USTAVITE INVAZIJO

9 koristnih ukrepov proti požrešnim polžem

Mare Koren
5. 6. 2022, 07.52
Posodobljeno: 5. 6. 2022, 08.29
Deli članek:

Vrtnine na domačem vrtu verjetno že lepo uspevajo in že pobiramo prve pridelke, a so se marsikje pojavili tudi polži; tu je nekaj nasvetov, kako jih odvrniti od obiska vaših gredic.

Dreamstime
Polži lahko v eni noči pojedo hrane za 50 odstotkov lastne teže. strup za polže: Vaba polže zatre tako, da uniči celice, ki proizvajajo sluz.
Rešitev sta pivo ali pomarančni sok
Stekleni kozarec zakopljite v zemljo in vanj nalijte pivo. Vonj piva bo polže privabil in končali bodo v kozarcih ter se utopili. Enako učinkovit je pomarančni sok, a mu dodajte nekaj kvasa, kar bo polže dodatno premamilo.

Polži največ škode povzročajo na solati, zelju, fižolu, cvetači, jagodah pa tudi med okrasnimi rastlinami, kjer obožujejo predvsem hoste in ostrožnike. Proti njim se lahko borimo s pravilnim zalivanjem, kavo, česnom in čilijem ter nekaterimi drugimi ukrepi, ki jih predstavljamo v nadaljevanju.

Pravilno zalivanje

Ste vedeli, da lahko polži v 24 urah pojedo hrane kar za 50 odstotkov lastne teže? V Sloveniji spadajo še vedno med glavne vrtne škodljivce, a s pravilnim pristopom jih lahko hitro zdesetkamo. Vemo, da polži obožujejo solato in zelje, a vrtnini potrebujeta redno namakanje, saj se le tako dobro ukoreninita in imata dobre pogoje za rast. Vlaga je idealno okolje za polže, ugodno vpliva tudi na razmnoževanje in razvoj. Da bi jim pogoje kljub temu čim bolj otežili, zalivanje opravimo v jutranjih urah, ko se polži umaknejo z gredic. Zemlja se bo do večera nekoliko osušila, polži pa se bodo tako težje premikali. 

Žagovina, jajčne lupine …

Na voljo je še nekaj preprostih rešitev. Okoli rastlin posujte jajčne lupine. Te bodo zaradi svoje sestave in strukture polže odvrnile od tega, da bi napadli rastline, obenem pa rastlinam zagotovile kar nekaj kalcija, ki se bo počasi izpiral v zemljo. Odlična zaščita je tudi zaščitni pas iz suhe žagovine, ki naj bo širok slab meter. Prav tako lahko posujete lesni pepel, ki bo deloval tudi proti listnim ušem in gosenicam. Zunaj vrta pa lahko naredite pregrado iz žganega apna in kamene moke.

Dreamstime
Vaba polže zatre tako, da uniči celice, ki proizvajajo sluz.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Apneni dušik in vaba za polže

Strokovnjaki predlagajo uporabo apnenega dušika, ki ga potresemo po gredicah. To je sicer najbolje narediti 14 dni pred setvijo, tako se boste borili proti strunam in hkrati zmanjšali izvalitev mladih polžev. Priporočajo tudi, da okoli rastlin posujete vabe za polže, ki jih zatrejo tako, da nepovratno uničijo celice, ki proizvajajo sluz, torej omejijo njihovo gibanje.

Arhiv
Struktura in sestava jajčnih lupin bosta polže odvrnili od obiska.

Kavna usedlina

Nepogrešljiva rešitev proti polžem je kava, saj so občutljivi na kofein, prav tako pa ne marajo vonja kave. Kavno usedlino nasujte okoli rastlin podobno kot jajčne lupine. Nič ne bo narobe, če boste s kavo popršili rastline, a najboljši učinek boste dosegli, če boste z raztopino poškropili polže.

Dreamstime
Kavno usedlino nasujte okoli rastlin, s kavno raztopino popršite rastline in polže.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja