DOPUST BREZ ZAPLETOV

Potovalno slabost blažite z ingverjem

Tea Dečman / Novice Svet24
14. 7. 2018, 15.30
Posodobljeno: 14. 7. 2018, 21.48
Deli članek:

Vsak si želi mirnih in brezskrbnih počitnic. Zadnje, kar potrebujemo na dopustu, so poškodbe, nesreče in bolezni.

Dreamstime
Naj vas počitniške nadloge ne ujamejo nepripravljenih.

Pogosto so ravno na videz nedolžne nadloge tiste, ki lahko poskrbijo za to, da namesto na plaži ali ob priljubljeni aktivnosti počitnice preživimo v hladu hotelske sobe ali vsaj z namrščenimi obrvmi in slabo voljo. Na tovrstne nadloge se je torej dobro že vnaprej pripraviti, saj nas poleti lahko presenetijo kjerkoli in kadarkoli.

ZAPRTJE IN DRISKA

Pogosti nadlogi, ki ju povzročajo hrana in voda ter stres ob menjavi kraja, sta tudi zaprtje in potovalna driska. Obe lahko zdravimo s probiotičnimi pripravki, ki jih dobimo v lekarnah.

ŽULJI IN UTRUJENA STOPALA

Žulje najbolje preprečite z izbiro že uhojene obutve in z bombažnimi nogavicami. Otečena stopala hladite s hladno vodo ter jih položite tako, da bodo nekoliko privzdignjena. Žulje zaščitite z ustreznimi obliži. 

IZPUŠČAJI IN SRBEČICA

Če alergijo prepoznate in ste alergik, jo zdravite z ustreznimi predpisanimi zdravili, sicer pa srbečico ali pik namažite s hladilnim mazilom. Tudi preventivno se zaščitite pred piki.

PEKOČAZGAGA

Ta nas na dopustu rada preseneti in nam pokvari prijeten večer v lokalni restavraciji. Pekoča zgaga je normalna in precej pogosta posledica naše počitniške prehrane, ki je navadno precej drugačna od domače. Na počitnicah namreč jemo precej večje količine hrane, ki je sicer nismo vajeni, pogosto pa je ta hrana tudi bolj mastna in močno začinjena. Najbolj preprosta pomoč so sredstva proti želodčni kislini in za uravnavanje delovanja želodca, ki jih lahko dobimo v lekarnah. Če zdravila nimate pri sebi, lekarne pa tudi ni v bližini, priporočamo, da sedite čim bolj vzravnano in tako dovolite gravitaciji, da zadrži želodčno kislino v želodcu, pekoč požiralnik pa splakujte in blažite s pitjem vode. V vodo lahko zamešate tudi pol žličke sode bikarbone.

POTOVALNA BOLEZEN

Čeprav je pogosto prisotna pri otrocih, tudi pri odraslih ni tako redek pojav. Gre za tisti občutek slabosti, ki nas napade, kadar se dlje vozimo z avtomobilom, vlakom, ladjo ali letalom. V lekarnah je mogoče kupiti paleto izdelkov za blažitev potovalne bolezni. Če zdravil nimate pri roki oziroma potovalne bolezni niste predvidevali, pa strokovnjaki predvsem priporočajo, da tudi svojemu telesu daste občutek gibanja. Odprite torej okna, da začutite gibanje zraka na svoji koži, osredotočite se na valove ali ovinke na cesti, s čimer boste tudi svoje oči prepričali, da se zares gibljete. Karkoli, kar bo vaše telo sinhroniziralo z zaznavanji vaših možganov. Potrebo po bruhanju pa lahko omilite s prigrizki in globokim dihanjem.