Tragični junak leta 93
11. septembra 2001 je bil med tistimi potniki, ki so se uprli ugrabiteljem na letu 93 United Airlines, s tem pa rešili brez števila življenj.
Tomu Burnettu se tistega usodnega dne leta 2001 ni uspelo otresti občutka pogube, ki ga je pestil. Preden se je vkrcal na let 93 United Airlines, je to delil s svojo ženo.
Letalo, ki je bilo namenjeno v San Francisco, je bilo ugrabljeno 46 minut po vzletu. Štirje teroristi Al Kaide, oboroženi z noži, pištolami in bombo, so let preusmerili proti prestolnici Washington, D.C., da bi trčili bodisi v Kapitol bodisi v Belo hišo.
Ni miroval
Burnett takrat še ni vedel, da sta dve letali že trčili v stolpnici Svetovnega trgovinskega centra.
Potniki na letu 93 so za napade izvedeli šele nad New Yorkom, ko so jih o tem obvestili svojci, znanci. Deena Burnett, tudi sama stevardesa, je dogajanje doma spremljala na televiziji, ko je prejela soprogov klic. Moledovala ga je, naj ostane tiho in na svojem sedežu, vendar pa se Burnett, oče treh hčera, ni pustil prepričati.
Skupaj z Markom Binghamom, Toddom Beamerjem in Jeremyjem Glickom so bili odločeni, da prevzamejo nadzor nad letalom, ki so ga ugrabili Ahmed al Nami, Saeed al Ghamdi, Ahmad al Haznawi in Ziad Jarrah.
Ko je v tretje poklical ženo, ji je obelodanil, kaj nameravajo, in sicer vpasti v pilotsko kabino, ko bodo nad neposeljenim območjem. Njegove zadnje besede ženi so bile: »Ne moremo čakati na oblasti. Ne vem, kaj bi sploh lahko naredili. Vse je odvisno od nas. Mislim, da zmoremo … Moli, Deena, samo moli … Ne skrbi, nekaj bomo storili.«
Preprečili nadaljnje smrti
Upor se je začel tri minute pred 10. uro dopoldne. Ko je Ziad Jarrah, ki je upravljal letalo, izvedel za upor, je nos usmeril proti tlom in ostro zavijal levo ter desno, da bi popadali po tleh. Tri minute pozneje je letalo spet poravnal. »Ali končamo tukaj?« ga je vprašal Saeed. »Ne, ne še! Ko pridejo vsi, bomo končali,« je zaukazal Jarrah. Ob 10.01 so potniki le prišli v kabino. Takrat je Jarrah zavpil: »Bog je velik!« in letalo usmeril proti tlom. Ko so potniki prišli do krmila, so proti travnikom padali s hitrostjo 990 kilometrov na uro. Poskusili so ga povleči navzgor, a se je letalo obrnilo na glavo ter med vrtenjem ob 10.03 strmoglavilo v Shanksville v Pensilvaniji.
Vseh 44 ljudi na krovu je v trenutku umrlo.
Ameriški junaki
Let 93 je bil v času strmoglavljenja 20 minut od prestolnice. Na kraju, kjer se je zaključila njegova zgodba, zdaj stojijo številni spomeniki, vsako leto pa se pride tja poklonit tudi ameriški predsednik.
Burnettov prispevek je na dresih ovekovečil ameriški nogometni klub Jefferson Jaguars; po njem so v Pleasantonu, kjer je bil zaposlen, poimenovali ulico, v Bloomingtonu pa pošto.