40-letni princ William je najstarejši sin kralja Karla III. in prvi v vrsti za britanski prestol. Obstajajo številna pravila in kraljevi protokoli, ki jih mora upoštevati, zlasti kot višji član kraljeve družine. Kljub temu je William nekajkrat kršil ta stroga pravila – od tega, da si je leta 2008 pustil rasti brado, do tega, da je leta 2022 posnel selfie s podanikom. Kako še se je drznil postaviti monarhiji po robu?
1. Leta 2008 si je William pustil rasti brado
Takrat 26-letni William je leta 2008 s fotografijo z brado poskrbel za buren odziv medijev po vsem svetu. Po poročanju, ki ga je takrat objavil časnik The Telegraph, si je brado pridelal med desetdnevnim potovanjem na Barbados z mornariško specialno ladijsko službo. V publikaciji so poročali, da si je princ brado morda pustil, da bi med potovanjem vsaj deloma prikril svojo identiteto, čeprav palača tega ni nikoli potrdila.
Po navedbah anonimnega kraljevega vira, ki je leta 2014 spregovoril za The Express, pokojna kraljica Elizabeta ni imela nič proti, če so kraljevi moški med služenjem v oboroženih silah nosili brado, vendar je pričakovala, da bodo po vrnitvi domov vedno popolnoma obriti.
Princ Harry je te govorice potrdil v svojih razvpitih spominih, objavljenih 10. januarja letos, v katerih piše, da je bil William ljubosumen, ker je Harry smel za svojo kraljevo poroko z Meghan Markle leta 2018 obdržati brado. »Ko sem to pisal, sem se spomnil, da je imel William tudi sam brado in da so mu babica in drugi ljudje govorili, naj si jo obrije,« je še dejal Harry v januarskem intervjuju. »Razlika je bila, kot sem razložil babici, da se mi je ta brada, ki jo še vedno nosim, takrat zdela kot novi Harry, skoraj kot ščit pred mojo tesnobo,« je še pojasnil.
2. Leta 2014 je potoval z istim letalom kot njegov sin, princ George
Harry je v svoji knjigi Spare tudi zapisal, da princ William in kralj Karel med njegovim odraščanjem nista smela leteti na istem letalu, ker dva prestolonaslednika ne bi smela potovati skupaj, če bi se zgodila nesreča.
William je to pravilo prvič kršil leta 2014, ko je s Kate Middleton in svojim najstarejšim sinom in drugim v vrsti za prestol, princem Georgeem, letel v Avstralijo na kraljevo turnejo po Avstraliji in Novi Zelandiji. Z Georgeem (9 let) in drugima dvema otrokoma, princeso Charlotte (7 let) in princem Louisom (4 leta), redno potuje na javne in zasebne obveznosti.
William pravila ne upošteva dosledno, saj ga lahko monarh prekliče, dokler George ne dopolni 12 let, potem pa pri tem pravilu ne bo več izjem.
3. V letu 2019 je spregovoril o politiki
Ker ima Velika Britanija ustavno monarhijo, naj bi člani kraljeve družine ostali vedno politično nevtralni, zato naj bi bilo v nasprotju s protokolom, da člani kraljeve družine, še posebej prestolonaslednik, v javnosti odkrito razpravljajo o politiki.
William je junija 2019 prekršil protokol, ko je z lastniki kmetij v angleškem okrožju Lake District odkrito razpravljal o brexitu. Po poročanjih navzočih naj bi William kmete vprašal: »Ali vam povzroča brexit veliko skrbi?« Eden od kmetov mu je odgovoril: »Brexit – če sem iskren, sem bil zelo presenečen, da so kmetje glasovali za brexit. Bilo je, kot da bi purani glasovali za božič.«
4. Znano je, da William rad objema svoje podanike
Dotikanje članov kraljeve družine ob prvem srečanju je v nasprotju s kraljevim protokolom. Victoria Arbiter, kraljeva komentatorka, je na to temo dejala: »Nikakor se ne bi zagnali proti kraljici in jo močno objeli, jo poskušali poljubiti ali stisniti. To je strogo prepovedano. V resnici gre za to, da se ne sme dotikati članov kraljeve družine. Prepričana sem, da so s tem povezani številni varnostni razlogi, vendar se to obenem preprosto ne spodobi za njihov položaj.«
Na spletni strani kraljeve družine je navedeno, da ni »obveznih« pravil vedenja pri pozdravljanju kraljeve družine, vendar nekateri člani javnosti radi upoštevajo »tradicionalne oblike«, ki vključujejo majhen poklon vratu za moške ali poklon s počepom za ženske.
Zdi se, da William ni oboževalec teh tradicionalnih pozdravov, saj so ga med različnimi nastopi fotografirali, kako objema svoje podanike.
5. Po kraljičini smrti je posnel selfi
Kot smo že pisali v prejšnji številki, nanašajoč se na princeso Kate, naj bi bilo snemanje selfijev s člani kraljeve družine močno odsvetovano. Meghan Markle je decembra 2017 med svojim prvim kraljevim sprehodom s princem Harryjem v Nottinghamu zavrnila oboževalca, ki jo je prosil za selfi, in mu rekla: »Ne smemo delati selfijev.«
Vendar to Williama ni ustavilo pri fotografiranju s podaniki. Septembra 2022 so ga med obdobjem žalovanja za pokojno kraljico Elizabeto videli, ko je pred posestvom kraljeve družine Sandringham posnel selfi z oboževalko.
Obstaja pravilo, ki ga William verjetno nikoli ne bo prekršil, Harry pa ga neprenehoma
Mantro kraljeve družine »nikoli se ne pritožuj, nikoli ne pojasnjuj« je prvič uporabila kraljica mati, ko je leta 1936 postala kraljica soproga. Prenesla jo je na svojo hčer, pokojno kraljico Elizabeto, ki se je tega pravila držala tako, da nikoli ni dajala intervjujev ali odgovarjala na novinarska vprašanja.
V intervjuju z Andersonom Cooperjem je Harry dejal, da je pravilo »'nikoli se ne pritožuj, nikoli ne pojasnjuj' le moto« in da se ga nekateri člani družine ne držijo, saj so krivi za uhajanje informacij in namerno podtaknjenih zgodb. Harry je v svojih spominih obtožil kraljico soprogo Camillo, da je »spuščala« zgodbe o Williamu in da je leta 2018 v javnost podtaknila zgodbo o sporu med Meghan Markle in Kate Middleton zaradi obleke za družico.
William se ni odzval na Harryjeve trditve, saj se drži tega kraljevega mota, ki mu ga je predala babica. Ne more in verjetno si niti ne želi biti tako »odkrit« glede zasebnih družinskih zadev niti ne daje intervjuje novinarjem, kot jih Harry.
Odkar je Harry zapustil kraljevo družino, je dal intervjuje za Oprah Winfrey, Jamesa Cordena, Toma Bradbyja, Stephena Colberta, People, Michaela Strahana in druge, saj je bilo to odlično za promocijo in prodajo njegovih spominov.