Zanimivosti

Zakaj komarji brenčijo ravno okoli naših ušes?

kl
19. 7. 2021, 18.00
Posodobljeno: 19. 7. 2021, 18.50
Deli članek:

Kaj imajo skupnega nota A, plesnivi sir in naša stopala? Izjemno privlačijo komarje.

Pixabay
Komarji so tik za ovinkom

Poletje, kljub svojim blagodatim, kot sta sonce, toplota, morje in vonj mesa na žaru, za nekatere predstavlja pravo nočno moro. Predvsem zvečer in ponoči. Tiho, a vendar "v nebo vpijoče" brenčanje običajno prisili še takšnega junaka, da se vsaj enkrat močno poči po ušesu ali pa celo vstane in pozorno opazuje zidove v spalnici.

Majhno živinče, velika moč, je nekoč zapisal naš pisatelj o Krpanovi Kobilici. Vendar bi tudi za komarje lahko zapisali isto ali pa namesto "velika moč" uporabili "velika nadlega".

Krvi žejne dame

Mnogi že veste, da so komarjeve samice tiste, ki sesajo našo in še marsikatero kri. In te krvi žejne dame so tiste, ki proizvajajo brenčanje, ki nam gre tako na živce. Moški komarji se medtem vlačijo naokrog in se napijajo cvetličnega nektarja - še mar jim ni za človeka. Samice pa kri potrebujejo, ker je to zanje visokoenergetska pijača oz. hrana, ki jim nudi dovolj energije za razvoj jajčec in torej potomstva.

Skozi evolucijo so komarjeve samice našle način, kako najti zadostne količine njihovega "nektarja". Bližino teles, polnih krvi zaznajo po toploti in po količini izdihanega ogljikovega dioksida, ki ga ljudje in živali izdihujemo tako skozi usta in nos, kot tudi skozi kožo. Ker z dihanjem skozi nos in skozi usta med spanjem izločamo največ tega plina, samice običajno brenčijo okoli glave.

Ko samica pristane na našem ali živalskem telesu, s senzorji, ki jih ima v nogah, zazna ali smo primerni za njen obrok. Medtem ko nekatere študije namigujejo, da je kri skupine 0 za komarjeve samice kot nekakšno vrhunsko vino, pa se vsi s tem ne strinjajo. Drugi menijo, da je to, kako "mamljivi" bomo za samico, odvisno od naše genetike, vonja in celo tega, kaj jemo. Naša koža poleg ogljikovega dioksida izloča še kup drugih snovi, ki ji - ob delovanju kožnih bakterij, dajejo vonj. Nekatere študije kažejo, da imajo samice raje kožo, na kateri je manj bakterij, kot tisto, na kateri jih je več. Ali povedano drugače - bolj ko se umivamo z mili (in odstranjujemo bakterije), bolj slastni se bomo zdeli komarjevi samici.

Nota A, plesnivi sir in stopala

In če se vrnemo nazaj k brenčanju. Samica pri letanju okoli naših ušes proizvaja zvok, ki je približno iste frekvence kot nota A, ki je - povsem nenamerno - tista nota, s katero se orkester običajno oglašuje glasbila pred koncertom.
Medtem ko je ta zvok za večino ljudi malce zoprn, pa je za moške komarje "prava muzika". Po tem zvoku namreč prepoznajo samice. To so dokazali tudi s poskusi, ko so glasbene vilice, uglašene na to noto, približevali kletkam s komarji. Medtem ko so samice ostale popolnoma brezbrižne, so moški komarji vzneseno začeli letati okrog in iskati "boginjo, ki proizvaja te sladke, sladke vibracije".

Zakaj ravno okoli ušes?

In zakaj ti drobni krvosesi oziroma krvoseske tako rade brenčijo okoli naših ušes? In zakaj sploh proizvajajo te moteče zvoke. Brenčanje komarja je preprosto frekvenca zvoka - nihanja zračnih delcev - ki ga komar ustvarja z mahanjem svojih kril. Z njimi zamahnejo do 720-krat v sekundi! In ker niso zelo močni (vsaj v primerjavi z nami ne), ne proizvajajo velikega vetra in zato zvok, ki ga prozivajajo tudi ne seže zelo daleč, tako da ga zaznamo običajno šele, ko komar leti ali lebdi v bližini naših ušes.
Sicer pa komarjeve samice ne privlači naša glava. Veliko raje imajo naša stopala, ki imajo na koži več bakterij in zato samicam veliko bolj "dišijo". Vendar pa so stopala že toliko oddaljena od naših ušes, da brenčanja "tam spodaj", sploh ne zaznamo več. Bakterije, ki jih imamo na stopalih, so v sorodu z bakterijami, ki jih uporabljajo za proizvodnjo sira s plemenito plesnijo. In res je neka študija pokazala, da komarje privlači določena vrsta plesnivega sira, katerega vonj spominja na "stare neoprane nogavice".