Zdravilni učinki melise

Na vrtu nas že pozdravljajo grmički melise, ki pomirja, sprošča ter pomaga leni prebavi

Zoran Franc
5. 6. 2022, 12.22
Deli članek:

Melisa je v teh dneh že pognala dolga stebla z listi, ki spominjajo na koprivo. Zdravilna rastlina in začimba, ki uspeva skoraj povsod, ima ime starogrškega izvora, ki pomeni čebela. Naziv je dobila zaradi bogatih cvetov, na katerih se čebele še kako rade pasejo. Uporabna je v ljudski medicini, nepogrešljiva pa predvsem v kuhinji.

Profimedia
Melisa

Melisa spada med trajnice, ki jih najdemo povsod po Evropi. Njeni rastlinski deli so v celoti dlakavi in imajo ob stiku značilen vonj po limoni. Listi so jajčaste oblike, rahlo nazobčani in imajo izrazite listne žile. Nepoznavalci se je pogosto prestrašijo, saj jo zamenjajo s koprivo, a brez skrbi, ne bo vas spekla. Melisa cveti od julija do septembra z belo rožnatimi cvetovi, iz katerih se nato razvijejo plodovi. V času cvetenja pobiramo liste in jih sušimo na suhem, zračnem mestu. Uporabljamo jih lahko na različne načine, v obliki čajev, likerjev, sirupov … Iz nje pridobivamo tudi eterično olje, ki je eno bolj iskanih, pa tudi najdražjih.

Uporabna kot začimba in zdravilna rastlina

Listi melise so tako suhi kot sveži izvrstna začimba v kuhinji. Nepogrešljiva je pri pripravi omak, juh, mesa, zelenjave in sladic. Tako njeni izvlečki kot tudi eterično olje izboljšajo okus alkoholnim in brezalkoholnim pijačam, slaščicam, pa tudi drugim živilom.

Melisini pripravki in čaj delujejo sedativno, pomirjevalno, spazmolitično, protikrčno ter protimikrobno ter so primerni tako za odrasle kot tudi otroke. Notranje se najpogosteje uporablja predvsem proti spalnim motnjam živčnega izvora in prebavnim motnjam. Dokazano spodbuja tudi tek. Zunanje jo najpogosteje uporabljamo proti okužbam z virusom herpes simpleks, ki se pojavlja na ustnicah.

Previdno z uporabo! 

Kljub temu da ima melisa številne pozitivne učinke na naše telo, moramo paziti, da je ne uživamo prepogosto, sicer poruši naše hormonsko ravnovesje. 

Če preverimo njene učinkovine, ugotovimo, da jo sestavljajo flavonoidi, čreslovine, fenolne kisline ter rožmarinska kislina. Melisa pomaga predvsem prebavilom, pri črevesnih težavah, kot so lena prebava, napenjanje, spahovanje, vetrovi, blagih motnjah spanja, nervozi, depresiji, vsakdanjem stresu ter pri težavah s koncentracijo, hiperaktivnostjo pri otrocih in še bi lahko naštevali.

Meliso lahko mešamo tudi z drugimi zelišči. Najpogosteje jo najdemo v mešanicah z lipovimi in glogovimi cvetovi, hmeljem in sivko. V teh primerih ima predvsem protivirusno delovanje. Melisa je koristna tudi pri težavah s prekomernim delovanjem žleze ščitnice in učinkovita pri odstranjevanju navadnih bradavic na rokah in pri bradavicah na podplatih.  

Previdno z uporabo

Tako kot pri drugih rastlinah moramo tudi pri melisi upoštevati zmernost. Izogibati se moramo dolgotrajni uporabi, saj lahko zmanjša hormonsko delovanje spolnih žlez. Njeno uživanje se odsvetuje tudi v času nosečnosti in dojenja oziroma se priporoča s predhodnim zdravniškim posvetom.

Na pomoč pri stresu

Meliso lahko zaradi njenih pomirjevalnih lastnosti s pridom uporabljamo tudi v stresnih obdobjih. Uživanje melisinega čaja blagodejno učinkuje na posameznikovo pomiritev in lažjo sprostitev. Kot ena od alternativ se priporoča uživanje skodelice čaja pred stresnimi dogodki ali obdobji. Poleg pomirjanja melisa koristi pri doseganju dobrega počutja in razpoloženja. Pomaga tudi pri težavah z nespečnostjo, tesnobo, splošnim počutjem in še bi lahko naštevali.

Rešitev pri prehladih

Melisin čaj je nepogrešljiv tudi v boju s prehladom in prehladnimi obolenji ter pri zniževanju povišane telesne temperature. Melisa bo hitro opravila z virusi in bakterijami ter izboljšala zdravstveno stanje, obenem pa poskrbela za dobro imunsko odpornost. Čaj lahko uživamo v času prehladih obolenj, gripe ali zgolj takrat, ko nas muči nadležen kašelj.

Blagodejen vpliv na prebavne tegobe

Melisa blagodejno učinkuje tudi na različne vrste prebavnih težav. Naj gre za napenjanje, leno prebavo, slabo odvajanje ali spahovanje. Prav tako bo hitro odpravila težave, povezane z želodčno kislino. Dnevno spijte eno ali dve skodelici mlačnega čaja in prebavo ponovno spravite v pogon.