Umazanija

Kdaj ste nazadnje uspeli očistiti mobilni telefon

Mare Koren
12. 3. 2022, 18.34
Deli članek:

Pametni telefoni so postali naši najpogostejši spremljevalci. Kamorkoli se odpravimo, jih vzamemo s seboj. Na sprehod, morje, tek, mimogrede jih vržemo v torbico, shranimo v žep, nenehno ga nosimo v rokah … Kako umazan je v resnici?

Dreamstime
Mobilni telefoni poleg tipkovnic, mišk in pametnih ur veljajo za najbolj umazane elektronske naprave.

Pametni telefoni so nedvomno vladarji sodobnega časa, z nami so na vseh poteh in v vseh delih dneva, kot so bile včasih ročne ure. Prav zaradi tega spadajo med najbolj umazane osebne predmete. Kadarkoli imate čas, ga zato očistite. Iz rok in okolja prenašamo mikroorganizme na površino telefona, od tam pa nato potujejo na naš obraz, v bližino oči in ust.

Kako ga očistiti

To, da telefon preprosto obrišete ob hlače ali majico, žal ne zadostuje, temveč le zmanjša število nevarnih bakterij. Pri rednem čiščenju, ki bi ga bilo dobro izvajati vsak dan, če ne, pa enkrat na teden, strokovnjaki priporočajo, da telefon izključite in vzamete iz zaščitnega etuija ter se čiščenja lotite v celoti, ne da očistite zgolj ekran. Za čiščenje uporabite mehko krpo iz mikrovlaken in nekaj milnice. Namesto nje lahko uporabite tudi dezinfekcijske robčke ali krpice, ki so namenjeni čiščenju elektronike. Ti ne bodo poškodovali občutljive površine zaslona, prav tako bodo precej zanesljivo odstranili precejšen odstotek nevarnih bakterij in mikroorganizmov. Nato pustite telefon nekaj trenutkov, da se povsem posuši. Očistite tudi ovitek.

Umazanija v režah slušalke in mikrofona

Pogosto se zgodi, da se zaradi nošenja telefona zamašijo reže mikrofona in slušalke. Rež nikar ne čistite z ostrimi predmeti, saj jih lahko poškodujete. Najprej poskusite s pihanjem, če imate doma kompresor na potisni zrak ali zgolj s sapo. Če to ne bo odpravilo težave, poskusite mesta očistiti s pomočjo vatirane palčke, ki ste jo pomočili v milnico. Če tudi ta trik ne zaleže, so na trgu na voljo lepljive mase, podobne plastelinu, ki jih prelepite čez reže in nato previdno odstranite. Tako boste odstranili tudi trdovratno umazanijo, ki se je nabrala v režah slušalke in mikrofona.