Zgodba naj bi bila stara okrog 30 let. Pripoveduje o kužku, ki se je nenadoma začel zaganjati v lastničino nogo, in to v vedno isti predel, kjer je imela materino znamenje. Vsaj mislila je, da je temen madež na koži materino znamenje. Njen pes je stalno drezal vanj, ji lizal nogo, dokler se ji ni zdelo vse skupaj le malo preveč čudno in je šla k zdravniku. Preiskave so pokazale, da ima maligni melanom v zgodnji fazi. Pri tovrstnem kožnem raku je še posebej pomembno, da ga odkrijejo zgodaj, ko ga je mogoče pozdraviti, sicer je smrtonosen.
Daisy je zavohala tumor v dojki
Drugo zgodbo lahko vsak najde na svetovnem spletu. Claire Guest, lastnica labradorke Daisy, pripoveduje, kako je njena psička pred nekaj leti odkrila, da ima raka dojke. Daisy je drezala v njeno levo dojko. »Kar strmela je vame, kot da mi hoče nekaj pomembnega povedati. Čudno se je vedla, takšna ni bila nikoli prej. S smrčkom se je zaletavala v mojo dojko, dokler me ni minilo potrpljenje in sem se najprej sama dobro pregledala. Našla sem vozliček in izkazalo se je, da je rakav,« pripoveduje Claire. Sposobnost njene psičke, da je zavohala bolezen, jo je tako navdušila, da se je začela ukvarjati s treniranjem psov za odkrivanje raka. Danes vodi podjetje Medical Detection Dogs (psi za medicinsko detekcijo). Na spletu si lahko ogledate, kako eden od njenih psov med več vzorci človeškega urina pokaže na tistega, ki ga je dal človek z rakom prostate.
Lucy so vrgli iz šole
Lucy je mešanka med labradorcem in irskim španjelom. Ker je veliko obetala, so jo lastniki dali v pasjo šolo, da bi postala vodnica za slepe. Toda bila je preveč radovedna, vsaka malenkost jo je vznemirila, vzbudila njeno pozornost, in to jo je sililo, da je zavila kam drugam, kot je bilo mišljeno. Zgodilo se ji je tisto, kar se zgodi neubogljivim učencem: vrgli so jo iz šole. A lastniki niso odnehali. Ker je Lucy očitno najbolj nagajal njen voh, so pomislili, da bi to »pomanjkljivost« morda spremenili v korist. Tako se je znašla med psi, ki so jih učili, da zavohajo raka. Naučila se je, da je bolezen zavohala iz vzorcev urina bolnikov z rakom mehurja, ledvic in prostate. Učila se je sedem let in danes rakavo bolezen odkrije s 95-odstotno zanesljivostjo. Tisto, kar je posebej pomembno, pa je, da bolezen odkrije, ko je še v začetni fazi, in situ, kot pravijo onkologi.
Kako psi zavohajo raka
Kako je to mogoče? Za kaj je pasji voh tako občutljiv? Tega sicer še ne znajo povsem razložiti. Za bolnike razlaga tako ali tako ni pomembna. Zanje je najpomembnejše to, da z zgodnjim odkritjem bolezni psi dobesedno rešujejo življenja, saj se bolniki tako lahko pozdravijo. Strokovnjaki, ki se ukvarjajo s pasjo druščino in z njenim vedenjem, pravijo, da njihova sposobnost zavohati bolezen niti ni tako presenetljiva. Psi imajo namreč v svojem smrčku okrog 300 milijonov senzorjev, ljudje pa samo pet milijonov. Poleg tega imajo v ozadju smrčka posebno vohalno »napravo«, ki je ljudje nimamo, imenuje se Jakobsonov organ. Ta organ je torej drugi center za voh, ki psom omogoča, da zavohajo bistveno več kot človek. Da so to odkrili, je trajalo tisočletja. Potem pa je bil v medicinski reviji The Lancet leta 1989 objavljen članek o že omenjeni bolnici, ki jo je na melanom na nogi opozorila njena psička. To je strokovnjake napeljalo, da so začeli raziskovati. Večje raziskave so delali v ZDA, v Evropi pa predvsem v Nemčiji, Franciji in Italiji. Trenutno poteka ena večjih raziskav v Veliki Britaniji.
So psi sebični?
Znanstveniki se tudi sprašujejo, zakaj naj bi bil pes zainteresiran, da človeka opozori na bolezen. Odgovor naj bi bil očiten: človek mu omogoča preživetje, saj mu daje dom, hrano. Pes očitno zna to ceniti. Če je človek bolan, naj bi se pes čutil ogroženega, zato bo svojega prijatelja opozoril na bolezen. Njegovi razlogi so torej sebične narave, pravijo znanstveniki. Ali imajo prav ali ne, pa je veliko vprašanje. Pes je namreč sposoben tvegati svoje življenje, da bi rešil človeka. O sebičnosti bi v tem primeru težko govorili. Za strokovnjake, ki trenirajo pse, da zavohajo raka, pa je vzrok, zakaj žival to počne, tako ali tako nepomemben. Enako verjetno velja za bolnike, ki se lahko psu zahvalijo za to, da je bolezen odkril v zgodnji fazi.
Pasji voh ljudje že dolgo izkoriščajo v različne namene: lahko zavohajo razstrelivo, mamila, najdejo pogrešane ljudi, v potniški prtljagi odkrijejo poljščine (ki jih je v marsikatero državo prepovedano vnašati). Le v nekaj centrih po svetu pa pse uporabljajo za odkrivanje raka pri ljudeh. Za boljšo predstavo: pes lahko zavoha kapljico krvi v velikem bazenu (večjem, kot je olimpijski). Posebna raziskava Diagnostic Accuracy of Canine Scent Detection in Early and Late Stage Lung and Breast Cancer (diagnostična točnost pasjega prepoznavanja raka pljuč in dojke v zgodnji in v pozni fazi) iz leta 2006 je pokazala, da lahko psi z veliko natančnostjo odkrijejo omenjeni obliki raka, ki sta med najpogostejšimi. Zanesljivost naj bi bila kar 99-odstotna. V raziskavi leta 2011 pa so psi z 71-odstotno zanesljivostjo ugotovili raka pljuč samo iz izdihanega zraka bolnikov.
Kaj psi zavohajo pri rakavem bolniku?
Strokovnjaki razlagajo, da imajo maligne celice pri presnovi drugačen vonj kot zdrave, za kar so psi očitno zelo občutljivi. To bi verjetno potrdila tudi Nancy Best iz Kalifornije, ki se ima svojemu psu zahvaliti za zgodaj odkritega raka dojke. Stalno se ji je zaletaval v dojko, da je sprva mislila, da je bolan on, ne ona. Preiskave so pokazale, da se je motila. V strokovni reviji Gut (črevesje) so bili objavljeni izsledki raziskave, v kateri je treniran labradorec v 91 odstotkih pravilno ugotovil raka črevesja iz izdihane sape bolnikov in v 97 odstotkih iz vzorcev blata.
Psi zaznavajo tudi druge bolezni
Donnann Johnson je opisala, kako je njen pes Pepper, ki ga je zavrženega in komaj še živega našla v obcestnem jarku ter rešila, rešil življenje njeni hčerki Megan. Deklica je bila omotična in že na robu zavesti, ko je pes začel lajati in opozarjati. Pokazalo se je, da ima otrok sladkorno bolezen tipa 1. Če kuža ne bi opozoril, da je nekaj narobe, bi se lahko zgodilo najhujše. Fundacija Dog4Diabetics (psi za diabetike) v Kaliforniji trenira pse, da zaznajo že majhne spremembe v krvnem sladkorju. Nekateri pa celo trdijo, da so psi sposobni zaznati, kdaj bo epileptik doživel napad. Res pa je, da si glede tega niso enotni, saj nekateri menijo, da napada pes ne more predvideti, lahko pa ga zazna, ko se dogaja. Kar tudi ni nepomembno.
Kosmatinci rešujejo otroke
Leta 2008 je ves svet raznežila zgodba iz Argentine. Potepuška psička je našla zapuščenega dojenčka in ga odnesla v gnezdo k svojim mladičkom. Zanj je poskrbela kot za svoje psičke in mu s tem rešila življenje. Podobnih zgodb je verjetno še veliko. Znano je, da gredo psi (in tudi mački) celo v gorečo hišo, da bi rešili svoj zarod.
Hišni ljubljenčki in človeško zdravje
Mnogo raziskav dokazuje, da so štirinožni prijatelji za človeka izjemno pomembni. Pa ne le bernardinci, ki imajo okrog vratu pripet sodček z žganjem, s katerim naj bi si pomagal človek, ki ga je zasul plaz. Tako imenovani lavinski psi so dresirani, da rešujejo ljudi izpod ruševin. A tudi pes, ki ni dresiran in je zgolj v veselje družinskim članom, je pomemben za človekovo zdravje. Pokazalo se je namreč, da le nekaj minut božanja psa (in tudi mačke) zmanjša depresijo. Psi in mačke so posebej koristni za srčne bolnike. Znižujejo krvni tlak in maščobe v krvi ter tudi srčni utrip. Človeka prisilijo, da gre na sprehod, pa če mu je do tega ali ne. S svojo brezpogojno ljubeznijo in vdanostjo polnijo človeško srce, kar zmanjšuje raven stresnega hormona kortizola in zvišuje raven serotonina, hormona dobrega počutja. Skratka, kdor skrbi za svoje zdravje, si bo omislil psa ali mačko.
Pasji detektorji raka kmalu tudi pri nas
Izvedeli smo, da sta trenutno v Veliki Britaniji v šoli za odkrivanje raka dva psa, ki bosta že v nekaj mesecih končala dresuro in prišla v Slovenijo, kjer bodo z njuno pomočjo odkrivali raka (iz vzorcev urina). Sprva bo šlo za štiri najpogostejše oblike raka: dojke, prostate, pljuč in črevesja. Seveda vas bomo o tem, kdaj bosta kosmatinca začela bolnikom pomagati tudi pri nas, obvestili.