Zanimivosti

V fitnes s krono, na pilates s tiaro

M.K.
3. 2. 2023, 18.30
Posodobljeno: 27. 3. 2024, 07.41
Deli članek:

Kako kralji, kraljice, princi in princese skrbijo za svoje zdravje in ostajajo v dobri telesni formi?

profimedia
Kraljica Elizabeta 2,

Morda se vam zdi nekoliko nepojmljivo, ko si poskušate predstavljati člane kraljeve družine, ki se v telovadnici potijo v razvlečeni majici, saj smo jih vajeni videti urejene in brezhibne od glave do peta, a resnica je, da so presenetljivo aktivni!

Valižansko princeso so paparaci leta 2005, ko je še živela s starši, ujeli pri igranju hokeja, tenisa in med kolesarjenjem, princesa Beatrice se je leta 2010 udeležila londonskega maratona, Meghan Markle pa je nekoč rada na družbenih omrežjih objavljala fotografije v zapletenih pozah joge.

Vas preprosto muči radovednost ali iščete nekaj motivacije za svoj naslednji obisk fitnesa? Morda celo navdih ali kakšno smernico? Tako za svoje zdravje in dobro počutje ter vrhunsko postavo skrbijo (ali so skrbeli, kot denimo kraljica Elizabeta) člani in članice kraljeve družine…

Kraljica Elizabeta

Kraljica Elizabeta se je zapisala v zgodovino kot najdlje vladajoča britanska monarhinja. Znana je bila po tem, da se je v vsakršnih okoliščinah znala obvladati, ohraniti mirno kri in nadaljevati svoje dolžnosti in opravila. Kljub vsemu, kar je življenje terjalo od nje, in kljub vsakodnevnemu stresu, ki ji sicer vsaj z vidika zunanjega opazovalca ni prišel do živega, je dočakala visoko starost in bila do zadnjega trenutka gibčna, čila in dobre volje. Za sproščanje in dobro kondicijo je poskrbela z rednimi sprehodi po svojih posestih in v naravi.

Ne glede na to, ali je prezimila v Windsorju ali uživala na letnem oddihu na Škotskem v Balmoralu, je poskrbela, da je prehodila veliko število korakov vsak dan – seveda v spremstvu svojih preljubih psičkov – in prav v naravi je nahranila telo in dušo s svežim zrakom, lepoto in mirom.

Vse življenje je oboževala tudi konje. Svojega ponija je dobila, ko je bila stara komaj štiri leta, in jezdila je tako rekoč do svojega zadnjega izdihljaja. In čeprav se vam morda zdi, da je jezdenje le »sedenje na konju«, ni tako. Jahanje zahteva neverjetno moč osrednjega dela telesa in visoko stopnjo vzdržljivosti srca in ožilja. Dokazano je tudi, da se z ježo izboljšata statično in dinamično ravnotežje. Raziskave so namreč pokazale, da se pri zdravih odraslih in starejših, ki niso izkušeni jahači, po udeležbi v programih jahanja izboljšajo ravnotežje, koordinacija in moč. Te izboljšave lahko zmanjšajo tveganje za padce, za katere vemo, da so za starejše odrasle lahko resni. Raziskave pa še kažejo, da se koristi konjeniških dejavnosti razširijo tudi na duševno zdravje.

splet
Britanska kraljica Elizabeta II je ljubiteljica konj in je zelo rada jezdila

Kralj Karel

Kralj Karel III. je že od nekdaj navdušen športnik. V mladosti se je poleg svoje dolgoletne strasti, pola, preizkusil tudi v vožnji dirkalnega avtomobila in potapljanju. Potem ko se je pri 50 letih prenehal aktivno ukvarjati s športom, se je začel posvečati svoji splošni telesni pripravljenosti: redno telovadi, več hodi na pohode, pred spanjem pa menda dela sklece in trebušnjake.

Kralj obožuje tudi življenje na podeželju, ki mu daje priložnost za povsem drugačno vrsto dvigovanja uteži. Dvorni fotograf Chris Jackson je za dokumentarni film Prince Charles at 70 (Princ Charles pri sedemdesetih) iz leta 2019 na Instagramu delil fotografijo in razkril, da kralj vsako jutro, ko je v Highgrovu, rad vleče težka vedra, s katerimi hrani svoje cenjene kokoši. Menda se tako zelo zavzema za ohranjanje kondicije, da je za nasvete za trening domnevno prosil tudi člane reprezentance Walesa v ragbiju.

