Zanimivosti

Tekne nam mlada špinača!

Revija Maja
17. 5. 2017, 09.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Špinača je na voljo vse dni v letu, a posebno zdaj, ko lahko okusimo sveže mlade poganjke, se ji preprosto ne moremo upreti.

Špinača je zelo bogata z železom, a vseeno ne toliko, kot morda mislimo. V 100 g sveže špinače je 3,5 miligrama železa in kar 90 odstotkov vode.

Vas je babica poučila, da špinače ne smemo pregrevati? Ni res! Špinačo lahko po toplotni obdelavi ohlajeno shranimo v hladilnik in jo naslednji dan pogrejemo (na vsaj 70 stopinj).

Ker je zelo občutljiva in listi hitro ovenijo, jo zavijemo v vlažno krpo in največ za dva dni shranimo v hladilniku. Kadar je v dveh dneh ne nameravamo porabiti, jo raje blanširamo in zamrznemo. To storimo tako:

  • Svežo špinačo stresemo v večje cedilo in splaknemo z mrzlo vodo. Listov raje ne namakamo v vodi, ker tako izgubljamo dragocene vitamine. Če so listi že večji, lahko odrežemo trše bele pecljate dele.
  • Manjše količine listov za 30 sekund potopimo v vrelo slano vodo in jih potem takoj stresemo v ledeno vodo.
  • Špinačo dobro odcedimo in jo neprepustno zapremo v plastične vrečke ter položimo v zamrzovalnik.

Druga metoda za shranjevanje špinače je dušenje oziroma priprava špinače nad parno kopeljo. Širši lonec z vodo (sega naj 2 do 3 centimetre visoko) pristavimo na ogenj, zavremo, vanj vstavimo nastavek za dušenje in pokrijemo. V petih minutah je špinača pripravljena.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Če želimo špinačni pire, jo za nekaj minut stresemo v vrelo vodo, odcedimo in ukašimo z električnim mešalnikom. Dodamo sladko ali sojino smetano. Solimo in popramo.

Špinačo največkrat pripravimo s krompirjevim pirejem, za spremembo pa poskusimo žličnike, ki bodo odlična popestritev pomladnega jedilnika.

Špinačni žličniki

Sestavine za 4 osebe:

  • 650 g mlade sveže špinače (ali 500 g zamrznjene)
  • 2 mladi čebuli
  • 1 strok česna
  • 200 g masla
  • 200 g rikote (sirarske oziroma albuminske skute)
  • 3 jajca
  • 150 g starega kruha
  • 80 g moke
  • sol, poper, muškatni orešček
  • 100 g trdega sira
  • 1/2 šopka luštreka

Priprava:

  1. Špinačo umijemo in ji odstranimo morebitne trše dele. V vreli slani vodi jo blanširamo dve minuti, potopimo v ledeno vodo in odcedimo. Položimo jo na kuhinjsko krpo, zavijemo in pritisnemo, da odstranimo odvečno vodo. Natehtamo 300 g špinače.
  2. Čebulo očistimo in sesekljamo. Česen olupimo in sesekljamo. Oboje dve minuti pražimo na 20 g masla. To mešanico skupaj s špinačo, rikoto in jajci ukašimo. 3. Kruh zmeljemo v drobtine, ga dodamo špinačni mešanici, dodamo še moko, sol, poper, nastrgan muškatni orešček.
  3. Z dvema žlicama oblikujemo žličnike in jih polagamo na pekač. Tega postavimo v hladilnik ali zamrzovalnik, če želimo shraniti žličnike za drugič.
  4. Medtem sesekljamo luštrek in sir naribamo. V velikem loncu segrejemo vodo, jo solimo, potem pa vanjo previdno polagamo žličnike. Kuhamo jih 10 minut. 6. Preostalo maslo segrejemo, dodamo luštrek in kuhane žličnike. Postrežemo z naribanim sirom.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost