Zanimivosti

Pasji mladiček prihaja v vaš dom: Ali veste, kakšna je primerna hrana zanj?

Oglasno sporočilo
31. 3. 2023, 08.44
Posodobljeno: 12. 4. 2023, 08.47
Deli članek:

Ste pripravljeni na to, da bo osvojil vaše srce, vaš prosti čas in – vaš dom? Pasja kepica prihaja k vam domov, pred tem pa se pozanimajte, kakšna je primerna hrana zanj. Strokovnjaki v Mr. Petu svetujejo, da za rast in razvoj mladičkov nujno posezite po kakovostni hrani. In, kakšno izbrati?

Kaj je zanje pomembno?

Pasji mladički potrebujejo energetsko bogato hrano s pravilnim razmerjem vitaminov in mineralov, ter višjo vsebnostjo beljakovin in maščob, ki zagotavljajo zdravo rast in razvoj. Hrana za mladiče je tudi bolj kalorična, saj mali želodček ne more sprejeti ogromnih količin hrane naenkrat, poleg tega pa so mladički vedno v pogonu in tako porabijo ogromno energije.

Razmerja hranil v prehrani so zelo pomembna, zato se večina lastnikov odloča za že vnaprej pripravljeno hrano:

Suha hrana – briketi: Vsebuje zelo malo vlage, ob stiku s tekočino se ji poveča prostornina (se napihne). Kvalitetna suha hrana vsebuje večjo količino mesa, malo ali nič žit in OH.

Mokra hrana - hrana v pločevinkah (konzerve) ali vrečkah: Vsebuje veliko vlage, v obliki koščkov, juh ali paštetk. Prebavljivost mokre hrane je odvisna od kvalitete in sestave. Namenjena tudi za popestritev obroka.

Hrani posvetite dovolj pozornosti!

Izbor vrste, okusa in znamke mora biti skrben, saj boste svojemu kosmatinčku le tako zagotovili zdravo in dolgo življenje. Prehrano morate prilagajati tudi glede na zdravstveno stanje, velikost, aktivnost in presnovo vašega kosmatinčka. V kolikor ima vaš mladiček čvrst in majhen iztrebek ter nima drugih zdravstvenih težav, mu izbrana hrana najverjetneje odgovarja.

PO NASVET V MR. PET: Priporočamo vam, da za mladička ustvarite urnik hranjenja, kar vam bo pomagalo tudi pri navajanju na sobno čistočo, saj boste lažje predvideli kdaj bo čas, da kužka peljete na sprehod.

Kako zamenjati znamko briketirane hrane?

Če ste ugotovili, da psičku suha hrana s katero so ga hranili pri vzreditelju ne odgovarja, jo lahko zamenjate za hrano drugega proizvajalca. Izredno pomembno pa je, da hrano zamenjate postopoma, saj se boste le na tak način izognili prebavnim in drugim zdravstvenim težavam vašega mladička. Prehod naj traja približno sedem dni. Prvi in drugi dan vam priporočamo, da je v obrokih nekje ¾ stare hrane in ¼ nove hrane. Tretji in četrti dan je priporočljivo razmerje ½ stare hrane in ½ nove hrane. Peti in šesti dan pa razmerje nove hrane in stare hrane obrnemo, torej kužku obrok sestavite iz ¼ stare hrane ter ¾ nove hrane. Sedmi dan lahko celoten dnevni obrok že sestavlja samo nova znamka hrane. Za še lažji postopni prehod lahko kužku poleg hrane dodajate tudi probiotike. Kužka med menjavo hrane podrobno opazujte (predvsem njegov iztrebek) in v kolikor opazite, da bi potreboval še počasnejši prehod, temu količine prilagajajte.

Pazite, da mladiček pridobiva na teži

Mladiček mora ob ustreznem hranjenju postopoma pridobivati tudi na teži. Če se boste odločili, da hrano zamenjate naj vas najprej opozorimo, da izbira kvalitetnejše, beljakovinsko bolj polne hrane, lahko na začetku privede do nekaj prebavnih težav - organizem namreč še ni navajen na tako visoke vsebnosti novih proteinov. Priporočamo vam, da za začetek izberete mladičem prilagojeno hrano, ki vsebuje le nekoliko višji odstotek beljakovin kot stara in kasneje v primeru, da nova hrana ne zadostuje potrebam kužka hrano ponovno zamenjate. Prebavnemu sistemu pa lahko pomaga tudi dodajanje probiotikov o čemer smo govorili že v prejšnjem odstavku. Pri izbiri nove hrane nujno preverite deklaracijo, ki jo najdete na embalaži izdelka. Pozorni bodite predvsem katere sestavine so na prvem mestu ter njihov odstotek.

