Majaron je začimba, ki je nepogrešljiva predvsem v italijanski kuhinji, vsekakor pa nanj ne smemo pozabiti pri pripravi enolončnic ter drugih mesnatih in domačih jedi. V ljudski medicini ga najpogosteje uporabljamo kot čaj. Nepogrešljiv je pri inhalacijah, kot mazilo ali obkladek. Nedvomno lahko rečemo, da gre za vsestransko zelišče, ki se s pridom uporablja v naravni kozmetiki.
Presajanje na vrt, v visoko gredo ali korita
Majaron lahko sejemo v lončke že februarja in jih nato po ledenih možeh, ko so sadike že primerno okrepljene, sejemo na prosto. Na voljo so tudi sadike, ki jih lahko kupimo v vsaki bolje založeni vrtnariji ali trgovskem središču, če si nismo uspeli pripraviti sadik. Majaron zraste do višine pol metra in po navadi tvori grmičke, zato ga urbani vrtičkarji pogosto sadijo v zeliščna korita, saj odišavijo številne sončne balkone. V tem primeru ga lahko kombiniramo z nekaterimi drugimi zelišči, kot so žajbelj, rožmarin, timijan, origano in druga. Za boljše počutje mu namenimo večjo posodo, kjer se bo čez leto lepo razrasel. V zadnjih letih so posebej aktualne visoke grede, kjer mu lahko namenite prostor na katerem od vogalov. Odlično bo uspeval tudi na sončnem balkonu ali terasi.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kdaj opravimo prvi rez
Če je rastlina mlada, z rezjo ne hitimo. Številni neučakani vrtnarji s prehitevanjem naredijo veliko škodo in rastlina odmre. Pustite, da se rastlina lepo razraste. Če je manjše rasti, a gre v cvet, cvetove sproti odstranjujte, tako boste pospešili rast v širino. Prvi rez opravimo tik pred cvetenjem, ko majaron prikrajšamo pet centimetrov nad tlemi. Nato počakamo, da se rastlina razraste, in opravimo še drugo rez. V ugodnih letih, ko so jeseni dolge in tople, lahko režemo tudi trikrat.
Nepogrešljiv v slovenski kuhinji
Slovenci si kuhinje brez majarona skoraj ne predstavljamo. Nepogrešljiv je v enolončnicah, na domačih kolinah pri pripravi krvavic in kašnatih salam, kot začimba v juhah, prikuhah, solatah, mesnih jedeh, pri pečenkah in perutnini. Dodajamo ga jedem iz fižola in leče, kjer ga navadno kombiniramo s timijanom, ščepec majarona pa se še kako prileže jedem iz različnih vrst gob. Zelišče zmeraj dodamo tik pred koncem kuhanja ali v zadnji tretjini priprave jedi, sicer izgubi celovito aromo in okus.