Vrtni škodljivci

So vrtnine uvele in korenine oglodane? Potem imate težavo, ki se imenuje bramor.

Mare Koren
4. 5. 2024, 09.15
Posodobljeno: 4. 5. 2024, 09.21
Deli članek:

Veseli smo prve pomladne rastli na vrtu in truda, ki se kaže ob prvih sadikah in setvah. A veselje kaj hitro lahko zamenja slaba volja. Škodljivci, ki napadajo vrtnine, lahko hitro pokvarijo veselje. Eden od njih je tudi bramor.

Profimedia
Škodljivec, ki zna uničiti trud prenekaterega vrtičkarja.

Solatnice so že v dobri razrasti, nekateri, ki jih imate posajene v rastlinjakih, pa se z njimi že veselite vsakega kosila. Na vrtu že pridno rastejo tudi sadike zelja, brstičnega ohrovta, pora, čebule in še bi lahko naštevali. V veselje vam je pogledati na vrt, vse dokler ne opazite, da so določene vrtnine uvele. Kaj je krivo? Med najpogostejšimi škodljivci, ki lahko povzročijo veliko škodo, če ne ukrepamo dovolj hitro, so bramorji. Ste vedeli, da bramorji spadajo med kobilice?

Nevarne ličinke in odrasle žuželke

Da, prav ste prebrali. Bramorji spadajo v družino kobilic, ki so prilagojene za kopanje pod zemljo. Ko odrastejo, so velike in čokate žuželke z močnim zunanjim skeletom in močnimi ter širokimi sprednjimi nogami, ki so razširjene in spominjajo na lopate ter jih tudi uporabljajo za kopanje rovov. Živijo pod zemljo, kjer kopljejo nekaj centimetrov široke rove po vrtu in iščejo hrano. Na koncu vsakega roka imajo kamrico, prostor, kamor odlagajo jajčeca. Ti prostori so veliki kot teniška žogica, samica pa lahko vanje odloži tudi do 300 jajčec. Težavni niso samo odrasli osebki, temveč tudi ličinke, ki so lahko še nevarnejše.

Obdelana in vlažna prst

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Bramorji obožujejo obdelano in vlažno prst. Najraje se skrivajo in kopljejo po ilovnatih tleh, prija pa jim tudi dobro pognojena zemlja. So vsejede žuželke, ki se ob pomanjkanju hrane najraje lotijo rastlinskih korenin in gomoljev, kar na vrtu precej hitro opazimo. Čeprav imajo kar nekaj sovražnikov, mednje spadajo krti, ptice, kače, kokoši ..., pa jim uspešen razplod omogoča precej hitro širjenje. Zato moramo precej hitro ukrepati.  

Kako se jih znebiti?

Najboljša rešitev so entomopatogene ogorčice. Govorimo o naravni in ekološki rešitvi na vrtu. Po vnosu v tla ogorčice (govorimo o majhnih črvičkih), ki imajo v sebi simbiontsko bakterijo, aktivno iščejo ličinke ali odrasle osebke. Prodrejo vanje in spustijo simbiontsko bakterijo, ki se v mrtvi ličinki razmnožuje, nova generacija pa nato išče nove ličinke v okolici in tako poskrbi za naravno selekcijo.

Med uspešne rešitve spada tudi redno rahljanje zemlje, saj boste s tem uničili njihove rove in predvsem odrasle bramorje priklicali na plan. Če boste na površje priklicali ličinke, bodo pod vplivi naravne svetlobe hitro omagale, zato vztrajajte in redno vzdržujte red. Odličen zatiralec je tudi vratičen čaj. Iz vratičarja naredimo prevrelko, brozgo ali čaj. Okoli 400 gramov svežega cvetočega zelišča ali 30 gramov posušenih rastlin namočite v deset litrov vode. Z razredčenim pripravkom poškropite tla. Bodite previdni, saj je vratičen čaj nevaren tudi za otroke in domače živali.