Koliko obrokov na dan?

Okvirno vam priporočamo, da mladička do 4. meseca starosti hranite nekoliko pogosteje - nekje do 5 obrokov dnevno. Od 4. meseca pa nekje do 12. meseca starosti, oziroma do dosežene odrasle velikosti (različne pasme kužkov dosežejo odraslost pri različnih starostih), pa mladička hranite s tremi obroki dnevno. Pri odraslem psu lahko količino obrokov zmanjšate na enega do dva obroka na dan.

Priporočena količina hrane

Kadar govorimo o dnevnem zaužitju kalorij moramo poleg osnovnega dnevnega obroka upoštevati tudi vse dodatke, ki jih kosmatinček zaužije med treningom in crkljanjem. V kolikor mladiček prejme veliko priboljškov je potrebno zmanjšati količino osnovne hrane ali obratno. Pri že pred-pripravljeni briketirani hrani imate na embalaži posebne razpredelnice, ki vam povejo koliko hrane lahko vaš psiček zaužije v enem dnevu. Vsaka znamka hrane ima svoje okvirne količine, ki so prilagojene glede na sestavo hrane in velikost briketov. V razpredelnici je navadno v prvem stolpcu zapisana odrasla teža kužka, v zgornji vrstici pa starost mladička - pod njo nato razberete količino dnevnega obroka, ki naj bi jo vaš kuža pojedel na dan.

Kaj pa priboljški?

Priboljški predstavljajo orodje s katerim lahko svojemu kosmatinčku izkažete naklonjenost in so odličen pripomoček pri treniranju, saj služijo kot slastna nagrada za pravilno opravljen trik ali dobro opravljen trening. Pri uporabi priboljškov morate tako ravnati preudarno in paziti na količino, ki jo psiček prejme tekom dneva, saj priboljški kužku ne smejo predstavljati več kot 10 odstotkov njegovega dnevnega vnosa hrane. Svetujemo vam, da izberete priboljške, ki vsebujejo čim več mesa in čim manj žit.

Posladki za žvečenje

Za mladička je najbolj primerno, da mu za žvečenje ponudite zdrave suhomesnate priboljške. Zelo primerni so na primer telečji uhlji. Ob žvečenju kužek suhomesnati priboljšek zmoči s slino, le-ta se zmehča in mu nudi zaposlitev za kar nekaj časa, hkrati pa poskrbi tudi za masažo dlesni in zobkov v času njihove menjave.

Količina priboljškov na dan

Količina ponujenih priboljškov je odvisna od njihove sestave. Pri suhomesnatih žvečljivkah vam priporočamo približno en priboljšek na dan – še posebno morate paziti na količino pri tistih bolj mastnih. Pri priboljških za trening pa je splošno priporočilo nekako ena pest dnevno. Količino in velikost kateregakoli priboljška morate vedno prilagoditi glede na velikost in starost psička. V kolikor je manjše rasti bodo zanj primernejši manjši priboljški, za večje pse pa se priporoča nekoliko večje. Sveža pitna voda mora biti kosmatinčku vedno na voljo, prav tako pa psa pri žvečenju nikoli ne puščajte brez nadzora!

Z razširjenim znanjem o namembnosti priboljškov za mladičke ste sedaj dobro pripravljeni, da izberete pravo poslastico, ko boste ponovno »začutili«, da vas nekdo opazuje s prikupnimi velikimi očmi... Le pogumno in vztrajno naprej!

PO NASVET V MR. PET

Da vam bo lažje na vznemirljivem potovanju od mladička do odraslega psa, smo v Mr.Petu pripravili koristne nasvete, video vsebine in strokovna priporočila. Izkušnje zbrane v naših 18-tih letih svetovanja.