Praznična peka ni preprosta in vsakdanja, temveč gre za preizkus spretnosti, pri katerem potrebujemo kanček sreče in praznično skrivno sestavino. Kljub natančno odmerjenim gramom in primerni delovni temperaturi gre zlahka kaj narobe. Da bi katastrofo preprečili, upoštevajte naslednje trike.
Dober recept
Receptov za pripravo biskvita je več, zato ne izberite prvega, ki ga najdete, temveč tistega, ki vam je najbolj »pisan na krožnik«. Za preprost, a dober recept potrebujete: 6 jajc, 150 gramov sladkorja, 2 zavojčka vaniljevega sladkorja, 150 gramov večnamenske moke, 50 gramov masla. Beljake stepite v čvrst sneg, rumenjake zmešajte s sladkorjem in vaniljevim sladkorjem, postopno dodajajte moko in maslo. Pecite od 10 do 15 minut pri 180 stopinjah Celzija. Biskvit bo zadostoval za torto premera 20 centimetrov. Veste, na kaj morate med pripravo paziti?
Jajca
Pri izbiri jajc zmeraj izberite velikost M ali L. Preverite tudi rok uporabnosti. Najboljša so sveža jajca. Če želite, da se lepo vmešajo, jih ogrejte na sobno temperaturo. Še preden se lotite peke, pravzaprav vse sestavine ogrejte na sobno temperaturo – vsaj uro prej.
Gnetenje
Pomembno je, da vse sestavine dobro zgnetete skupaj, le tako bo biskvit enakomerno narasel in se tudi spekel. Kuharski chefi celo svetujejo, da potem ko smo jajca, sladkor in vaniljev ekstrakt že dobro premešali, zmes postavimo nad vodno kopel ter z metlico mešamo 30 sekund. Mešanico nato nekaj minut gnetemo; na koncu pa je mora biti vsaj trikrat toliko kot na začetku.
Presajanje moke
Presajanje moke je nujno, če želimo rahel in puhast biskvit brez grudic. Moke ne dodajamo naenkrat, temveč postopno, med stalnim mešanjem preostale biskvitne mase oziroma jajčne zmesi.
Pecilni prašek, vinski kamen, soda bikarbona
Tako pecilni prašek kot vinski kamen in soda bikarbona bodo poskrbeli, da bo biskvit puhast. Pomembno je, da izbrano sestavino primešate in dobro premešate z moko. Če želite biskvitno testo dodatno zrahljati, lahko del moke zamenjate tudi s koruznim škrobom ali gustinom.
Maslo
Maslo dodamo na koncu, saj zmes zaradi njega postane težja. Pomembno je, da ga previdno vmešamo in pri tem pazimo, da iz mase ne izpuhti zrak. Maslo, ki ga dodajate, je lahko zmehčano, kremasto ali stopljeno, a nikoli hladno.