Profimedia
Kralj Karel se je do 50. leta ukvarjal z raznimi športi, zdaj pa za svojo telesno pripravljenost skrbi s splošno telovadbo.

Kraljica Camilla

Tako kot njen mož, kralj Karel III., tudi Camilla obožuje naravo. Kadar ni na uradnih kraljevih obiskih, se v prostem času sprehaja po hribih s svojimi psi na podeželskem posestvu para v Birkhallu.

Prizadeva si tudi za redno telesno vadbo. Med kraljevo turnejo po Singapurju v letu 2017 je povedala, da malo vadi jogo in pilates ter globoko diha, kar ji pomaga pri sproščanju. Dejala je: »Mislim, da je s staranjem zelo pomembno, da se ukvarjaš z gibanjem in raztezanjem.«

Profimedia
Kraljica Camilla se najraje sprehaja po naravi s svojim štirinožnim prijateljem.

Princ William

Valižanski princ je po očetu podedoval ljubezen do športnega življenja. V mladosti je bil nenehno v gibanju. Med študijem na kolidžu Eton in univerzi St. Andrews (kjer je spoznal Kate) je igral v ekipi vaterpola, ragbija in se ukvarjal s krosom.

Tako kot princ Harry je tudi William navdušen igralec pola in ragbija ter igra na dobrodelnih tekmah, kolikor pogosto le lahko. Je velik ljubitelj nogometa in leta 2006 je postal predsednik angleške nogometne zveze – znano je celo, da je v Kensingtonski palači brcal žogo. Verjetno ne bo dolgo trajalo, preden bo po njegovih zelo aktivnih stopinjah šel tudi njegov najstarejši sin, princ George.

Profimedia
Princ William je znan po tem, da uživa v športu, za telesno kondicijo pa poskrbi z ultra hitrim 11-minutnim dnevnim treningom, ki vključuje vaje celega telesa.

Kate Middleton

Valižanska princesa je bila vedno športno aktivna, od srednješolskega igranja hokeja na travi (na uradnih kraljevih obiskih še vedno občasno vzame palico v roke) do kratkega članstva v ženski veslaški ekipi Sisterhood.

Odkar je Kate postala del kraljeve družine, ohranja kondicijo z rednim ukvarjanjem s številnimi različnimi športi, vključno s tekom, kolesarjenjem, veslanjem, smučanjem in tenisom. Preden se je preselila v Anmer Hall, njihovo podeželsko domovanje, je dala preurediti teniško igrišče, kar je bilo menda kraljičino darilo. Polno zaposlena mati treh otrok naj bi telovadila vsaj po eno uro na dan, v Norfolku pa je vedno pripravljena na sprehod v naravi ali plavanje z otroki.

Profimedia
Kate Middleton vsak dan telovadi. Všeč ji je hokej, crossfit, kolesarjenje, smučanje in tenis.

Prava skrivnost Katine vitke postave pa je po mnenju poznavalcev skromna vaja, imenovana deska (»plank«). Pri tej zelo priljubljeni, a zahtevni vaji smo oprti na podlakti in na konice prstov stopal; telo je ravno kot deska, s stiskanjem mišic trupa pa čim dlje držimo položaj. Kate v njem vztraja najmanj 45 sekund, zato da napenja mišice in povečuje mišični tonus ter ohranja vrhunsko formo.

Princ Harry

Po desetih letih v vojski, kjer je med dvema napotitvama v Afganistan pridobil veliko fizične moči, Harry še vedno načrtno ostaja v formi. Princ je zagotovo eden izmed bolj telesno pripravljenih članov kraljeve družine, menda pa se ukvarja s krožnimi treningi, boksom in kardiovadbo.

Pred poroko z Meghan Markle maja 2018 se je ob vadbi z osebnim trenerjem znebil sedmih kilogramov. Zaradi Meghaninega vpliva občasno celo vadi jogo. Prenehal je tudi kaditi.

Profimedia
Princ Harry je navdušen nad športom.

Meghan Markle

Vojvodinja Susseška je znana privrženka joge, ki jo vadi že od svojega sedmega leta. Leta 2015 je v intervjuju za revijo Best Health opisala jogo kot »mojo stvar« zaradi vpliva svoje matere Dorie Ragland, inštruktorice joge. Ko je bila še v Angliji, je v domu Susseških v Windsorju, Frogmore Cottageu, dala celo namestiti po meri zgrajeno telovadnico in studio za jogo. Časopis The Sun je poročal, da je studio za jogo opremljen s »plavajočimi« tlemi, ki se uporabljajo v profesionalnih studiih.

Med 16-dnevno kraljevo turnejo s princem Harryjem leta 2018, ko je bila naznanjena novica o njeni nosečnosti, je novinarju povedala, da vadi jogo ob pol petih zjutraj, ker ne more spati. Zdaj ko s Harryjem, Archiejem in Lilibet spet živi v ZDA, lahko v Kaliforniji rojena nekdanja igralka celo skoči na katerega od maminih tečajev, ki jih ta še vedno vodi v Los Angelesu.

Profimedia
Ker je njena mama inštruktorica joge, Meghan to vadbo prakticira že skoraj celo življenje.

Princesa Anne

Na olimpijskih igrah v Montrealu leta 1976 je princesa Anne sodelovala v konjeniški ekipi, jahala je kraljičinega konja Goodwill in se zapisala v zgodovino kot prva članica ali član kraljeve družine, ki je tekmoval na olimpijskih igrah. Princesa še vedno rada jezdi za užitek, sprostitev in ohranjanje kondicije. Njena hči Zara Phillips je sledila materinim stopinjam in na olimpijskih igrah v Londonu leta 2012 tekmovala na istem tridnevnem konjeniškem tekmovanju. Tistega leta je Velika Britanija osvojila srebrno medaljo, princesa Anne pa je ekipi, v kateri je bila tudi njena hči, podelila medalje.

Profimedia
Princesa Anne je prva članica kraljeve družine, ki se je udeležila olimpijskih iger.

Princesa Beatrice

Princesa Beatrice je bila deležna nekaj žaljivih komentarjev, potem ko so v javnost prišle njene fotografije v kopalkah, ko je bila stara komaj 18 let. Zato je najela osebnega trenerja in se začela resno ukvarjati s svojo telesno pripravljenostjo, začela je teči in se držati diete z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Učinki so se jasno pokazali leta 2010, ko je kot prva članica ali član kraljeve družine pretekla londonski maraton.

Leta 2016 je postala prva članica ali član kraljeve družine, ki je končala triatlon, ki jo je popeljal na vrh Etne na Siciliji v Italiji. Svojo zmago je proslavila na družbenih omrežjih z veselo fotografijo in napisom, ki se je glasil: »Po 3300 m plavanja, 140 km kolesarjenja, polmaratonu in vzponu na goro Etno mi je končno uspelo.«

Profimedia
Princesa Beatrice je prva članica kraljeve družine, ki je pretekla tako maraton kot triatlon.

Princesa Eugenie

Princesa Eugenie se vsak dan zgodaj zbuja. Za revijo Harper's Bazaar je povedala, da vsako jutro vstane ob 6.45 in ob 7.00 že telovadi v parku. Princesa izvaja predvsem krožno vadbo, ki vključuje več različnih počepov in izpadnih korakov. Priznala je, da ji ta način vadbe ustreza predvsem zato, ker »je hiter«. Če ji ne uspe priti v park, se odpravi v, po njenih besedah »odlično telovadnico, namenjeno samo ženskam«, imenovano Grace Belgravia v Londonu.

Profimedia
Princesa Eugenie najraje telovadi na svežem zraku.

POSKRBITE ZA SVOJE ZDRAVJE IN DOBRO POČUTJE KAR OD DOMA

Kako pripravimo odličen domači fitnes?

Domači fitnes je lahko zelo praktičen, prav tako pa je namenjen višjemu cilju – skrbi zase in za svoje dobro počutje.

Ustvarjanje telovadnega kotička je za marsikoga velik zalogaj. Najprej moramo najti primeren prostor, ki bo dovolj velik, da se lahko v njem pošteno pretegnemo, in ki nam zagotavlja pravo mero zasebnosti ter, še pomembnejše, varnosti. Če se odločimo, da bomo telovadnici namenili celoten prostor, ne le kotička sobe, ki ima drugačno primarno uporabo, je to po navadi klet, podstrešje ali celo garaža. Zelo dobra izbira pa je tudi nekdanja spalnica otroka, ki se je odselil (juhu!).

Verjamemo, da bi najraje imeli sobno kolo v dnevni sobi, saj lahko med kolesarjenjem spremljate najljubšo televizijsko serijo. S tem seveda ni nič narobe. A po drugi strani je ravno telovadba odličen čas za sprostitev misli. Zato predlagamo, da si ustvarite povsem ločeno telovadnico in se s tem za kakšno uro odmaknete od težav vsakdanjika.

Pri izbiri sobe bodite pozorni, da je ta dovolj zračna, svetla in velika. Če imate možnost, izberite sobo v pritličju, da zvoki skakanja in odlaganja uteži ne bodo motili drugih stanovalcev. Tla naj bodo iz materiala, ki je sposoben zdržati večjo težo naprav, prav tako pa naj vam na njih ne drsi.

Shutterstock
Kako si boste uredili domačo telovadnico?

Domači fitnes opremite s pravimi elementi

Da potrebujete pravo opremo za vadbo, verjetno ni treba posebej poudarjati. Govorimo pa tudi o dodajanju ogledal in različnih motivacijskih napisov. Ogledalo naj bo veliko, da se lahko v njem med vadbo vidite v celoti. To bo vaš motivator, saj boste v njem lahko nenehno spremljali svoj napredek, prav pa vam bo prišlo tudi pri vajah, da boste lahko nadzorovali pravilnost izvedbe.

Vsak prostor za fitnes potrebuje dodatno omarico, v kateri so sveže brisače, voda in podobno. Nanjo lahko postavite vazo s svežim cvetjem, kar bo celoten prostor še olepšalo. Nikar ne mislite, da v sobi za fitnes ne sme biti nič drugega kot telovadna oprema. Opremite jo z umetninami in rastlinami, saj boste s tem poskrbeli, da se boste vanjo radi vračali. Ne pozabite, to je vaš prostor sprostitve – naj je temu primerno tudi videti.

Želite še korak dlje? Namestite v sobo zvočnike in tako prisluhnite svojim najljubšim skladbam, ki vas bodo motivirale. V tem primeru si lahko predvajate tudi meditacijsko glasbo in izvajate jogo, morda kar meditirate.

Shutterstock
Fitnes

Je res treba za fitnes zapraviti celo premoženje?

Seveda ne. In ne skrbite, če nimate dodatne sobe, ki bi jo lahko spremenili v fitnes. Izkoristite lahko tudi del že uporabljene sobe. Prav tako vam ni treba zapravljati gore denarja za naprave, ampak lahko kupite zelo učinkovite alternative. Poglejmo, kakšne so cenejše možnosti pripomočkov, s katerimi boste prav tako lahko odlično telovadili:

1. Proste uteži

Proste uteži se uvrščajo med bolj praktične, saj vam v resnici pomagajo pri različnih vajah, ki krepijo mišice. Pri tem je priporočljiv nakup različnih uteži, da lahko vaje sčasoma stopnjujete ali prilagajate svojemu počutju.

Namig: Pri vadbi z utežmi je priporočljiva uporaba posebnih rokavic.

2. Blazina za jogo

Te bodo pri vajah, ki zahtevajo več stika s podlago, preprečile bolečine v sklepih in koži, poleg tega pa bodo zaščitile tla. Gre za preproste blazine, ki jih lahko po uporabi zvijete in položite v kot sobe.

3. Kolebnica

Kolebnice so odlična alternativa tekalnim stezam: ne le da so precej manjše in tako zasedejo veliko manj prostora, ampak lahko z njimi telovadite tudi zunaj. Se vam ne ljubi teči? Poskusite skakati.

4. Valjček

Z valjčkom boste v gibanje sicer spravili celotno telo, uporablja pa se predvsem za izoblikovanje trebušnih mišic. Priporočljiv je predvsem za tiste, ki jim izvajanje trebušnjakov preprosto ni zabavno in iščejo alternativo.

5. Elastika

Z elastiko si lahko popestrite kar nekaj vaj. Lahko jo uporabite pri delu s hrbtnimi mišicami, lahko si jo daste okoli kolen in se sprehodite po sobi ter mnogo drugega. Vsekakor je elastika poceni in priročna.