Zanimivosti

Jejte buče, a ne pozabite na bučna semena

Tina Lucu
14. 10. 2019, 16.00
Deli članek:

Buča je zelo bogata s cinkom, magnezijem in železom. A posebno so čudežna bučna semena. Če dnevno pogrizete pol pesti semen golice, poskrbite za 28 % dnevnih potreb po železu, 52 % po manganu, 46 % po magneziju, 17 % po beljakovinah in 17 % po cinku.

Profimedia
bučna semena

V semenih buče golice so tudi fitosteroli. To so spojine, ki so strukturno podobne holesterolu. Če redno jemo bučna semena, se nam zniža raven holesterola, obenem pa se okrepi imunski sistem.

Tudi za otroke

V prehrani otrok buče skupaj z drugimi oljaricami, recimo z lanom, predstavljajo bogat izvor maščobnih kislin omega-3 in omega-6, nujnih za ravnovesje hormonov, delovanje možganov in zdravje kože. Vitamin B in vitamin K prav tako predstavljata bogastvo, ki ga ponujajo bučna semena, oba vitamina pa sta pomembna za zdrave kosti, mišice in neizogiben proces zgoščevanja krvi.  

Za dobro razpoloženje

Bučna semena so bogata z aminokislino triptofan, ki je pomembna za proizvajanje serotonina, tako imenovanega hormona sreče. Pest bučnih semen je dovolj, da se vaše razpoloženje izboljša in začnete na svet gledati spet bolj pozitivno.

Profimedia
bučna semena

Za črevesne parazite 

Semena buče so učinkovita za izločanje črevesnih parazitov, kot sta otroška glista in trakulja. Seme buče ima to prednost pred kemičnimi zdravili, da ne draži sluznice in ni strupeno, poleg tega pa ga lahko jemljemo več dni zaporedoma, saj nima nobenih stranskih učinkov. Pri majhnih otrocih, nosečnicah, doječih materah, starejših ljudeh, ljudeh, izčrpanih od bolezni ali z obolelimi jetri, moramo vsekakor dati bučnim semenom prednost pred drugimi sredstvi. Seme moramo olupiti šele tik pred uporabo in odvržemo samo trdo lupino, ne pa tudi sive zelene ovojnice semena, ki je pod njo, kajti prav v njej so zdravilne snovi.

Recepti

Čeprav se običajno bučna semena enostavno spečejo v pečici, je bolje, da jih pred tem skuhamo v rahlo oslajeni vodi, nato pa posušimo na nizki temperaturi v pečici. Tako semena postanejo bolj sočna, manj suha, hranilne sestavine pa se bolje ohranijo.

Če semena dodate kremni bučni juhi, so lepa okrasitev in dolgočasni jedi dodajo malo hrustljave vznemirljivosti. Jesenska poslastica so paradižnikove, bučne in cvetačne juhe z dodatkom popečenih semen.

Profimedia
bučna semena

Kaj pa čaj?

Modri ljudje pravijo, da je čaj iz bučnih semen zelo dober pri težavah s prostato. Zato ob čaju moški radi zobajo bučna semena.

Slana pašteta iz semen

Potrebujemo: 100 g semen surove golice, 50 g surovih sončničnih semen, oljčno olje, malo morske soli. Priprava: Zmeljemo semena golice in sončnična semena, dodamo malo morske soli in dobro zalijemo z oljčnim oljem, dokler ne dobimo namaza. Trpkost tega namaza bomo ublažili, če bomo dodali žličko ali dve gorčice, lahko pa tudi hrena.

Sladka pašteta iz semen

V zmleta semena dodamo jušno žlico medu in 50 g mletih orehov ter nekaj kapelj bučnega olja.

Obe pašteti ali namaza na polnozrnatem kruhu sta odlična ideja za zdrav zajtrk.

 Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 39, 20.9.2019

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu