotno mišico nato dobro raztegnemo, s čimer preprečimo, da bi se takoj zakrčila nazaj.«

Če v pasjem kožuhu opazite nov vrtinec ali dlako, ki opazno štrli, je to zelo verjetno točka, ki jo je treba s pritiski sproščati.

Pes na razgibavanju

S kužki, ki jo obiščejo, pogosto izvaja vaje PROM (pasivno razgibavanje sklepov), ki so namenjene izboljšanju prožnosti in mobilnosti sklepov. »Vaje zmanjšujejo togost in upočasnijo potek določenih sklepnih degenerativnih bolezni. Togi sklepi povzročajo bolečino in otežujejo vsakodnevno aktivnost domačega ljubljenčka. 

Pri izvajanju omenjenih vaj mora biti gibanje vsakega sklepa čim bolj izolirano od vseh preostalih sklepov. Pomembno je, da ob izvajanju vaj ljubljenčku ne povzročamo bolečin. Sklep razgibavamo z nežnim upogibom in iztegom, pri čemer posamezni gib zadržimo od pet do deset sekund in gibe ponovimo od tri- do štirikrat. Ne smemo biti prehitri. Sklep nekoliko upognemo in zadržimo, počasi ter z občutkom. Vedno tudi z eno roko podložimo sklep, ki ga želimo razgibati, z drugo roko pa uravnavamo iztege.

Na spletu boste našli ogromno posnetkov, kako se to dela, še vedno pa je najvarnejši praktični prikaz v živo pri usposobljeni osebi. Ko znanje usvojite, je priporočljivo, da takšno razgibavanje psu privoščite enkrat na teden. Psi namreč nog sami po sebi ne dvigujejo kaj dosti, zato lahko sklepi postanejo nekoliko togi. Z rednim namenskim razgibavanjem to preprečimo, saj pomagamo porazdeliti sinovialno tekočino za ohranjanje zdravega sklepa in izboljšamo cirkulacijo, predvsem pa ohranjamo njihovo gibljivost.« Če vašemu psu tovrstno razgibavanje ne ustreza, so alternativa ovire, ki mu jih nastavite (višina zapestnega sklepa) in jih mora med igro prestopati. S tem je prisiljen nekoliko bolj dvigovati tačke, kar spet pripomore k razgibavanju sklepov.

Profimedia
Marjuta zelo dobro ve, na katere točke mora pritisniti, da psu olajša težave.

Od nas potrebujejo več kot pol ure na dan

Ljubljenčki od nas potrebujejo veliko več kot pol ure na dan, ki si jo vzamemo med napornim delavnikom, da jih peljemo na bližnji travnik in na hitro zdivjamo, je še opozorila Marjuta Žepič Tušar v nedavnem spletnem predavanju. »Takšno hitro razgibavanje psa lahko pripelje do mikropoškodb, ki se morda ne pokažejo takoj, z leti pa se nalagajo in takrat nastanejo vidne težave. Pes denimo začne šepati in zmotno mislimo, da je za to kriv zadnji trening na travniku. Ni res, krivih je že kar nekaj treningov prej, le da je trajalo nekaj časa, da so se težave izrazile. K sreči lahko psom pomagamo že z masažo, če le vemo, kako jo izvajati – poznati moramo pasjo anatomijo in potek mišičnih vlaken.«

Kako se sami lotimo masaže psa

Za začetek se je lotimo, ko smo umirjeni, saj bo pes to začutil in se tudi sam lažje sprostil. Začetna tehnika veleva glajenje psa od glave proti repu, tudi po straneh, da zmasiramo vse mišične skupine in žival pripravimo na masažo. Če hočemo psa sprostiti, ga vedno gladimo navzdol, v smeri rasti dlake. Če ga želimo ogreti pred sprehodom ali divjanjem na travniku, pa ga masiramo v nasprotni smeri rasti dlak, torej navzgor, s hitrejšimi gibi.

Pri sprostitveni masaži lahko po začetnem glajenju navzdol nadaljujemo z masažo hrbta, imenovano skin rolling. Pri tej pazimo, da gibov nikoli ne izvajamo direktno na vretencih, ampak levo in desno ob njih. Med prsti nežno stisnemo kožo ob vretencu, jo sprostimo in ponovimo malce nižje, dokler s takšnimi prijemi ne pridemo od glave do repa. Ponovimo še na drugi strani. Opazili boste, da se na določenih delih ob teh prijemih koža fino dviguje, ponekod pa jo komaj zagrabite – tam je vaš kuža zakrčen.

Če boste takšno masažo izvajali redno vsak dan, boste po enem tednu do desetih dneh opazili, da je tudi na teh mestih kožo nekoliko lažje zagrabiti in se lepše dviga. Zelo verjetno boste opazili tudi boljše počutje psa, ki bo lažje vstajal in se gibal. To je preprosta masažna tehnika z ogromnim učinkom. Poskusite pa lahko tudi z masažo ušes in glajenjem smrčka, pri čemer gladite predel od smrčka proti vrhu glave. Tudi v takšni masaži bodo vaši štirinožci nadvse uživali in imeli od nje koristi. Seveda med masažo ne pozabite opazovati pasje govorice, ki vam bo jasno pokazala, kaj vašemu psu ustreza in katere gibe bo treba še nekoliko dodelati.